Trailer: McQueen; dokument o výstředním návrháři

Na začátku září vstoupí do českých kin dokumentární snímek o Lee Alexanderu McQueenovi, což byl britský módní vizionář s duší rozervaného umělce, jenž se z dělnické rodiny dokázal pomocí svého neobyčejného talentu a píle vypracovat do čela oděvních domů jako Givenchy nebo později Gucci – aby svůj život následně ukončil v těžkých depresích.

 

Pod svou vlastní značkou Alexander McQueen dokázal bořit zažité mýty vysoké módy; to on z potravinové fólie vytvořil šaty. A jeho potemnělé, vizuálně propracované přehlídky, mezi které patří kupříkladu Nihilismus, jíž vévodily bumster kalhoty, tedy ty, které mají nízko posazený pas, tudíž odhalují část hýždí, popřípadě Voss, kde byly zase modely vyrobené z přírodních materiálů, či fenomenální Platónova Atlantida, se řadí k pokladům světového oděvnictví. Jeho oblečení zbožňovaly a dodnes zbožňují celebrity jako Lady Gaga nebo Sarah Jessica Parker.

 

Premiéra filmu McQueen, jejž režírovala dvojice Ian Bonhôte a Peter Ettedgui, se odehraje během tradičního Prague Fashion Weeku v pražském kině Světozor. Jeden z tvůrců pro ostrovní deník The Guardian o snímku pověděl: „Když je skvělý námět, máte silný příběh i obrázky, kterými ho podpořit, pak je, podle mého názoru, dokument lepší než hraný film. Nikdo nedokáže ty příběhy odvyprávět lépe než skuteční lidé.”

 

Comments

comments

Vyhledat