Tip na dokument: Můj neznámý vojín v DOXu

foto: DOX
foto: DOX

Premiéra dokumentárního snímku Můj neznámý vojín připomene události srpnové invaze armády Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. 

Jaký je to pocit, stát se okupantem, aniž byste to měli v úmyslu? Pomocí známých, ale i doposud nikdy nezveřejněných archivů z celé Evropy i Ruska vyprávíme rodinný příběh režisérky Anny Kryvenko o tom, jak vysoká politika ničí životy obyčejných lidí. Teprve před pár lety totiž režisérka objevila rodinné tajemství svého prastrýce, který jako sovětský voják z Ukrajiny okupoval Československo v roce 1968. Při pátrání po osudu svého prastrýce se autorka dotýká témat jako je fragmentace osobní i národní paměti, dědičná vina, výklad historie, mediální manipulace, vztah k dnešnímu Rusku, ale i vztah Čechů a Slováků k cizincům, tedy témat právě v dnešní době aktuálních.

Po projekci bude následovat diskuze s režisérkou Annou Kryvenko, střihačkou Dariou Chernyak, historikem PhDr. Milanem Bártou (Ústavu pro studium totalitních režimů) a producentem filmu Michalem Kráčmerou (Analog Vision). 

Moderuje Petr Fisher.

18. 8. 2018 od 18h; DOX

Vstupné: Základní 120 Kč; Snížené 80 Kč

Vstupenky: https://www.dox.cz/cs/specialni-programy/muj-neznamy-vojin

Comments

comments

Vyhledat