Tiger Lillies & Orchestr Berg v Arše

foto: Jiří Janda
foto: Jiří Janda

Prostitutky, narkomani, umělci a bohémové. A hlavně neopakovatelná atmosféra Prahy 90. let. Doba, kdy se mohlo prakticky všechno, na co si člověk vzpomenul, a mnohdy i hodně navíc. A pokud by se snad nemohlo, stačilo se na nic neptat. To všechno doslova čpí z víc než dvou desítek nových písniček britských The Tiger Lillies. Pod názvem Bohémské noci je proslulé punkově-kabaretní trio ve středu a čtvrtek zahrálo v Arše v orchestrální úpravě s Orchestrem Berg za zády.

„Lidé, které jsme tehdy potkali, tancovali, popíjeli, souložili, brali drogy, užívali si svobody bez zábran,“ vzpomíná v rozhovoru pro šéfa Archy Ondřeje Hraba frontman Martyn Jacques víc než po čtvrtstoletí od doby, kdy si po žižkovských lokálech a dnes už dávno zrušených klubech se svou tehdy právě založenou kapelou užíval s nimi. „Nebyli jsme slavní, ale byli jsme úspěšní. Hráli jsme každý večer v jiném baru po celé Praze, pak i po celé České republice, a vždy bylo plno.“ Kapela se od té doby drží svého, a plno má po pražském vzoru už na koncertech po celém světě.

Nostalgie a vzpomínky nové písničky prodchly, na proslulé bouřliváky se nesou vesměs v překvapivě poklidném duchu. Nicméně o vážnosti nemůže být řeči, při zkoušení se nepochybně vyblbli pánové umělci i spřátelení muzikanti. Zejména některé dámy, jež na scénu dokonce v duchu image kapely dorazily rovněž pod vrstvou líčidel.

Když po téměř dvou hodinách nového programu nechtělo publikum ze scény pustit její osazenstvo, za odměnu dostalo pár stařičkých vypalovaček z dob, na které se vzpomínalo – třeba Jesus a taky Gin. Program zazněl ve světové premiéře, pánové s ním vyrážejí daleko do světa obšťastnit jím i zbytek lidstva.

„Nemělo to chybu, snad jen tu, že se to hrálo pouze dva večery,“ poznamenal jeden z diváků. Naštěstí by nemělo být tak zle, protože se hudba nahrávala na desku. Měla by se jmenovat Devil’s Fairground a hluboko v kostech cítím, že jednou bude v mé diskotéce patřit k těm, bez kterých se zřejmě neobejdu.

Comments

comments

Vyhledat