V Uherském Hradišti začíná 49. Letní filmová škola. Hosty festivalu budou Ivan Trojan či Lav Diaz

LFŠ 2023, přípravy / Foto: Radek Petrášek
LFŠ 2023, přípravy / Foto: Radek Petrášek

Dnes začíná 49. Letní filmová škola Uherské Hradiště. Hosty festivalu, kteří obdrží Výroční cenu pořadatele Asociace českých filmových klubů, budou herec Ivan Trojan a režiséři Lav Diaz, Miloslav Luther a Rajko Grlić. V sobotu Filmovku slavnostně odstartuje moravská premiéra sci-fi Bod obnovy, kterou uvedou režisér Robert Hloz, herci Andrea Mohylová a Matěj Hádek a producent Jan Kallista. V rámci doprovodného programu vystoupí David Koller, PSH, Vladimír Merta či Vojtěch a Tatiana Dykovi. Letní filmová škola potrvá do 3. srpna.

„Dnes otevíráme všem návštěvníkům a hostům brány 49.Letní filmové školy a nesmírně se s celým týmem těšíme nejen na každé setkáni, ale především na to, jak si společně užijeme krásný čas naplněný kvalitním filmem a kulturou. V tuto chvíli děkuji všem našim partnerům a městu Uherské Hradiště a věřím, že si místní i obyvatelé regionu užijí tento velkolepý svátek filmu spolu s námi,“ řekla ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

„Jsme hrdí, že jsme domovem Letní filmové školy, která se v průběhu let stala jedním z nejprestižnějších filmových setkání u nás. Její vliv a reputace se neustále rozšiřují, a to díky citlivému, promyšlenému a vždy inovativnímu přístupu organizátorů k programu, který nabízí širokou škálu žánrů a tematických okruhů. Filmovka přináší nejenom jedinečný zážitek divákům a účastníkům, ale je událostí, která oživuje naše město, poskytuje mu svěží impulz i pohodovou atmosféru,“ doplnil starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.

Filmový program se i letos dělí do tří základních bloků Historie, Současnost a Česko/Slovensko, které jsou doplněny programem hostů a pořadatele LFŠ Asociace českých filmových klubů.

Retrospektiva připomene tvorbu jedné z největších osobností klasické hollywoodské éry Howarda Hawkse, ve filmové čítance otočíme list na italský neorealismus. České němé filmy z přechodového období let 1918 až 1924 doprovodí virtuózní pianistka Maud Nelissen, berlínská cellistka Martina Bertoni, kytarista Black Tar Jesus, slovenská hudebnice Adela Mede i držitelé Českého lva Irena a Vojtěch Havlovi. Neznámým vojínem bude letos Jerzy Kawalerowicz a připomeneme příběh filmu Dotek zenu režiséra Kinga Hu, bez kterého by nikdy nevznikla třeba klasika Anga Leeho Tygr a drak.

Sekce Ikona zaostří na španělského excentrika Pedra Almodóvara, stopy Terry Festivalis povedou do Brazílie, která nepřestává udivovat žánrovou variabilitou a provokativností svých filmů. Východní přísliby budou bouřlivé a revoluční. Půlnoční delikatesy naservírují italský brak pod názvem Trash a la Italiana, virtuální realita s tématem O těle a duši umožní intenzivní transformační zážitky.

Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci, Už zase skáču přes kaluže. To je jen několik z dlouhého výčtu zásadních děl české kinematografie, pod jejichž scénáři je podepsaný Jan Procházka, jemuž bude věnována sekce Kdo, když ne… FAMU Films History přinese výběr nejzajímavějších studentských filmů období normalizace. Pozornost bude věnována i aktuálním studentským filmům, a to jak ze slovenských tak z českých škol. Na Masarykově náměstí opět ve spolupráci s Českou televizí poběží Maraton studentských filmů. A chybět nebudou české a slovenské novinky s tvůrčími delegacemi v čele s režiséry Robertem Hlozem (Bod obnovy), Ivo Bystřičanem (Neviditelné krajiny), Zuzanou Piussi (Zešílet), Albertem Hospodářským (Brutální vedro), Michalem Blaškem (Oběť), Denisem Šafaříkem (O malých věcech), Tomášem Kleinem (Citlivý člověk), Davidem Jařabem (Hadí plyn), Marianou Čengel Solčanskou (Služka) či Tomášem Pavlíčkem a Janem Vejnarem (Přišla v noci). Festival slavnostně uzavře projekce filmu Úsvit s delegací ve složení režisér Matěj Chlupáček, herečka Eliška Křenková, scenárista Miro Šifra a producentka Maja Hamplová.

Dvě letní kina budou přístupná zdarma. Kino na Masarykově náměstí poběží až do soboty 5. srpna a promítne atraktivní české novinky a filmy pořadatele Letní filmové školy Asociace českých filmových klubů. Ve Smetanových sadech dostanou prostor snímky, pod jejichž scénářem je podepsaný Jan Procházka.

Asociace českých filmových klubů letos své ceny udělí herci Ivanu Trojanovi a režisérům Rajku Grlićovi, Lavu Diazovi a Miloslavu Lutherovi. Ocenění získají i klubisté Jitka Donátová a Roman Marčák z filmového klubu v Pardubicích.

Hostem festivalu bude i chilský režisér Fernando Guzzoni, odborník na dílo Pedra Almodóvara José Arroyo či maďarští režiséři Tibor Bánóczki a Sarolta Szabóová.

V sekci LFŠ uvádí vyberou diváci film, který v lednu roku 2024 pošle Asociace českých filmových klubů do kin. Vybírat budou mezi španělskou tragikomedií Mamacruz, coming-of-age dramatem Delegace a dánským psychologickým dramatem Kodaň neexistuje.

Tradičně nabitý doprovodný program Letní filmové školy zahájí v sobotu 29. července Sto zvířat koncertem zdarma na Masarykově náměstí. V průběhu festivalu se na koncertním pódiu vystřídají Longital, David Koller, PSH, Jakub Foukal a Albert Romanutti či Vladimír Merta trio. V kostele sv. Františka Xaverského vystoupí soubor Barocco sempre giovane.

Grotesku Divadla Ungelt s názvem Slepice na zádech přivezou do Uherského Hradiště Vojtěch a Tatiana Dykovi. Chybět nebude ani literární program, diskuzní sekce Nová realita, cimbálovky či akce pro děti.

Kompletní filmový i doprovodný program je zveřejněn na stránkách https://lfs.cz/. Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupenek i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji v akreditačním systému https://moje.lfs.cz/.

Comments

comments

Vyhledat