Vzpomínky na Franze Kafku budou letos ve velkém stylu

První inscenací Divadla Na zábradlí pro děti je pohádkový kabaret Franz a kavka / Foto KIVA
První inscenací Divadla Na zábradlí pro děti je pohádkový kabaret Franz a kavka / Foto KIVA

Letos vzpomeneme rovných sto let od smrti Franze Kafky, jednoho z nejdůležitějších a nejvlivnějších literárních autorů dvacátého století.  U této příležitosti chystají kulturní instituce spoustu akcí, zde přinášíme některé z těch nejzajímavějších.

Velkolepý a různorodý „kafkovský“ program chystá pražský Goethe-Institut, společně s nezávislým herním studiem například vyvíjí videohru, která oživuje Kafkův literární svět ve virtuálním prostoru. Zeitgeister, kulturní magazín Goethe-Institutu, nabízí desítky nových článků o životě a díle Franze Kafky. Plánuje také řadu akcí, které budou reflektovat autora Kafku a jeho dílo: Konference, workshopy, divadelní představení a mnoho dalšího. Více najdete na stránce Goethe-Institutu, věnované právě aktivitám spojeným s tímto výročím.

V pražském Goethe-Institutu se bude také konat Kafkovi věnovaná knihovnická výstava a během veletrhu Svět knihy (23. – 26. května) budou v rámci německojazyčného programu Das Buch hovořit panelisté o významu a vlivu Franze Kafky na současnou literaturu. V červnu se pak uskuteční performance Dinner a konference „Kafka a výtvarné umění“. Návštěvníci Goethe-Institutu se také mohou těšit na výstavu velkoformátových historických fotografií „Das Fotoalbum der Familie Kafka“ (Fotoalbum rodiny Kafkových) a Kafkovi věnovanou světelná instalace vizuálního umělce Franze Johna na fasádě Goethe-Institutu.

První inscenací Divadla Na zábradlí pro děti bude pohádkový kabaret Franz a kavka. Režisér Jiří Jelínek (Divadlo Minor, Jihočeské divadlo aj.) v tomto pohádkovém kabaretu  nahlédne dětskou optikou životní příběh Franze Kafky, provázený autorskou hudbou Tomáše Alferiho a ve výtvarném zpracování Barbory Čechové. „Franz a kavka je příběh, který rámuje vztah Franze Kafky a jeho sester, hlavně Ottilie řečené Ottly. Je to příběh o osobní odvaze, o tom, že s každým strachem je potřeba bojovat a taky, a to hlavně, je to příběh o naději. Příběh, který má smysl si poslechnout v každém věku, ať už je vám pět nebo padesát,“ říká režisér Jiří Jelínek, jenž je společně s dramaturgyní Terezou Lexovou také autorem scénáře. V rolích Kafkových sester Ottly, Ellie a Valli se představí sestry Anežka a Barbora Kubátovy, které doplní hudebnice Lucie Flemrová.

První inscenací Divadla Na zábradlí pro děti je pohádkový kabaret Franz a kavka / Foto KIVA

Výstavní projekt Centra současného umění DOX s názvem KAFKAESQUE se zaměřuje na reflexi díla a poetiky Franze Kafky v současném vizuální umění. Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavy není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Producentka Šárka Cimbalová s režisérkou Agnieszkou Holland začínají pracovat na novém celovečerním filmu Franz. Pro Cimbalovou je to již několikátá producentská spolupráce s režijní legendou a absolventkou pražské FAMU. Natáčení snímku bude probíhat od dubna příštího roku. Počítá se se čtyřiceti natáčecími dny, jak v České republice, tak v Německu. Hlavního dětského představitele Franze ztvárnil desetiletý Štěpán Klán, v těchto dnech se tak začal psát filmový příběh malého Franze. 

Štěpán Klán Jako Malý Franz v chystaném filmu Agnieszky Holland

„Chtěla bych film pojmout jako jakousi koláž scén a příběhů ze života a knih Franze,“ říká Holland. Prozrazuje, že abychom pochopili nepolapitelného spisovatele, který po své smrti nařídil zničit svá díla, nestačí jen poskládat střípky z jeho minulosti a tvorby, ale je třeba vytvořit oslnivou mozaiku s přesahem do současnosti a celkový pohled na dramatický svět Kafkovy imaginace. „Budujeme půdorys rozpustilého fiktivního doku-dramatu, v němž nic není nemožné“, dodává s tajemným úsměvem.

Opomenout samozřejmě nesmíme ani Kafka Band, který v půlce ledna pokřtil svou novou desku Der Process. A my byli u toho.

 

Víte o dalších zajímavých chystaných „kafkárnách“, které bychom neměli opomenout? Napište nám!

 

Comments

comments

Vyhledat