Tip na knihu: Jiné taje opic

foto: nakladatelství Meandr
foto: nakladatelství Meandr

Druhý díl s názvem Jiné taje opic vyšel v roce 2018 a nakladatelství Meander na jeho vydání spolupracovalo s novou humpoleckou zónou pro umění 8smička. Druhým dílem se dotváří komplexní opičí atlas, opět včetně opičí abecedy, kterou si děti i dospělí mohou rozstříhat a tvořit z ní své texty.

Náš ediční plán zatím obsahuje tři tituly vydané při příležitosti prvních tří výstav. Jiné taje vydané mimo naši řadu tvoří radostnou výjimku. Knihkupectví, které je součástí zóny 8smička se zaměřuje na krásné (nejen) dětské knihy. Jiné taje a dílo Petra Nikla do 8smičky rozhodně patří. Rádi jsme podpořili vydání krásné knihy, kterou si zamilují děti i dospělí,“ uvádí ředitelka 8smičky Marcela Straková.

Petr Nikl se doznává k neschopnosti opustit zkoumaný opičí svět takto: „Po vytvoření knihy Jino taje opic jsem cítil nakažlivou touhu neustat v jejich typologickém studiu, neboť jsem v nich spatřoval stále velký potenciál a lítost nad těmi druhy, které se do prvních Jino tajů nedostaly. Moje fascinace z velmi rozdílných a méně známých typů mě nutila ke kompletaci druhů. Pokusil jsem se tedy představit celou škálu primátů a poloopic, jakýsi vzorník řečí tváří a těl, znovu doplněný o krátké, formou podobné básně, jaké jsou použity v knize Jino taje opic.“

Prvních 100 knih z této edice je autorem číslovaných a signovaných. Vydání knihy doprovází série stejnojmenných výtvarných dílen vedené samotným autorem.

Petr Nikl: Jiné taje opic (2018)
Předmluva: Antonín Bajaja
Odpovědný redaktor: Miloš Voráč
Typografie a grafická úprava: Zdeněk Macháček

Vydala Ivana Pecháčková – nakladatelství Meander a Nadační fond 8SMIČKA

Comments

comments

Vyhledat