Nerez v umění: Které sochy Michala Gabriela jsou nyní k vidění venku?

Asteroid 2, Hluboká nad Vltavou, foto archiv Michala Gabriela
Asteroid 2, Hluboká nad Vltavou, foto archiv Michala Gabriela

Ve veřejném prostoru je aktuálně k vidění několik soch Michala Gabriela. Velká část je z nerezi. Kde je najdeme?

Asteroid 1 v Brně, foto archiv Michala Gabriela

V Brně na ulici Kobližná stojí 3 metry vysoký ocelový Asteroid 1. Přesunul se z Vítězného náměstí na Praze 6, kde stál půl roku.

V zámeckém parku Hluboká nad Vltavou je 3,5 metrů vysoký ocelový Asteroid 2. Je to jeho premiéra.

Třetí instalace je v parku Komenského v centru Zlína. Zde sochař rozmístil 20 bronzových soch – 13 hráčů a smečku sedmi zvířat, a sousoší nazval Mise.

Čtvrtá instalace je na Mlýnské Kolonádě v Karlových Varech. Je zde umístěný Ocelový jezdec, kterého Michal Gabriel do Karlových Varů přemístil z Trutnova.

Ocelový jezdec, foto archiv Michala Gabriela

Pátá socha stojí před hotelem Pupp v místě, kde stál bronzový jezdec.  Nyní je zde umístěno Ocelové zvíře nebo také zrcadlové zvíře.

Ocelové zvíře / zrcadlové zvíře, foto archiv Michala Gabriela

Šestá socha je opět v Brně v Botanické zahradě. Je odlitá do bílé polyesterové pryskyřice a jmenuje se Budha.

Sedmá instalace je v krásném rozlehlém prostoru území, ve kterém se volně pohybují divocí koně z jeskyních maleb a velké stádo praturů. Bronzového jezdce sem umělec přesunul z Karlových Varů ze zmíněného místa před hotelem Pupp.  „Z čistě městského prostoru se socha dostala na území, které patří praturům a divokým koním. Vystavuji ji tentokrát více pro ně, než pro lidi alespoň co se týká možného přímého dotyku. Zdálky je možné jezdce v krajině vidět, ale nedá se k němu dostat. Čekám, zda se divoké stádo k soše někdy přiblíží a sžije se s ní,“ uvádí Michal Gabriel.

 

NEREZ V UMĚNÍ je série článků o umělcích, kteří využívají služeb firmy Italinox coby největšího distributora nerezové oceli se servisním centrem.
www.italinox.cz

V seriálu Nerez v umění dále vyšlo například:

Děkujeme firmě Italinox, www.italinox.cz

Přečtěte si také:

Comments

comments

Vyhledat