Trailer: Nová šichta

Debutový snímek absolventa FAMU Jindřicha Andrše už má na kontě celou řadu cen. Kromě ceny Česká radost a Ceny diváků na MFDF Ji.hlava získal dále Andrš Cenu Innogy pro objev roku české filmové kritiky 2021 a dvě ceny na prestižním mezinárodním filmovém festivalu v Lipsku (Zlatou holubici neboli Cenu divácké poroty a Cenu televize MDR pro mimořádný východoevropský dokument).

 

Nová šichta je nyní k vidění na Ozvěnách MFDF Jihlava, které probíhají online až do 25. března. Do kin by měl snímek vstoupit 27. května.

Hrdina filmu NOVÁ ŠICHTA Tomáš Hisem se musel vyrovnat s razantní životní změnou poté, co byl v březnu roku 2017 uzavřen důl Paskov, kde celý život pracoval. Temperamentní Ostravák, fanoušek Baníku a Visacího zámku se nehodlal jen tak vzdát. Zapsal se do rekvalifikačního programu a pokusil se o něco, co mnohým připadalo jako naprosto nemožné: stát se IT specialistou! Jaká byla jeho cesta a za novým životem, a zda se mu podařilo nový životní sen zrealizovat, uvidíte ve filmu NOVÁ ŠICHTA.

SYNOPSE:
25 let strávil Tomáš Hisem pod zemí jako horník na Ostravsku. Trh práce se ale prudce mění, doly zavírají, havíři se rekvalifikují. Tomáš si navzdory nevěřícím pohledům svých kamarádů volí specializaci, která má k jeho původní profesi opravdu na hony daleko. Hodlá vyměnit šachtu za digitální prostor a stát se programátorem. Intimní a zároveň lehce humorný časosběrný portrét režiséra Jindřicha Andrše sleduje komorní, ale epickou odyseu obyčejného člověka. Svým nevtíravým humanismem evokuje díla klasiků britského sociálního realismu, její řízný ostravský akcent si však s ničím nespletete.

O REŽISÉROVI
Jindřich Andrš (1994) je debutujícím režisérem a producentem. Studoval režii dokumentárních filmů na FAMU, filmovou vědu na Univerzitě Karlově a Edinburgh Napier University. Za svůj krátký film Poslední šichta Tomáše Hisema obdržel Zvláštní uznání v sekci Česká radost na MFDF Jihlava 2017 a další ceny. Nová šichta – intimní časosběrný portrét propuštěného horníka, který se rozhodl přeučit na programátora, je jeho celovečerním debutem. S Novou šichtou se zúčastnil mezinárodních workshopů Ex Oriente, Doc Incubator CZ a IDFA Academy.
Jako producent se Jindřich podílel na krátkém filmu Elišky Cílkové Pripyat Piano; tato filmová báseň z Černobylu obdržela v roce 2019 cenu Silver Eye Award a v roce 2021 nominace na Cenu české filmové kritiky v kategorii Krátký film a na cenu Český lev ve stejné kategorii. Eliška Cílková je také autorkou originálního soundtracku k filmu Nová šichta. Hudba je nyní k dispozici online na hudebních serverech Spotify, iTunes, Apple Music a Amazon.

Comments

comments

Vyhledat