Tenerife s foťákem

všechny fotografie: J3T
všechny fotografie: J3T

Byla půlka října,  zrovna jsme se s mým mužem a psem flákali u přírodních mořských bazénů na Gran Canaria, kde teď žijeme, a najednou mi na mobilu pípla zpráva: „Děláme zase fotografický workshopy na Tenerife, přijeďte na skleničku!“. Jirka Turek a Jana Jabůrková mi kdysi nafotili krásný promo fotky, byla s nima vždycky legrace, neviděli jsme se tak dva roky, na okolní ostrovy jsme se chtěli podívat dlouho, ale zatím jsme neměli dost velkej důvod opustit ten náš, takže nešlo říct ne. Naštěstí. Když totiž vyrazíte za fotografama, který milujou kanárskej vibe už několik let, bydlej u skvělýho surfařskýho městečka, kde „je prostě všechno správně“, a mají zmáklou místní přírodu i plážový bary, můžete se vám snadno stát, že z výletu na pár dní se nakonec stane výlet na dní deset. Až takhle to bylo dobrý! Tenhle rozhovor jsme pak museli udělat – abyste taky věděli, jak si to na Tenerife užít, a kdo ví, třeba se tam příští rok s vtipnou dvojkou J3T sami potkáte.

Co vás nejvíc baví fotit na Tenerife?

Všechno. Ostrov má několik teplotních pásem, takže obrazně řečeno každých 10 km můžete vidět úplně jinou přírodu. Od pouště na jihu u moře, přes krásné zahrady a kaktusy, banánové plantáže, vysoké stromy, jehličnany, vřesoviště, a nakonec úplně měsíční krajina pod sopkou El Teide (https://www.volcanoteide.com). Fotit můžete lidi v malebných vesničkách nebo historických městech, zemědělské trhy plné místních surovin a výrobků a samozřejmě různorodé pláže. A navíc, na Tenerife to především sluší všem přátelům a kamarádům, které rádi fotíme.

Nejde tedy říct, co nás baví nejvíc. My k fotografii přistupujeme jako k řemeslu, které chceme neustále zdokonalovat a dělat vše, jak nejlépe to jde. Na Tenerife se to dobře trénuje, hlavně práce s přirozeným světlem.

Jak tam trávíte čas, když foťáky zůstanou doma?

Moře, jídlo, víno a výlety.  Kanárská vláda hodně podporuje kulturu, takže lze vždy najít spoustu akcí. Nikdy nic nezkazíte výletem do starobylého studentského městečka San Cristóbal de La Laguna (http://www.lalaguna.es). Je to univerzitní město plné mladých lidí, designových hotelů a typických restaurací a barů. Může se vám stát, že vyrazíte z jihu, z pláže, od oceánu a za pár kilometrů jste v kopcích v dešti a 10°C a přesto je město kouzelné. Vypravit se můžete také do supermoderní galerie TEA (https://teatenerife.es) v hlavním městě ostrova Santa Cruz de Tenerife (https://www.santacruzdetenerife.es).  Navíc, mezi La Lagunou a Santa Cruz lze projet tramvají s jedním z nejvyšších převýšení v Evropě. Takže máte dva výlety v jednom.

My nejraději poznáváme malé pláže podél pobřeží celého ostrova a samozřejmě také rybářské restaurace s čerstvými rybami a všemi možnými místními pochoutkami, především v podobě typických tapas.

Který místo je vaše top srdcovka?

Opravdová srdcovka je městečko El Médano a vedle něj pláž La Tejita (https://www.tenerife-beaches.info/la_tejita_beach.htm). Najdete tam úplně všechno. Surfing, kitting,  krásné dlouhé pláže, v těsné blízkosti několik golfových hřišť, pár kilometrů na dálnici vedoucí kolem ostrova, procházky, magická červená hora Montaňa Roja…. Navíc je to pár kilometrů z jižního letiště. A i když se donekonečna poflakujeme po stejných místech, vždy objevíme něco nového.

Jste znalci vína a dobrého pití, jak vám chutná to ostrovní?

Ostrovní víno má svoje kouzlo, které je dané sopkou, sopečnou půdou. Na Tenerife je několik zajímavých vinařských oblastí, především v kopcích a horách, kde je díky lávě neuvěřitelně úrodná půda. Dobré je na začátek navštívit muzeum vína v Casa del víno (http://www.casadelvinotenerife.com) v městečku El Sauzal na severu ostrova. Tam najdete historii, vysvětlení způsobů pěstování a doporučení různých vinařství či vinařských tras po ostrově. My doporučujeme těžká železitá červená vína. 

Už několikátý rok spojujete svoji dovolenou na ostrově s fotografickými workshopy. Co všechno s vámi můžou vaši studenti zažít?

Není to úplně dovolená, i když samozřejmě velmi intenzivně relaxujeme. Což je uprostřed oceánu na slunci nutné. Organizujeme dvoudenní intenzivní spíše individuální „kurzy“, na kterých studenty provedeme fotografií od začátku do konce. Od výběru lokací, užití světla, samotného focení, přes editaci až po postprodukci. Máme rádi volnost a pohodu, takže se na místě vždy s konkrétními lidmi dohodneme podle nálady, potřeby a úrovně znalostí. Jezdíme na zajímavé lokace po celém ostrově, jako je třeba sopka El Teide nebo národní park Anaga (https://www.webtenerife.com/que-visitar/otros-espacios-naturales/parque+rural+de+anaga.htm) na severu ostrova. S našimi přáteli na ostrově fotíme jógu, golf, vodní sporty, případně akce, které se na ostrově dějí.

Co když nemám foťák a chci se naučit fotit jen na telefon? Můžu se taky přihlásit?

Rozhodně se přihlásit můžete. V dnešní době mají telefony neuvěřitelně kvalitní zabudované fotoaparáty a je možné stáhnout či koupit dost široké množství aplikací na úpravu fotografií. Je rozdíl fotit na instagram, nebo jen tak pro maminku. I to se lze všechno naučit.

Příští rok to bude zase?

Ano, samozřejmě, příští rok opět od poloviny října do poloviny listopadu budeme na Tenerife. Dáme včas vědět přesné termíny, budou na naší webové a facebookové stránca (www.J3T.cz). A už nyní se těšíme na další studenty a prodloužení léta. 

Neplánujete fotky z Tenerife někde vystavovat?

Zatím ne, materiál z Tenerife bereme v současné době jako pracovní. Hlavním naším tématem je nyní cityLOVE. Je to soubor několika set fotografií z posledních 15 let. Ty zachycují obyčejný život ve městech po celém světě. V době globalizace a unifikování se tento soubor stává nejen zajímavým zachycením života různých národů, ale především dokumentem doby. Spousta míst po pár letech vypadá úplně jinak a ztrácí svého ducha.

Malou, velmi malou ochutnávku ukážeme ve čtvrtek 6.12. v naší malé Galerii J3T v Pánské pasáži v centru Prahy. Fotografie budou k vidění nejen v galerii, ale také na stěnách chodby pasáže při příchodu od Ovocného trhu.

Těšíme se!

 

Comments

comments

Vyhledat