Tip na Berlín: Poznejte úžasné umění Novembergruppe

Fritz Stuckenberg, Schwüle, um 1919
© Urheberrechte am Werk erloschen, Repro: Joachim Fliegner
Fritz Stuckenberg, Schwüle, um 1919 © Urheberrechte am Werk erloschen, Repro: Joachim Fliegner

Umění 20. a 30. let je nádhera a člověk ho nepřestává obdivovat, ani když jsme od tehdejších časů stále vzdálenější. V Berlíně je nyní výstava, která se věnuje takzvané Novembergruppe, umělecké skupině ve své době kontroverzních výtvarníků. Stojí za vidění.

Je rozhodně nutné zmínit, že se nejedná o nějaké líbivé obrázky, které si prostě po nedělním obdě obejděte. Novembergruppe byla revoluční a provokativní skupina umělců potýkající se se zákazy a svízelemi všeho druhu. Doba byla poknutá a představa umělců o tom, kam má směřovat člověk a svět, se od toho, co se domníval establishment. A obrazy jsou zasazeny do kontextu doby těsně po první světové válce, ať už jde o hodně působivý prolog, nebo dobové snímky. Což je dobře, protože tím výstava získá další rozměr.

Vše je podáno velice důmyslně a zkušeně: Dozvíte se leccos o náladě tehdejších let, ale dostanete i možnost prostě se nechat unést silou barev a nadčasové abstrakce… nebo naopak půvabem energicky kreslených pozvánek na akce či experimentálních filmů, ve kterých překvapivě působivě „hrají“ pouze geometrické tvary. Je to moc dobré a pokud se někdy do 11. března dostanete do německé metropole, uvažujte rozhodně o návstěvě.

 

Freiheit, Die Kunst der Novembergruppe

(The art of the Novembergruppe)

1918–1935

(09.11.2018–11.03.2019)

Berlinische Galerie, Alte Jakobstrasse 124, Berlin

Comments

comments

Vyhledat