Thonet slaví 200. výročí výstavou ve Vídni
OHÝBANÉ DŘEVO, KOMPLEXNĚ. Thonet a moderní nábytkový design
18. 12. 2019 – 13. 4. 2020
MAK – Muzeum užitého umění Vídeň, Stubenring 5, 1010 Vídeň
mak.at/en/thonet2019
U příležitosti 200. výročí světově známé firmy Thonet zve MAK – Muzeum užitého umění ve Vídni na cestu časem do světa nábytkového designu. Inovativní nábytek z ohýbaného dřeva od Michaela Thoneta patří k jedné z nejúspěšnějších značek nábytku na světě. Výstava s názvem OHÝBANÉ DŘEVO, KOMPLEXNĚ. Thonet a moderní nábytkový design, která bude k vidění od 18. 12. 2019 do 13. 4. 2020, konfrontuje Thonetův fascinující styl s řadou dalších estetických a historicky významných exponátů.
V polovině 19. století se vydal německý truhlářský mistr Michael Thonet (1796–1871) z Boppardu u Rýna do Vídně a s velkým úspěchem se zde prosadil: v Rakousku zdokonalil svůj um a následně si nechal patentovat vyvinutou techniku ohýbání dřeva a založil tak největší nábytkářské impérium 19. století. Posledním průlomem se stala židle č. 14 vyrobena v roce 1859, jež je ztělesněním takzvaného kavárenského křesla. Novodobá technologie spočívající v ohýbání masivního bukového dřeva poprvé umožnila produkci nábytku v průmyslové výrobě. Židle č. 14 je dodnes jedním z nejprodávanějších kusů nábytku na světě a bezpochyby platí jako „klasik“ moderního nábytkového designu.
Od historie po technologii výroby
Legendární Thonetův nábytek je vůbec poprvé představen v širokém kontextu technologického, typologického, estetického a historického vývoje nábytkového designu. Výstava představuje celou historii firmy od první poloviny 19. století do dnešní doby. Od 30. let 20. století se Thonet koncentruje na druhý materiál a stává se největším producentem nábytku z ocelových trubek na světě. I po 2. světové válce se snaží přizpůsobit současnému vývoji a přiblížit se světovému nábytkovému designu a stát se udavačem trendu. Publikum si bude moci prohlédnout židle, stoly, lehátka nebo skříně, které vždy byly a budou zhotovovány pomocí technologie ohýbaného dřeva ve spolupráci s proslulými designéry a architekty. Seznámí se se všemi vývojovými kroky technologie ohýbání dřeva, přechodem z ruční práce k sériové a nakonec masové produkci.
Síla oceli a technika ohýbání dřeva z umělecké perspektivy
Nadčasová estetika a perfektní forma Thonetova nábytku je stále zdrojem inspirace pro současné umělce, designéry a architekty. Cíleně vybranými díly mimo jiné Birgity Jürgenssen, Bruna Gironcoliho, Rolfa Sachse, Uty Belindy Waeger a Markuse Wilflinga jsou v rámci výstavy tematizovány síla oceli a technika ohýbání dřeva z umělecké perspektivy. Zhruba 240 exponátů nechali do výstavy vplout kurátor muzea MAK Sebastian Hackenschmidt a kustod sbírek nábytku a prací ze dřeva muzea MAK a zároveň externí kurátor a významný vědecký odborník na historii Thoneta Wolfgang Thillmann. Jednotlivé kusy nábytku jsou seskupeny do 2 až 3 objektů a tvoří zhruba 100 jednotlivých srovnání. Návštěvníkům výstavy se tak naskýtá jedinečný vhled do technologického vývoje materiálu, typologických paralel a ikonografické afinity.