Tipy na týden 29. ledna – 4. února: návrat Besídky a zimní Artsemestr

Výstava Lachland v  
Galerii Villa Pellé / Adolf Lachman: Pin Up Lady, 2019 / Foto (c) A. Lachman
Výstava Lachland v Galerii Villa Pellé / Adolf Lachman: Pin Up Lady, 2019 / Foto (c) A. Lachman

Co nám cinklo o nos tento týden.

Jednou větou. Maximálně dvěma.

V nových knihách najdeme tituly Bažina v obýváku a Muž, který si pletl manželku s kloboukem  • Před sto lety zemřel Franz Kafka  • Radio1 odvysílalo tisící čtyřistý díl pořadu Reggae klubJan Kaláb a Lukáš Novák umělecky dotvořili Porsche 911 GT3 Touring  Vídeňská Albertina se rozroste o další pobočku, kde veřejnosti zpřístupní díla současného umění Akademie designu České republiky ohlásila široké nominace ceny Czech Grand Design  Dánské studio BIG – Bjarke Ingels Group předá v únoru podrobnou architektonickou studii Vltavské filharmonie, na jejímž základě budou moci začít projektové práce, které by měly během tří let vyústit v zahájení samotné stavby. 

Vizualizace budoucí Vltavské filharmonie / Foto (c) BIG – Bjarke Ingels Group

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

30. 1. 20:30 Howlův kráčející hrad / Světozor

Mijazakiho adaptace fantasy románu pro mládež od britské spisovatelky Diany Wynne Jones se odehrává ve světě plném magie a steampunkové technologie, ale také chaotičnosti, nejednoznačnosti a kontrastů. Skromná kloboučnice Sofie je kletbou rozmarné čarodějnice proměněna ve stařenu…

To se mi snad zdá / různá kina

Nenápadný vysokoškolský profesor Paul se ze dne na den začne objevovat ve snech milionů lidí po celém světě a stane se tak globální celebritou. Rázem se mu začnou plnit všechna jeho přání, ale také pozná, jak vysoká je cena slávy. Nicolas Cage podává životní herecký výkon v dokonale zábavné společenské satiře.

 

Online: Best of DAFilms

Streamovací portál DAFilms uvádí svůj tradiční předvánoční program Best of DAFilms. Jeho kurátoři vybrali TOP 25 z českých i zahraničních snímků, které dafilms.cz uvedl v roce 2023. Do výběru se dostaly divácky nejsledovanější dokumenty Zkouška umění, Velké nic a Šťastně až na věky. Mezi hranými filmy jsou oceňované novinky Všechno, všude, najednou, Drive my car, Světlonoc, ale i kultovní Sedím na konári a je mi dobre z letošní rozsáhlé retrospektivy Juraje Jakubiska a Spiklenci slasti z přehlídky filmů Jana Švankmajera.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

29. 1.   Kvietah + Jakub Daš / Čítárna Unijazz

Kvietah je pražská zpěvačka a skladatelka. Ve své tvorbě pohybující se na žánrovém pomezí rocku, popu a folku popisuje nevšední události a pocity pomocí všedních obrazů. Své debutové album s názvem Hejno černejch koček vydala v loňském roce pod labelem Divnosti. Aktuálně nahrává své druhé album Díky, včely a zkouší s novou kapelou. Jakub Daš hraje písničky vycházející z českého folku i afroamerické populární hudby. Flamencová kytara, blues, trochu toho a trochu onoho.

29. + 30 + 31. 1. Besídka 2024 / Výběr z Besídek / Dobeška

Nové představení divadla Sklep a výběr toho nejlepšího z posledních let. Vystoupí Milan Šteindler, Fero Burda, František Váša, Lenka Vychodilová, Marta Marinová, Tereza Kučerová, Lenka Andelová a další.

1. 2. GRADE 2 (UK) / Kabinet Múz

2. 2. Divide and Dissolve / Bike Jesus

4.2. Buzz Kull / Bike Jesus

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

 

26. 1.–1. 2.  ARTSEMESTR zima 2024 / UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

UMPRUM opět otvírá své dveře široké veřejnosti. Pravidelná celoškolní přehlídka ARTSEMESTR návštěvníky seznamuje s klauzurními i semestrálními projekty v oborech architektura, design, grafika, volné a užité umění.

 

24. 1. – 24. 3. Adolf Lachman: Lachland / Villa Pellé

Hyperrealistický malíř, kreslíř digitálních obrazů a počítačových her, tvůrce objektů a člen české herní vývojářské společnosti Amanita Design Adolf Lachman představuje od 24. ledna v pražské galerii Villa Pellé zemi Lachland: „svět post-apokalyptického romantika obydlený roboty, paroboty, alfadaňky a novými živočišně strojovými druhy“.

 

 

16. 11.  – 31. 3. 2024  František Skála – obrazy / Galerie města Loun

„Jde mi jako vždy o krásu a o zkoumání příčin jejího vzniku, hledání dokonalého tvaru ve spojení s imaginací… Někdy mám pocit, jako bych byl nějakou vyšší mocí vybrán do funkce jakéhosi kvalitáře, jehož pracovní náplní je objevovat skutečný smysl věcí a upozorňovat na spirituální vlastnosti hmoty a materiálových jevů. „

 

7. 12. – 29. 2. 1924  JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? / KC Kaštan

V 90. letech se česká (a jistěže i moravská a slezská) pódia otevřela světu. Klasici i novicové světového rocku, popu, jazzu, etnické i taneční hudby, ti všichni si na nich takřka podávali dveře.  Tento proces a ty nezapomenutelné večery připomíná a dokumentuje výstava pražského Popmusea s názvem JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? SLAVNÉ I ZAPOMENUTÉ KONCERTY ZAHRANIČNÍCH KAPEL A INTERPRETŮ 90. LET v KC Kaštan.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

30. 1. 17.:00 Literatura na Hradě: Irena Dousková / přednáška / Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Spisovatelka, publicistka a scénáristka Irena Dousková, autorka mj. slavného románu Hrdý Budžes, představí svou nejnovější knihu Konec dobrý. Soubor devíti komorních povídek, odehrávajících se od roku 1968 do současnosti, byl nominován na cenu Magnesia Litera 2022 v kategorii próza. Rezervace nutná.

29. 1.  18:00 – 19:30 Diskuse: HANNS HEINZ EWERS: NALEZENÉ PTÁČE / Goethe-Institut

Ve spolupráci s literární revuí Protimluv a Univerzitou Palackého v Olomouci se konádvojuvedení německých hororových románů z roku 1928 s názvem Nalezené ptáče / Fundvogel od Hannse Heinze Ewerse a Bafomet od Franze Spundy, jež vyšly v českém překladu kocem loňského roku.

České verze knih představí překladatelka, germanistka Ingeborg Fialová-Fürstová a editor, znalec poetiky hrůzy a metafyzického hororu Martin Jiroušek.

31. 1.  19.00 TALK SHOW: Camping s Ondřejem Cihlářem: Apolena Rychlíková a Jindřich Vobořil

Množství pervitinu v českých odpadních vodách je dokonce nejvyšší v Evropě. V jakých městech a čtvrtích je jeho největší koncentrace? A jaké další drogy obsahuje naše kanalizace? Pozvání do dalšího Campingu přijala režisérka dokumentárních filmů, aktivistka a novinářka Apolena Rychlíková společně s bývalým národním protidrogovým koordinátorem, který patří mezi přední tuzemské odborníky na drogovou problematiku, Jindřichem Vobořilem.

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat