Tip na interaktivní výstavu: LEPORELO

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

V Galerii Malostranské Besedy byla zahájena interaktivní výstava LEPORELO, která je určena dětem a jejich fantazii. Hlavní inspirací jsou leporela Rudolfa Lukeše, která začala v České republice vycházet až po několika desítkách let, protože byl jako autor u nás zakázán. Jeho Leporela však zná celý svět a dokonce je ocenila i sama anglická královna. Originály jeho práce, které byly zapůjčeny dcerou Bárou Lukešovou, najdou děti v zajímavých vitrínách ve tvaru písmen slova Leporelo.

Kdo z nás nevyrůstal ve světe barevných leporel a jejich fantaziích? Leporelo je jedinečná výstava pro malé děti, od nejmenších až po první stupeň základní školy, která příjemně pohladí i rodiče. Tato výstava nabízí možnost, jak příjemně a kvalitně strávit čas s rodinou mezi knížkami, díky kterým děti poznávají svět. Leporela jsou pro děti prvním průvodcem do světa fantazie, který si mohou osahat. Ostatně sahat, zkoumat, tvořit a objevovat, to je podstata našich výstav,” říká Kateřina Samková, zakladatelka Galerie umění pro děti GUD, která je realizátorem výstavy a dodává: Leporelo je jako kamarád pro získání nových dovedností, podporuje především rozvoj fantazie a vnitřního světa dětí. Leporela, to nejsou pouze ilustrace podporující jeden smysl – zrak, ale jsou i hmatová, zvuková, pohybová, čichová a pro některé nejmenší i „chuťová”.

„Výstavy věnované dětem jsou u nás v Galerii Malostranské besedy již tradicí. Tento rok jsme zvolili výstavu pro menší děti, která nás zaujala svým nekomerčním obsahem. Věřím, že je správné podporovat v dětech jejich přirozenou fantazii a leporelo to jistě dokáže. Leporelo je takovým ANTITECH manifestem jako alternativa k tabletům, počítačům a chytrým mobilním telefonům, která podporuje navíc jemnou motoriku. Výstava je plná aktivních částí a děti se zde určitě nudit nebudou. Doufám, že si najdou cestu k tištěné knize i v běžném životě, říká David Hanzlík, ředitel Malostranské Besedy.

Výstava je rozdělena do tří částí: edukativní, interaktivní a výtvarné. „Práce na této výstavě mě neuvěřitelně naplňovala. Nejen proto, že jsem na nich sám vyrůstal, ale mám dvě malé princezny, které v nich leží každý den. Výstavu jsem koncipoval do tří částí, ale tak, že jsou všechny podány aktivní formou, aby to děti bavilo, inspirovalo, ale i rozvíjelo. V interaktivní zóně najdou děti prvky, které jsou inspirované jak leporely Rudolfa Lukeše, tak i díly Radka Pilaře, z období 60. let 20. století. Součástí je také knihovna a velká čtecí zóna pro rodiče s dětmi. Samozřejmě nechybí ani aktivní workshopová tvořivá zóna, která je k dispozici po celou dobu výstavy,“ doplňuje Jan Šimr, autor výstavy a kreativní ředitel Galerie GUD.

Celá výstava je doprovázena víkendovými worshopy pod vedením zkušených lektorů, autorským čtením pod záštitou vydavatelství Albatros a dalšími aktivitami. Jako vždy nechybí ani školní program. Více na galeriegud.cz

Stačí otevřít vrátka fantazie a projít si různé světy, které se před vámi v leporelech otevřou. Dejte křídla fantazii.

Vystavovatel: Malostranská beseda, spolek
Realizátor výstavy: Galerie umění pro děti GUD (Umění pro děti, o.p.s.)
Autor konceptu a realizace výstavy: Jan Šimr, kreativní ředitel Galerie GUD
Autoři ilustrací: inspirace originály Rudolf Lukeš, Radek Pilař, ilustrace Marta Hrivcová
Autor vizuálu výstavy: Aleš Najbrt/Studio Najbrt
Partneři akce: nakladatelství Albatros

Co na výstavě najdete:

Originály Rudolfa Lukeše…

 • původní paleta, barvy a štětce
 • originály maket prostorových leporel, rok 1961
 • původní suché pastely, s kterými Rudolf Lukeš pracoval
 • první cizojazyčná vydání z roku 1962
 • vývoj leporela Rudolfa Lukeše od pauzovacího papíru po předtiskové a ručně malované originály

Interaktivní prvky inspirované…

 • zvětšené knihy Leporela Rudolfa Lukeše – první vydání ve francouzském jazyce rok 1962
 • otočné panely, Radek Pilař, 70.léta (ilustrace a princip hry z knihy Roeltje En De Tovenaar pro nizozemské nakladatelství Pilařův patent na překlápěcí knížku, Leporelo)
 • foto-koutek se zvířátky a zvuky – ilustrace Marta Hricová
 • čtecí koutek a knihovna LEPORELO (Knihovna je plná leporel od vydavatelství Albatros)
 • výtvarný koutek – inspirovaný leporely od Rudolfa Lukeše
 • pohyblivé město – ilustrace Marta Hricová
 • rozstřihovánky pro dětský časopis Sluníčko, Radek Pilař, 80.léta
 • Příběhy mého dne – magnetický panel
  … a další

Comments

comments

Vyhledat