Svoboda spojuje žáky, studenty i učitele. Samet na školách připomene 35 let od revoluce

Kovy beseduje s účastníky na Akademii Díky, že můžem - foto Léa Decroix
Kovy beseduje s účastníky na Akademii Díky, že můžem - foto Léa Decroix

Nejen lidé na Národní třídě v Praze, ale i žáci a studenti na více než 120 školách po celé České republice oslaví 35 let od sametové revoluce vlastním festivalem. Už pošesté se totiž uskuteční vzdělávací projekt Samet na školách, za kterým stojí spolek Díky, že můžem společně se zapojenými školami a v čele se studenty. Vyučující mohou využít také více než 160 vzdělávacích aktivit a online výukových materiálů v průběhu celého podzimu. Své programy a materiály prostřednictvím tohoto projektu školám nabízí desítky organizací. Klíčové události roku 1939 a 1989 jsou nejen součástí našich dějin, ale v rámci Sametu na školách ožívají v kontextu dnešní doby.

Samet na školách propojuje autentické vzpomínky a historické souvislosti s moderními formami vzdělávání, aby se nejen sametová revoluce, ale i 17. listopad 1939, nestaly jen další kapitolou v učebnicích, nýbrž živou součástí hodnot současné demokratické společnosti. Oblíbenou formou zapojení do projektu jsou festivaly, které žáci a studenti pořádají sami s podporou vedení školy a pedagogů pro své spolužáky. Jde často o projektové dny v jejich režii nebo i vícedenní akce s bohatým programem.

Studenti mají možnost diskutovat s pamětníky, zapojit se do workshopů a projektů, které je vtáhnou do atmosféry listopadu ’89 a ukážou, jaký význam měla změna směrem ke svobodě a demokracii. Věnují se také spoustě aktuálních témat, od občanské participace přes lidská práva, globální souvislosti, klima, duševní zdraví až po média a digitální svět.

Jak vypadá Samet na školách?

Celý projekt se odehrává přímo ve školních lavicích, třídách a dalších prostorách škol, a to prostřednictvím interaktivních a zážitkových workshopů, diskuzí a projektů, které dávají prostor pro otázky a kritické vyjádření názorů.

Zasazení let 1939 a 1989 do kontextu dnešní doby a reflexe aktuálních společenských témat je jednou z hlavních myšlenek tohoto projektu. Kromě více než 160 vzdělávacích programů a dalších desítek online výukových materiálů, které mohou využít učitelé a učitelky ve své výuce v nejen v listopadových dnech, jsou klíčovou událostí samotné festivaly, které pořádají přímo studenti pro své spolužáky a pedagogy. „Letos evidujeme zatím rekordní počet přihlášených škol, které festival pořádají. Jedním z důvodů může být půlkulaté výročí sametové revoluce, ale jako mnohem důležitější se ukazuje fakt, že kreativní a kritické myšlení má ve školách a ve výuce svůj prostor a rozvíjí se, a to i z iniciativy samotných studentů a studentek,” říká Matouš Ettler, manažer vzdělávacích aktivit spolku Díky, že můžem.

K organizaci festivalů na školách letos pomohla i Akademie Díky, že můžem. O víkendu 11.–12. října proběhlo setkání studentských organizátorů z celé republiky, kterého se zúčastnilo 59 škol a 105 studentů, aby se připravili na svůj sametový festival, od prvotního nápadu, dramaturgie, produkce až po komunikaci a marketing.

Aktuálně svůj festival přihlásilo 120 škol, což je v dosavadní historii Sametu na školách nejvíce. Organizace zapojené do projektu také evidují téměř 500 poptávek ze základních i středních škol ohledně vzdělávacích programů, které plánují zařadit do výuky.

Samet na školách na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze – foto Jakub Kos

Sametem to neskončilo. Právě naopak!

Aktuálních témat, která se zabývají svobodou, demokracií i lidskými právy, nabízí program celou řadu. „Chceme společnost spojovat, vzdělávat a podněcovat v ní chuť aktivně se na naší budoucnosti podílet. Projekt Samet na školách pomáhá mladým pochopit, že minulost a současnost jsou propojené. Svoboda, za kterou se studenti v minulosti zasadili, není samozřejmostí a musíme o ni i nadále pečovat. Jako mladý člověk vidím obrovský potenciál v zapojení naší generace – pro nás není demokracie samozřejmostí a chceme na ní aktivně pracovat, podobně jako studenti v minulosti. Chceme být slyšet, zapojovat se do formování naší společnosti a mít vliv na to, co je pro naši budoucnost klíčové. Díky tomu máme možnost nejen udržovat odkaz minulých generací, ale i přinášet nové pohledy a energii, která je potřeba,“ říká Bára Stárek, výkonná ředitelka spolku Díky, že můžem.

Zapojují se školy napříč celou republikou

Sedmnáctý listopad bude tématem na školách napříč celou republikou. Na Gymnáziu Hranice pořádají například workshopy na aktuální témata, která dnes mladé zajímají: umělá inteligence, duševní zdraví, klimatické změny, média nebo sociální sítě. Mimo jiné chystají i tematický kvíz, koncert školní kapely, otevřenou „sametovou kavárnu“ a další doprovodné aktivity.

Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb v Litoměřicích plánuje program, kterým osloví nejen své studenty, ale otevře dveře i široké veřejnosti. Součástí oslav bude vyzdobení vlakové soupravy, návštěva amerických diplomatů, novinářů nebo seniorů z organizace ŽIVOT90.

Na Gymnáziu Bruntál chystají retro fotokoutek, tematické besedy s učiteli a pamětníky, workshopy od organizace Greenpeace ČR. Na Gymnáziu Třinec to bude opravdu žít, zaměří se například na občanskou angažovanost, finanční gramotnost a udržitelnost, média a mezigenerační dialog. Kterých částí se studenti zúčastní, si budou moci vybrat sami podle vlastního zájmu.

Festivaly se konají během celého listopadu, nejvíce v týdnu před 17. listopadem na školách po celé zemi.

Sametová kavárna na Gymnáziu Příbram (2019) – foto David Stejskal – Díky, že můžem


Díky, že můžem je nezisková organizace plná studentů a mladých lidí, kterým není lhostejný okolní svět. Chceme společnost spojovat, vzdělávat a podněcovat v ní chuť aktivně se na naší budoucnosti podílet. Postupně se z nás stala organizace, která nejen slaví svobodu v centru Prahy, ale stojí za spoustou celoročních projektů, které sahají do všech regionů.

Svoboda a demokracie je totiž radost, ale taky zodpovědnost. Nechceme poukazovat pouze na to, co nás ve společnosti trápí, ale vyzdvihnout také to, co nás spojuje.

Díky, že můžem! A díky, že nás v tom podporujete.

Web: https://dikyzemuzem.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/dikyzemuzem

Instagram: https://www.instagram.com/dikyzemuzem

Youtube: https://www.youtube.com/@dikyzemuzem3700

TikTok: https://www.tiktok.com/@dikyzemuzem

Twitter: https://x.com/dikyzemuzem

Comments

comments

Vyhledat