The Chemistry Gallery zve na vernisáž a zahájení Máme otevřeno 2020

The Chemistry Gallery připravuje výstavu 22:22 (3) s podtitulem Hranice rozpoznatelnosti. Vernisář se uskuteční 1.10.2020 od 19:00 v HALE 17 pražské Holešovické tržnice.

Vernisáž bude zároveň zahájením již 10. ročníku komunitního festivalu otevřených kulturních míst na Praze 7 MÁME OTEVŘENO, který proběhne ve dnech 1.—4. října 2020 ve více než třiceti galeriích, uměleckých dílnách, designových obchodech, kreativních centrech a další organizacích na Praze 7, které pro vás připravily zajímavý program zdarma.

 

Hudba na vernisáži: TBA

Na výstavě 22:22 (3) Hranice rozpoznatelnosti se představí tito autoři:

Jan Uldrych, Zdeněk Trs, Jan Mikulka, Michal Ožibko, Alžběta Josefy, Jakub Hubálek, Aleš Brázdil a Jan Petrov.

 

Třetí edice skupinové výstavy 22:22 představuje opět dohromady výrazné autory, kteří souzní s principy piktoriálního realismu. Ne však doslovně a rozhodně ne identicky. Jestliže mezi ně na straně jedné patří Jan Mikulka, Jan Petrov a Michal Ožibko, kteří reprezentují různé podoby středoevropského hyperrealismu, je nutné jim kontrovat minimalistickou polohou malby Zdeňka Trse či podobně redukovanou, k jistému mysticismu však tíhnoucí Alžbětou Josefy. Střed spektra pak podobně plasticky a velkoryse rozehrávají Jan Uldrych, Jakub Hubálek a Aleš Brázdil. Chce se říci, kolik autorů, tolik přístupů – jeden jazyk, nekonečný počet možných promluv. Pochybnost, která se přirozeně objevuje, a která samozřejmě směřuje k legitimitě klasické malby v jednadvacátém století, je podobně zavádějící, jako úvaha o vývoji v umění. Berouce ji nicméně vážně – oč se zde vlastně jedná? O možnosti malby, nebo obraznosti? O potenciál lidské imaginace? O podmíněnost naší zkušenosti se světem? O naši schopnost ji zaznamenat a sdílet? O to, co to umění je, nebo k čemu je? Myslím si, že všechny uvedené otázky jsou do určité míry na místě – čím více jich bude, tím nakonec také lépe pro nás. Nuda nám zde rozhodně nehrozí. “Na místě”, v galerii, je však potřeba se především dívat. Podobné výstavy jsou totiž výjimečně dobrou zkouškou naší pozornosti.

 

Text k výstavě: Barbora Kundračíková (Muzeum umění Olomouc)

Kurátor výstavy: Petr Hájek

 

Výstava potrvá od 2.10. do 11.10.2020.

Otevřena bude během konání Máme otevřeno ve dnech 2.10. až 4.10.2020 od 11:00 do 19:00, ve dnech 5.10. – 11.10.2020 od 14:00 do 19:00 nebo po předchozí domluvě. Vstup zdarma.

 

FB událost zde.

Comments

comments

Vyhledat