Světozor slaví 20 let

Na konci dubna pražské kino Světozor oslaví 20 let novodobé historie provozu.

Oslavy budou probíhat formou třídenní přehlídky filmů, které jsou v české distribuci opomíjené, ale o to víc je stojí za to vidět. Diváci a divačky se tak mohou těšit na tituly, jako jsou Red Rooms, Marcel, ulita s botami, Robot a pes, Vzplanutí na Rye Lane, Netvor, Slepá vrba, spící žena a předpremiéra filmu Priscilla. Poslední zmínený snímek navíc Světozor promítne exkluzivně z 35mm kopie.


Kino Světozor oslaví „Dvacet” přehlídkou filmů, které v českých kinech nenajdete

 

V dubnu 2024 kino Světozor oslaví 20 let novodobé historie provozu třídenní přehlídkou filmů, které jsou v české distribuci opomíjené, ale o to víc je stojí za to vidět. Kromě filmového programu si kino nadělí i novou uměleckou instalaci, jež rozzáří schodiště u pokladny. Oslavy proběhnou od 26. do 28. dubna a ponesou se ve znamení barevnosti a moderní dramaturgie kina.

 

Své dvacáté narozeniny kino pojímá již tradičně formou filmové přehlídky. Světozor je kino programově reagující na moderní světovou a festivalovou filmografii. „Výročí se většinou nesou v duchu retrospektiv, my jsme se ale rozhodli jít opačnou cestou. Jelikož nabídka Světozoru vždy vychází z aktuálních festivalových hitů, tituly pro přehlídku jsme hledali mezi těmi, u nichž jsme doufali, že se na základě festivalových úspěchů dostanou i k nám na plátno, ale bohužel se tak nestalo,“ říká k programu dramaturgyně Jana Trnková. Diváci tak mají jedinečnou příležitost zhlédnout zahraniční kritikou kladně přijímané snímky, na které se v české distribuci nedostalo. Kromě přehlídky si Světozor letos nadělí i nový vizuální prvek ve foyer kina – instalaci sochaře a designéra Michala Cimaly.

Program

 

Přehlídku kino odstartuje 26. dubna roztomilým indie mockumentary Marcel, ulita s botami od studia A24. V nabitém programu dále naservíruje například filmovou posedlost Red Rooms, nečekaný hit z loňského karlovarského festivalu. Do výběru se dostal i působivý thriller Netvor japonského režiséra Hirokazu Kore’eda, který sklidil úspěch na festivalu v Cannes. Japonskému dramatu bude kontrastovat uklidňující animovaná senzace pro děti i dospělé Robot a pes. Na Oscara nominovaný snímek o síle přátelství překypující kinematografickými odkazy na známé filmové hity taktéž zaznamenal úspěch na premiéře v Cannes. Fanoušky literárního velikána Haruki Murakamiho potěší japonsko-francouzská symbióza v podobě filmové adaptace několika jeho povídek Slepá vrba, spící žena. Zkrátka nepřijdou ani milovníci analogového filmu, protože Světozoru se společně s distribuční společností Aerofilms podařilo k narozeninám získat originální 35mm kopii v Benátkách premiérované novinky Sofii Coppoly – Priscilla.

 

Celý program oslav i předprodej vstupenek naleznete na webu kina: https://tinyurl.com/Dvacet-Svetozor

O kině Světozor

Pražské kino Světozor je třísálové artové kino sídlící v pasáži Světozor v samém srdci Prahy. Provoz kina byl znovu obnoven v roce 2004. Od té doby vedle klasických projekcí distribučních filmů hostí řadu filmových přehlídek, festivalů, ale prostřednictvím živých přenosů a záznamů přináší i to nejlepší z operních, baletních, divadelních či koncertních pódií z celého světa.

 

 Comments

comments

Vyhledat