Trendy v miniinvazivnich zákrocích
Miniinvazivní zákroky pro omlazení pleti a zkrášlení celého obličeje i ostatních částí těla jsou jedním ze současných trendů. Jsou totiž rychlé, cenově dostupné a dle potřeby je lze po čase opakovat. Jaké jsou současné trendy, vysvětluje MUDr. Mária Figlárová, která se na tuto oblast specializuje na klinice plastické chirurgie Esthé.
Co si máme představit pod pojmem „miniinvazivní“ zákrok?
Jedná se o ambulantní zákroky, při kterých sice pronikáme pod povrch kůže, ale bez skalpelu a není nutná ani celkové anestezie. Pracujme s jehlami, různými druhy výplní, případně se speciálními nitěmi, a zaměřujeme se na omlazení a zkrášlení v oblasti obličeje a krku, dekoltu či rukou. Procedury probíhají ambulantně v lokální anestezii, není před nimi potřebná nějaká větší příprava. Zákroky jsou rychlé a často probíhají hned po úvodní konzultaci nebo se rozloží do několika návštěv.
Jaké jsou v této oblasti aktuální trendy?
Řekla bych, že trendem, který rychle nabírá na popularitě, je tzv. beautifikace. Jedná se o soubor omlazujících a zkrášlujících miniinvazivních zákroků sestavených „na míru“. Klientka přijde třeba jen s přáním, že chce být krásnější nebo vypadat mladší a svěžejší, ale neví přesně, jaké zákroky by měla podstoupit. Já tedy navrhnu konkrétní zákroky, které jsou pro ni právě teď nejvhodnější a které budou mít největší efekt. Vytvořím jí tedy individuální plán beautifikace, jehož cílem je, aby vypadala lépe a svěžeji, ale přitom zůstala sama sebou. Výsledek vypadá naprosto přirozeně, a to bych řekla, že je hlavní trend současnosti. Okolí sice zaznamená nějakou změnu, ale nepozná jednotlivé kroky, které vedly k tomu, že to ženě tak sluší.
Které miniinvazivní zákroky nejvíc doporučujete?
Záleží na tom, o jakou věkovou skupinu klientek se jedná. Mladší ženy například podstupují biorevitalizaci pleti, chtějí mít pleť krásnější a kvalitnější. U trochu starších dam už je někdy na zvážení, zda by efekt miniinvazivního zákroku dostačoval, nebo zda už jít raději chirurgickou cestou. Nejčastějším a nejžádanějším miniinvazivním výkonem je určitě aplikace botulotoxinu, a to napříč věkovými skupinami. Slouží k vyhlazení vrásek nebo k jejich prevenci. A to je velmi důležité. Zabránit tomu, aby vrásky byly postupně hlubší a aby se netvořily další. Velmi oblíbené jsou také výplně kyselinou hyaluronovou, které mají široké využití. Další možností je lifting obličeje podkožními nitěmi, které mimo jiné stimulují tvorbu kolagenu. A pokud jde o kvalitu pleti, doporučuji mezoterapii, při které se do pleti injekčně bod po bodu aplikuje biorevitalizující přípravek, kterých na klinice používáme několik druhů. Zákrok opakujeme po několika týdnech. Zlepšuje celkový vzhled pleti a obnovuje tvorbu kolagenu.
Co všechno dokáží výplně kyselinou hyaluronovou?
Kromě asi nejčastějšího zjemnění nosoretních rýh, umíme výplní zvednout koutky úst. Výplní zajistíme korekci asymetrického tvaru rtů, ale dokážeme třeba i modelovat kontury obličeje. Můžeme přidat objem lícních kostí nebo pomocí výplní například prodloužit bradu a tím obličej celkově zeštíhlit. Ostatně výplní lze udělat i jemný lifting obličeje, když se aplikuje do stran, krásně se zvedne. To se hodí pro klientky, pro které by ještě nebyl vhodný chirurgický lifting.
Jak dlouhý efekt mohou mít zmíněné miniinvazivní zákroky?
U výplní záleží na metabolismu konkrétního člověka a na typu a množství aplikované výplně. Jemnější a elastická výplň aplikovaná spíš k drobné korekci nebo hydrataci rtů se vstřebává rychleji. Pokud je aplikována tužší a víc objemová výplň, například v oblasti lícních kostí, může v těle vydržet i několik let. Nitě by měly vydržet cca 2 roky.
Populární botulotoxin nebo výplně nabízejí i kosmetické salony. Na co si dát pozor?
Miniinvazivní zákroky by se měly vždy podstupovat na skutečné klinice a ne v kosmetickém salonu. Tam totiž nemusí vždy používat ověřené materiály, které distributoři poskytují pouze lékařům. Kosmetička také na rozdíl od lékaře nezná anatomii obličeje, takže neví, do kterých oblastí obličeje látku aplikuje, jak hluboko má aplikovat nebo ve kterých vrstvách a jakým směrem se má při aplikaci pohybovat. Je zde tedy vysoká pravděpodobnost nežádoucích účinků, neověřená látka může různě v těle reagovat, také může být aplikována do jiných struktur a způsobit např. nekrózu v obličeji. A s tímto problémem si pak salon opravdu nedokáže poradit.
Takže do salonu raději ne. Kam tedy jít?
Určitě na renomovanou kliniku se zkušenými lékaři a dobrými recenzemi, opravdu se to vyplatí. K nám na kliniku Esthé často přicházejí nové klientky právě na doporučení těch stávajících. Vidí na nich, že vypadají dobře a přirozeně, a tak se chtějí svěřit do rukou stejného lékaře. Doporučení a důvěra je pro mě ta nejlepší zpětná vazba. Jsem ráda, když se ženy díky naší péči cítí sebevědoměji a mohou se těšit z pozitivních reakcí jejich okolí.
MUDr. Mária Figlárová vystudovala 1. lékařskou fakultu UK v Praze. Po promoci získávala praxi na oddělení chirurgie hlavy a krku. Nyní působí na Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a na renomované klinice plastické chirurgie Esthé, kde se specializuje na miniinvazivní zákroky.