Tak co doma? Anketa (VIII.)

Máme pro vás novou anketu. Většina z nás nechodí do práce v běžném režimu – a nikdo z nás nechodí v běžném režimu za zábavou. Jak to dělají ostatní, jak si se situací poradí? 

 

Katarína Kubošiová, zpěvačka (Katarzia)

Katarzia – foto Shotbyus

Co děláte doma, když nemůžete být venku?

Upratujem, uploadujem, uklízím disk v počítači, periem, varím, čítam si, počúvam podcasty, posielam kamarátom audiosprávy, prestavujem nábytok, píšem do zošita texty a román.

Je něco, v čem je pro vás aktuální situace i pozitivní?

Áno, že sa môžem naučiť prestať byť závislá od mobilu, zatiaľ sa mi to nedarí, ale verím že to pôjde, postupne na viac a viac hodín každý deň vypínam telefón.

Co plánujete, až mimořádná opatření skončí?

Ak to prežijem, vydýchnem si a budem pokračovať tam, kde sa to celé zastavilo. Dúfam, že koncertmi. Prípadne ak dovtedy budem mať už úplne inú prácu, tak možno pri nej zostanem)


Petr Štědroň, ředitel Divadla Na Zábradlí

foto archiv Petra Štědroně

Co děláte doma, když nemůžete být venku?

Samozřejmě se snažím co nejvíce věcí řešit přes maily a telefony… Mám taky mnohem více času a prostoru na čtení a překládání. Snažím se jakkoliv smysluplně zaměstnat, přemýšlím o budoucnosti, jestli ji koronavirus nějak zásadně změní…

Je něco, v čem je pro vás aktuální situace i pozitivní?

Zcela jistě – všude kolem sebe vidím velkou vlnu solidarity a lásky k bližnímu. Vidím, jak se umíme v nesnázích semknout, jak dokážeme být nezištní a obětaví. Sleduji, jak si si lidé vzájemně nejsou lhostejní, to je obrovské pozitivum spjaté s koronavirem. Jsem opravdu hrdý na krejčové Divadla Na zábradlí, které šijí roušky kterékoliv potřebné, zapojují se herci, kteří chtějí maximálně pomoct.

Co plánujete, až mimořádná opatření skončí?

Co nejdříve se všichni v Divadle Na zábradlí chceme vrátit ke své práci, která nás a doufám, že i naše diváky naplňuje. Nevíme, kdy mimořádná opatření skončí, do konce divadelní sezony máme naplánované ještě dvě premiéry: rozezkoušenou inscenaci „Zlatá pláž“ v režii Jana Prušinovského, jejíž nastudování jsme bohužel museli přerušit. A poslední inscenací měla být velká práce režiséra Jana Mikuláška, dramatizace krásného románu Honoré de Balzace „Ztracené iluze“. Stále ještě věřím, že bychom mohli dokázat nastudovat obě premiéry, každopádně se už nesmírně těším na moje blízké v divadle, na návrat k životu, který neohrožuje skryté nebezpečí.

 

Divadlo Na Zábradlí: Krejčové šijí roušky – foto archiv Petra Štědroně

 

 

Pavel Tichý, majitel Optiscont s.r.o.

Pavel Tichy, foto Optiscont

Co děláte doma, když nemůžete být venku?

Snažím se dělat to, na co není normálně čas. To je například uklidit si „v papírech“ a tím pádem najít věci, které jsem nutně potřeboval před dvěma měsíci a teď už nepotřebuji, udělat pořádek v garáži nebo v kůlně na nařadí. Snažím se zase začít běhat u Berounky a nebo si zkouším, jaké to je, se na chvíli zastavit a nic nedělat.
Nicméně nic z toho se mi moc nedaří, protože my, jako provozovatel očních optik Optiscont, máme výjimku a můžeme mít otevřeno. I tak nám ale tržby klesly prakticky k nule.
Takže vlastně doma stejně moc nejsem a normálně dojíždím do kanceláře, i kdyz hodně kolegů je částečně na home office. Stejně tak jako doma je i ve firmě čas k dohnání restů.

Je něco, v čem je pro vás aktuální situace i pozitivní?

Ta situace přinese kromě velkých problémů i spoustu pozitivních věcí. Jenom je člověk musí vidět, uvědomit si je a třeba se podle nich i zařídit. Ta pozitiva se najdou ve všech úhledch pohledu – osobních, byznysových i celospolečenských. Velmi poučné je vidět to, jak jsme si zvykli v posledních letech blahobytu a desetiletích relativního klidu, že všechno funguje, a že je zdánlivě neotřesitelné. Pak přijde jako blesk z čistého nebe pandemie a sledujeme, jak se život i ekonomika převrátí doslova ze dne na den vzhůru nohama. Myslím, že je to příležitost přibrzdit, popřemýšlet a některé věci změnit. Ve smyslu osobním, byznysovém i společenském.

Co plánujete, až mimořádná opatření skončí?

Ja neplánuju nic až mimořádná opatření skončí, já věci plánuji bez ohledu na ně. Máme nové projekty, které připravujeme, a které nechci zahodit jenom proto, že je přechodně špatná doba, nejistota a „blbá nálada“. Nakonec nám i ty nové projekty pomůžou dostat se z nejhoršího, až to celé překonáme.

 


Další ankety čekejte brzy!

PS: Sledujte naše sociální média. Pod hashtagem  #protisedidoma najdete tipy na to, co dělat doma.

Comments

comments

Vyhledat