Tipy na týden 31. července – 6. srpna: Filmovka v Hradišti, Povaleč a landart festival

Landart festival Königsmühle i letos spojuje pomíjivým uměním Němce a Čechy / Foto: Festival Königsmühle
Landart festival Königsmühle i letos spojuje pomíjivým uměním Němce a Čechy / Foto: Festival Königsmühle

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Začíná sezóna letních kin. Tady jsou naše tipy na ty nejlepší: 

28. 7. do 3. 8. 49. Letní filmová škola Uherské Hradiště

Historie Letní filmové školy sahá až do šedesátých let minulého století. kdy vznikl Letní filmový seminář pro zástupce filmových klubů. Postupně se akce rozrostla a v roce 1975 se poprvé konala jako Letní filmová škola. Místa konání se střídala, až v 80. letech se usadila v Uherském Hradišti, přilákala více než 500 návštěvníků. Od roku 1993 je LFŠ otevřena pro každého zájemce, s rozšířeným programem a větším počtem promítacích míst, a stala se jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí přelomu července a srpna, přitahující tisíce filmových fanoušků.

 

31. 7. Legendy v Aeru: Memento / Aero

Druhý celovečerní film Christophera Nolana vznikl na motivy povídky Memento Mori režisérova mladšího bratra Jonathana, který rovněž stojí za scénářem snímku. Mysteriózní thriller, který ohýbá zákony času a chronologii vyprávění, jak se mu zlíbí, je neuvěřitelně strhující podívanou plnou hutné atmosféry a napětí, která nedá hrdinovi i divákovi ani na chvíli vydechnout.

3. 8. Letní kino — Šestý smysl / Kasárna Karlín

Osmiletý chlapec jménem Cole Sear vidí v těch nej­neočeká­vanějších chvílích duchy s děsivým zevnějškem jas­ně prozrazu­jícím příčinu smr­ti. Oběšen­ci, sebevražed­kyně, chlapec s hlavou prostře­le­nou brokovnicí Proč se zje­vu­jí obyče­jné­mu osmileté­mu chlap­ci z Philadel­phie? 

Léto s Bradem Pittem / Bio Oko

V Biu Oko poslední roky zasvěcují letní měsíce vždy nějakému významnému tvůrci či tvůrkyni. Po Harrisonu Fordovi se letos zaměřili na dalšího charismatického herce.

Asteroid City / různá kina

Asteroid City je komedie Wese Andersona, která se odehrává ve stejnojmenném fiktivním pouštním městě, kam se sjedou nejchytřejší děti z celé Ameriky, aby poměřily své schopnosti a síly, jenže události, které otřesou celým světem, jim poněkud zhatí plány…

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut  

 

 

2. 8. Wardruna / Amfiteátr Loket

Projekt Wardruna vzešel z metalové scény v roce 2003 a věnuje se především ztvárnění starověkých severských tradic v kontextu současné doby. V epických skladbách vystavěných na pohlcujících melodiích, sborových hlasech, zvukomalebnosti neznámých jazyků, drone music a bubnování se zrcadlí dávné tradice a mnoho z nich otevírá univerzální témata o komunikaci člověka s přírodou a vesmírem.

2. 8. Polemic / Občanská plovárna

Pořádnou dávku těch nejlepších ska-reggae vibes umí zajistit slovenští Polemic a na Občanské plovárně od nich nečekáme nic menšího.

5. 8. United Flavour  / KC Beseda Klánovice

United Flavour jsou energií nabitá kapela, která servíruje moderní mix reggae, hip hopu, r`n`b, či world music. Za tvorbou United Flavour stojí charismatická španělská frontmanka Sista Carmen a producent a baskytarista Djei Gogo (aka Maprodusah), původem z Pobřeží Slonoviny. 

 

3.- 5. 8. Povaleč / Zámek Valeč

Povaleč vznikl v roce 2006 z iniciativy několika kamarádů. Jeho organizační tým prodělal v posledních letech mnoho změn, nejednu generační obměnu a značné rozšíření, přesto se princip, na kterém festival stojí, nezměnil: celý tým je složen z kamarádů, kteří se navzájem znají dlouhá léta a dělat Povaleč jim dává smysl a přináší radost.

3.- 5. 8. Let it Roll/ letiště Milovice

https://letitroll.cz/

4.- 5. 8. festival BESEDA / Tasov u Veselí nad Moravou

Jubilejní 30. ročník multižánrového festivalu Beseda u Bigbítu se uskuteční od 4. do 5. srpna 2023 v areálu Topolového hájku v Tasově u Veselí nad Moravou. Více na https://www.besedaubigbitu.cz/

 

4. – 5. 8. Addict (High Jump) / lom v Hřiměždicích

High Jump je dvoudenní akce a její trvání je od 4. do 5. srpna. Kromě Addict stage se v hudebním programu High Jumpu objevují také zástupci legend hip hopové scény jako PSH, Rest, Prago Union nebo Pio Squad. Jedno z podií bude také věnováno elektronické taneční hudbě. Na Desperados Dance Stage zahrají Matamar, Tigi, Saxofrancis, VIIITo, Tokátko nebo Joshua Sova.

 

Kdykoli: www.dramox.cz – divadlo online

Užijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře.

Komedie Šťovík, pečené brambory – foto Dejvické divadlo

 

4. – 6.  8. Landart festival Königsmühle

Přírodu a umění, Čechy a Němce, historii s přítomností, ba budoucností… To vše spojuje svérázný festival Königsmühle v Krušných horách – pod Klínovcem, jen kousek od hranic se Saskem. Dvanáctý ročník se uskuteční o víkendu 4. – 6. srpna. Letošními taháky jsou například kapela České srdce či divadelní hra Saturnin.

 

19. 7. – 24. 9.  Nave / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum chystá site-specific instalaci s názvem NAVE, Music by Brian Eno, An Installation by Jiří Příhoda, která bude k vidění, ale především i poslechu do 24. září

 

do 30. 10. Ondřej Strnadel: Světlo sklem / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Prohlídkový okruh Zbrašovských aragonitových jeskyní (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku se letos v létě rozzářila instalace Světlo sklem, jejímž autorem je Ondřej Strnadel. Prostory jeskyně Strnadel obohatil v prvé řadě objekty inspirovanými krápníkovými útvary Zbrašovských, ale i dalších jeskyní, které ho upoutaly na plakátech z jeskyňářských cest po Evropě.

 

Končící výstavy v Moravské galerii: Valoch & Valoch: Archeologie a konceptuální umění (do 27. 8.), Pražákův palác, Jiří Pelcl Design (do 3. 9.), Uměleckoprůmyslové muzeum.

 

21. 7. – 30. 9. Výstava Czech Nature Photo / Botanické zahrada, Troja

Ve spolupráci s Czech Photo Centre vybrala botancická zahrada ty nejlepší fotografie rostlinného světa z minulých ročníků této prestižní soutěže, která od roku 2017 shromažďuje fascinující snímky přírody pořízené českými a slovenskými fotografy.

28. 6. – 17. 9. DRAGOLJUB RAŠA TODOSIJEVIĆ: WAS IST KUNST? / GHMP, Dům U Kamenného zvonu

 

do 10. 9. 2023 / leden 2024 Akční umění ze sbírek GMU – Tomáš Svoboda: Silent Disco – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda / GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ – Hradec Králové

Královéhradecká galerie zahájila letní sezónu třemi výstavami: Akční umění ze sbírek GMU, site-specific instalace Silent Disco Tomáše Svobody a monografická výstava Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda.

 

26. 6.  – 26. 9. VENDULA CHALÁNKOVÁ: ILUSTRACE NEJEN S “OBYŠEM / Zámek Moravská Třebová

Na prázdninovou sezónu je pro výstavní prostory zámku připravená výstava výtvarnice, konceptuální umělkyně a autorky komiksových stripů Venduly Chalánkové. Na výstavě budou k vidění práce, které jsou určeny zejména pro děti. Jsou inspirovány literární tvorbou J. Těsnohlídka a J. Skácela a představen příběh významného genetika J. G. Mendela. Spolu s ilustracemi si budete moci prohlédnout také autorčinu knižní tvorbu.

 

11. 6. –  19. 11.  HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

14. 6. – 3. 9.  Miloš Budík – Jsem fotograf / Brno

Výstavní projekt Miloš Budík – Jsem fotograf, který vznikl ve spolupráci Muzea města Brna a Galerie Valchařská, před stavuje hned tři výstavy významného českého fotografa Miloše Budíka, shrnující jeho celoživotní tvorbu.

 

13. 6. – 8. 9. Kateřina Sýsová: Kukbuk / galerie Teleport

Kuře na paprice, jablka v županu, utopenci. Jídla, která najdete v tradičních kuchařkách nebo českých hospodách jsou námětem souboru Kukbuk Kateřiny Sýsové. Expresivně vystavěné scény formou vizuálního vtipu pátrají po zvycích a konvencích spojených s českým stolováním.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy

   

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (14. července 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1  

 

Odjíždíte na prázdniny? Nastavte si některou z netradičních automatických odpovědí v nepřítomnosti, které pro vás připravili čeští spisovatelé a ilustrátoři!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat