Sziget nabídne 18 pódií a světové hvězdy

Sziget nyní nabízí 18 pódii a míst s programem. Festival tak potvrzuje, že je jednou z největších a nejprestižnějších hudebních akcí Evropy. Skvělou zprávou je, že v programu najdeme vedle světových hvězd jako jsou například Billie Eilish, David Guetta, Florence + The Machine nebo Lorde i zástupce česko-slovenské scény. Letos se v Budapešti představí Smack One, ADONXS, nově oznámená VIAH a na Ostrov svobody se vrací také Cirk La Putyka. Festival navíc přichází s řadou doprovodného programu jako jsou party na lodi s projížďkou po Dunaji a nezapomenutelným výhledem na město! 

Sziget zveřejnil program celkem 18 pódií a uměleckých zón. Na hlavním pódiu se představí Billie Eilish, David Guetta, Imagine Dragons, Florence + The Machine, Lorde, Macklemore, Mumford & Sons nebo Sam Fender. Druhou největší Freedome Stage ovládnou např. Bonobo, Viagra Boys, Jamie XX, Nothing but Thieves, Moderat, M83 a řada dalších. Sziget ohlásil program také na elektronických stagích. Party Arena i Ticketswap Colosseum budou hlavním party místem na festivalu. Představí se zde Diplo, Tale Of Us, Adam Beyer, Sven Väth či slovenský DJ Denes Töth. Kompletní program všech 18 oznámených stagí najdete zde.

Vedle světových hvězd na Szigetu dostanou příležitost také interpreti z Česka a Slovenska. Hlavní česko-slovenskými hvězdami na Szigetu budou Smack One (pátek 11. srpna na dropYard stage) a poslední vítěz česko-slovenské Superstar ADONXS (neděle 13. srpna na Europe Stage). Nově do programu přibyla také dívčí indie-electro kapela VIAH, (sobota 12. srpna na Lightstage) a na celofestivalovou rezidenci přijede Cirk La Putyka se svým představením Boom Vol. 2. Sziget je multižánrovým festivalem a oslovuje návštěvníky napříč hudebním vkusem. Velmi oblíbeným pódiem tak každoročně je Global Village, na které se představí mimojiné slovenská ethno-punková kapela Várkocs (pátek 11. srpna) nebo slovensko-francouzská zpěvačka Marcela (úterý 15. srpna).

DOPROVODNÝ PROGRAM

Sziget Festival každoročně připravuje bohatý doprovodný program jak pro návštěvníky ve festivalovém areálu, tak i pro ty, kteří chtějí během festivalu poznat Budapešť. Letos je možné se každý festivalový den projet po Dunaji na Boat party, na níž se představí řada skvělých DJs a která nabídne unikátní výhled na centrum Budapeště z jiné perspektivy. Pokud budou návštěvníci chtít během svého pobytu v Budapešti také objevit město jako takové, festival pro ně připravil speciální nabídku v podobě Budapest Card, se kterou návštěvníci festivalu získají zdarma veřejnou dopravu po městě včetně lodního servisu festivalu i transfer na/z letiště. Kromě toho ještě řadu slev a výhod pro prohlídky muzeí, městských lázní nebo restaurací. Více k Budapest Card najdete zde na odkaze.

NOVĚ OZNÁMENÍ ČEŠTÍ A SLOVENŠTÍ UMĚLCI NA SZIGETU

VIAH je elektronické duo dívek, které si dělají, co chtějí – experimentují se syntezátory, zpívají a tančí. Uklidní posluchače jemnými melodiemi a zároveň jim zasadí pořádnou ránu tvrdými beaty. „Letos, když se blížíme k pátému roku existence naší kapely, jsme se konečně naučily brát neustálou nestabilitu počtu členů*nek kapely jako výhodu celého projektu, která nám dává obrovskou svobodu v rozvoji. V roce 2023 toho hodláme naplno využít a přizvaly jsme si hudební hosty, se kterými budeme vytvářet jedinečné show,“ říkají VIAH o svých plánech na letošek.

Cirk La Putyka se na Sziget vrací po 8 letech, tentokrát s inscenací BOOM vol. 2, v níž se představí čeští herci a akrobaté společně s ukrajinskými, kteří uprchli kvůli válce do Prahy. Ve spolupráci mezi La Putykou a Kyjevskou městskou akademií varietního a cirkusového umění vznikla dechberoucí show o svobodě, přátelství a hranicích. „Na hostování na festivalu Sziget před osmi lety moc rádi vzpomínáme – několikrát plné šapitó bez jediného volného místa a skvělá letní atmosféra obří hudební akce na ostrově v centru velkoměsta. Věřím, že inscenace BOOM vol. 2 s mladými českými a ukrajinskými herci, akrobaty a tanečníky sklidí u návštěvníků díky své energii, živelnosti a také hudbě opět úspěch. A my se moc těšíme!, říká Rostislav Novák ml., principál Cirku La Putyka.

Dalším skoro domácím hudebním zástupcem v programu Szigetu je slovenská skupina Várkocs. Kapela používá pouze staré pohanské slovanské a maďarské akustické lidové nástroje. Základem repertoáru jsou písně, které se naučili od starých vesnických mistrů a které našli v různých archivechi. Kapela však písně obohacuje o novou příchuť nápaditých aranží, téměř punkovou energii a zvuk brumle jako sólového nástroje. Další slovenskou vystupující na Global Village je zpěvačka Marcela.

Co je Sziget: Festival Sziget každý rok vítá stovky tisíc návštěvníků a jeho cílem je uvést během 6 dní ta největší hudební jména z nejrůznějších žánrů! Sziget však není jen o hudebních zážitcích: Je o lásce, umění a svobodě ve všech možných formách! Je to hudební a kulturní festival, který návštěvníkům nabízí jedinečné léto plné koncertů, uměleckých programů, představení, besed a mnoho dalšího. Protože Sziget v maďarštině znamená „ostrov“, samotný festival Sziget se nachází na nádherném ostrově Óbuda v srdci maďarské Budapešti. Leží v blízkosti centra města a dává návštěvníkům festivalu možnost prozkoumat Budapešť kdykoli během návštěvy Szigetu. Život na festivalu nezastavuje. Koncerty a hudební vystoupení běží každý den od časného odpoledne a trvají až do úsvitu. Sziget si však můžete užít i jinak než na koncertě. Ať už navštívíte některou z besed a přednášek, zhlédnete některé z divadelních představení nebo se rozhodnete si zasportovat či jen odpočinout na pláži, vyžití na Szigetu najdete vždy.

SZIGET FESTIVAL

10. až 15. srpna 2023

Óbudai-sziget, Budapešť, Maďarsko

www.szigetfestival.com/cz

 

 

Comments

comments

Vyhledat