Tipy na Luhačovice

Jurkovičův dům
Jurkovičův dům

Luhačovice je krásné městečko na hranicích Valašska a Moravského Slovácka. Jezdí se sem na výlety a do lázní a my pro vás máme tipy, které by vám mohly být užitečné.

Kolonáda

Kdy jet

Jaro a nebo podzim jsou nejlepší. Podzim znamená barvy a méně lidí, na jaře nádherně kvetou stromy. Lázeňská část města je velmi pečkivě udržovaná, kolem otvírání pramenů (to je zahájení lázeňské sezony začátkem května) tu vypucují a natřou, co jen jde.

Hala Vincentka

Vůbec se o Luhačovice pečlivě starají a nedávná rekonstrukce kolonády včetně haly, kde se čepuje Vincentka, která jí vrátila původní styl včetně svítidel a dalších prvků, se moc povedla.

Tip: Pokud jen trochu můžete, jeďte jindy než o víkendu, leda byste měli rádi davy.

Kolonáda

Co vidět

Architektonické skvosty dvou stylů: Funkcionalismus (vily, skvělá pošta a další) a tzv. lidovou secesi Dušana Jurkoviče, která zahrnuje několik hotelů plných vyřezávaných detailů a dalších dekorativních prvků inspirovaných moravským lidovým stylem.

Pošta

Jurkovič ale není jen vesnicí ovlivněné retro: jak se můžete přesvědčit třeba i v jeho vile v brně, byl na svou dobu velmi progresivní a v jeho objektech se přebývá velmi komfortně.

Kaplička

Dále tu je velmi roztomilá malá kaplička, kde si můžete zapálit svíčku, a kostel Svaté rodiny, který se začal stavět pár dní po Sametové revoluci.

 

Přináší moderní vzhled, i když víra, kterou ubytovává, je velmi tradiční.

Kostel

Kde bydlet

V Jurkovičově domě.

Nebo v některé jiné budově, kterou navrhl. Mají krásné barvy a jsou dobře udržované i uvnitř. Jurkovičův dům má značnou výhodu v podobě bazénu, nad kterým se klene skleněná pyramida a vy tak můžete plavat za denního světla, případně pod hvězdnou oblohou. A prostor kolem něj je plný dřeva, což nebývá zvykem.

Bazén v Jurkovičově domě

Co jíst

Upřímně řečeno, pokud jste z Prahy nebo prostě cestujete, zdejší gastronomie vás neoslní. V Hotelu Alexandria je francouzská restaurace, která se snaží o moderní městský styl, ale úplně z ní nešílíme. Dejte si radši valašskou kyselici (typ zelňačky), v místní pekárně (ta má i noční provoz) si kupte vdolek a pak zamiřte do sýrárny Easy Cheesy (holandské goudy, slovenské sýry….).

Dostanete tu jak zmíněné sýry a olivy a mandle a vína, tak i sušenky jejich vlastní výroby – možná jste je už potkali jinde v republice. Mají i vlastní eshop.

Co pít

Minerálky! Nejslavnější je samozřejmě Vincentka, ale můžete se volně napít i z dalších pramenů, vesměs dosti slaných: Pramen Dr Šťastného a Nový jubilejní najdete hnedv lázeňském centru.

A pak si dejte kávu. Z Luhačovic pochází legendární Lázeňská káva – pražírna, dovoz kávového příslušenství a showroom hned naproti sýrárně, kde si můžete vybrat z několika vynikajících káv v různých úpravách, na místě i s sebou. Mají eshop, mají blog, ale hlavně, ta káva je skvělá.

Na tak malé město je tu ale situace s kávou až tak dobrá, že tu je ještě jeden spot: Jizba. Kavárna, pražírna, obchod. Tady si můžete dát kávu – uvnitř nebo na jedné ze dvou zahrádek – a nebo si koupit hrnek domů.

Jizba

Co si přivézt

Keramiku. prodejna tradiční tupeské keramiky na hlavní třídě je zavřená, ale nás stejně víc oslovuje ta z Jizby, která nabídí moderní keramické nádoby s dekorem, který vychází z tradic, ale má šmrnc moderny. Pokud míte rádi drip, pořiďte si luhačovický překapávač (na fotce druhá polička odspodu) a filtry.

Jizba

 

Co tam dělat

Luhačovice jsou lázeňské město a pokud chcete získat zdraví a čilost, nechte si od doktora napsat pár procedur. Nabízejí i čistě wellness programy, ale my máme raději tradice: inhalaci minerálek, koupele v nich a vůbec vodoléčbu.

Jako fajn vycházka se nabízí vyrazit pár kilometrů k přehradě, ta se dá i obejít, pokud jste turisticky zaměření.

Inhalatorium

 

Závěrem

Luhačovice jsou překrásné město, kde se příkladně starají o kulturní dědictví. Jako cíl výletů na kole i jakkoli jinak jsou prima, ale nám se stejně zdá lepší tu pobýt déle.

Jurkovičův dům – detail věže se schodištěm

Comments

comments

Vyhledat