UMPRUM má nové taláry od Liběny Rochové
„Sošnost, důstojnost, velkorysost, noblesa, úcta k ceremoniím a zároveň funkčnost a jednoduchost.“ Tak popisuje taláry, které si nově bude oblékat, akademická obec UMPRUM. Jejich autorkou je oděvní designérka a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM prof. Liběna Rochová.
Původní jednoduché černé taláry, které na UMPRUM sloužily dlouhá desetiletí, navrhla módní návrhářka, emeritní profesorka školy Zdeňka Bauerová. Svým vzhledem připomínaly malířské pláště. „Čas ale běží, naše škola se dynamicky proměňuje a vedle různých nových kvalit chce mít také novou image, odpovídající ambicím do budoucnosti orientovaného uměleckého učiliště. Proto jsme se rozhodli pro výměnu talárů. Ty nové, které navrhla profesorka Liběna Rochová, patří jednoznačně do rangu „vysoké módy“, působí důstojněji a jejich invenční tvar je mnohem více individualizovaný, než tomu bylo u předchozích.
Myslím, že budou jasně vyjadřovat ducha současné UMPRUM a dobře korespondovat s formovým světem její nové budovy v Mikulandské ulici“, vysvětluje rozhodnutí pro změnu talárů rektor UMPRUM Jindřich Vybíral.
Liběna Rochová byla bez pochyby pro navržení nových talárů tou nejlepší volbou. Jak sama přiznává, má ráda ceremonie a s nimi spojené odění. Navrhování předcházely podrobné rešerše. Uplatnila zde i své zkušenosti z navrhování talárů pro Ústavní soud. Do nové kolekce vtiskla důstojnost, velkorysost a noblesu, které vyjadřují široká ramena s hlubokými sklady a vysokým límcem od krku, který důvtipně zakrývá oblečení pod ním. „Nové taláry jsem navrhovala tak, aby byly funkční, byly z kvalitní látky, odlehčené vlny s obsahem polyesteru, snadno se udržovaly a dobře se nosily i v horkém letním počasí, kdy probíhají promoce studentů. Veliký důraz jsem kladla na kvalitu a precizní řemeslné zpracování“, přibližuje svůj návrh autorka Liběna Rochová. Každý talár je ušit ze 7,5 metru látky, rukávy a sklady jsou podšité a podlepené, aby podržely splývavost látky a zároveň při chůzi a pohybech rukou umocnily důstojnost při pohybu. Barvu zvolila temně modrou. Jedinou výjimkou jsou taláry rektora a pedela. Rektorův je v barvě královské modři v barvě loga školy a je z pevné bavlny vysoké gramáže, aby podpořil sošnost. Kostým pedela je červený. Oba byly ušity přesně na míru v režimu zakázkové tvorby. Všechny taláry byly realizovány firmou ILLA & Partners na konfekční velikost každého nositele s následnými úpravami na zkoušce.
K talárům patří i nové pokrývky hlavy. Vedení školy má kolekci, kterou navrhla a vytvořila Sofya Samareva, absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM. Oblé barety s geometrickým zakončením na jednom konci určené pro pedagogy, navrhovala Liběna Rochová a pro školu je bezplatně vyrobila česká společnost TONAK.
„Tento specifický geometrický tvar plstěného baretu jsme v TONAKu vyráběli poprvé. Ale i s ním si naši technologové a designéři poradili. Za jeho vznikem se skrývá 150 výrobních operací, z nichž 80 je výhradně ručních, například proces tvarování na formy z lipového dřeva, které pro barety speciálně vyráběli naši modeláři. Při výrobním procesu jsme také kladli velký důraz na bezodpadovost a udržitelnost. Výrobu tradičních pokrývek TONAK lze považovat za umění a naše klobouky, čepice a barety slouží při správné údržbě po generace. Smekáme náš klobouk TONAK před novými taláry a barety pro vysokoškolské profesory“, říká ke spolupráci marketingová manažerka společnosti TONAK, která letos slaví 222 let své existence, Klára Šugárková.
Taláry by měly mít svou premiéru začátkem léta na promocích nových absolventů školy. Že se bez výjimky pedagogové těší, potvrzuje i zkušenost Liběny Rochové: „Mám velkou radost, jak vřele byly nové taláry pedagogickým sborem přijaty. A velmi si vážím, že bez výjimky jsem měla od svých kolegů, renomovaných designérů a výtvarníků, jen pozitivní zpětnou vazbu“. Nyní nezbývá, než se dočkat promocí, kdy budou mít svou velkou premiéru.