František Skála vystavuje v Lounech své obrazy namalované přírodními pigmenty

Nezdolný umělec všeho druhu František Skála letos nejen vydal své třetí sólové album Rotyka, ale mimo jiné uspořádal také výstavu Obrazy v Galerii města Loun. Vystavuje zde svá nová díla, která pod vlivem své nedávné návštěvy Austrálie a maleb tamějších původních obyvatel namaloval v uplynulých koronavirových letech. „V místě, kam si Aboriginci chodili stovky kilometrů pro to nejvzácnější, co potřebovali ke svým rituálům – barevné hlinky – jsem si nasbíral pár vzorků barevné škály od žluté k červenému okru,“ vzpomíná autor v rozhovoru s dobrým duchem lounské galerie a současně svým vydavatelem desek z labelu Guerilla Records Vladimírem „Lábusem“ Drápalem. 

Další pigmenty potom tvůrce nacházel v české krajině i v pozůstalosti předchozích kolegů. „Barvy takto získané slouží jako prostředek, tedy jako jakékoli barvy k malování. S tím rozdílem, že jejich sametový lom světla a tlumená barevná stupnice vybízejí k tématům, která jsou logicky spojena s tématy původních obyvatel a se zemí a krajinou,“ uvedl autor.

Kdo se chtěl dozvědět, jak a proč díla malovaná přírodními pigmenty a pastely vznikala, mohl si vše důležité přímo z úst umělce  vyslechnout v neděli na jím komentované prohlídce. „Někdy mám pocit, jako bych byl nějakou vyšší mocí vybrán do funkce jakéhosi kvalitáře, jehož pracovní náplní je objevovat skutečný smysl věcí a upozorňovat na spirituální vlastnosti hmoty a materiálových jevů,“ říká Skála. Co tedy aktuálně objevil, můžete v podzemí Vrchlického divadla v Lounech prohlížet až do konce března příštího roku.

 

Comments

comments

Vyhledat