Urbanisté a teoretici architektury představí v Praze své výsledky ze sedmi středoevropských měst

SHARED CITIES: THE FINALE

Urbanisté a teoretici architektury představí v Praze své výsledky ze sedmi středoevropských měst

Naše města neustále rostou, míst k bydlení ubývá a kreativních řešení se často nedostává. Co dělat? A co vlastně dělá město městem? Těmito tématy se poslední čtyři roky zabývalo jedenáct partnerů z šesti středoevropských zemí sdružených v projektu Shared Cities Creative Momentum. Teď je na čase představit výsledky. K tomu slouží mezinárodní festival nazvaný Shared Cities: The Finale, který se laické i odborné veřejnosti představí 2. a 3. října v Praze.

„Festival Shared Cities: The Finale nabídne pestrý program, který chce veřejnost navnadit k tomu, aby se inspirovala a podílela na kritické diskuzi o životě ve městech. Sdílení informací, kontroly, městského prostoru a infrastruktury se totiž stalo novým imperativem v architektonickém a kulturním diskurzu,“ vysvětluje Stefanie Heublein, vedoucí mezinárodního projektu Shared Cities Creative Momentum. Probram festivalu obsahuje:

Premiéra performance Virtual Ritual

Jan Mocek / Sixhouses

Představení, které kombinuje elementy dokumentárního filmu, videohry a performativní přednášky. Urbanista, YouTuber, sociální geograf, publikum a virtuální avatar spolu vytváří prostor pro “debaty a hru”, ve kterém jde o to, co vše spolu v současném městě můžeme sdílet.
Produkce: Divadlo Archa, Goethe-Institut Česká republika, Sixhouses.

Co? Premiérové uvedení performance „Virtual Ritual
Kdy? 2. a 3. října 2019, vždy ve 20:00 hodin
Kde? Divadlo Archa, Scéna pro současné umění. Na Poříčí 26, Praha 1

 

Křest publikace Shared Cities Atlas

“Shared Cities Atlas – Post-Socialist Cities and Active Citizenship in Central Europe”

Publikace aplikuje současné globální paradigma v architektuře a veřejném prostoru na specifické podmínky sedmi středoevropských měst. Změna paradigmatu směrem k ideálu sdílení je zde nahlížena perspektivnou společných zdrojů. Atlas představuje současnou praxi a kreativní způsoby sdílení, které jsou neseny idealistickými pozicemi a kolektivním jednáním. Vznikají tak nové návody pro sdílení prostor či architektury, pro výměnu zkušeností a znalostí, dat a kolektivních přběhů. 

 

Co? Křest publikace“Shared Cities Atlas
Kdy? 3. října, 18:00 hodin
Kde? IPR (Institut plánování a rozvoje hl.m. Prahy) / CAMP (Centrum plánování a rozvoje), Vyšehradská 51, Praha 2

Vstup zdarma

 

Shared Cities: The Discussions

“Shared Cities: Ideas Yard”

“Shared Identities, Spaces and Politics in Central Europe”

Vrcholem festivalu Shared Cities: The Finale bude diskuzní řada zaměřená na téma identit, veřejného prostoru a politiky ve Střední Evropě. Jednodenní program nabídne rozhovory se známými evropskými teoretiky architektury, kurátory a urbanisty. 

 

Během odpoledne přestaví všech 11 partnerů konsorcia Shared Cities výsledky své práce, a to prostřednictvím diskuzí v malých skupinách s návštěvníky. Večerní panelová diskuze se bude věnovat např. společným identitám a současným praxím se sdílením ve Střední Evropě, digitálnímu sdílení a „Data Commons“ či aktivismu a politice urbánních prostor ve Střední Evropě. Úvodním mluvčím budou David Crowley, Peter Mörtenböck & Helge Mooshammer a  Elke Krasny. Na závěr jsou všichni účastníci srdečně zváni na „The Party“.

 

Co? Diskuze “Shared Cities: Ideas Yard” ”
Kde? 3. října, 15:00-21:00 hodin, následně se koná „The Party“

Kde? IPR (Institut plánování a rozvoje hl.m. Prahy) / CAMP (Centrum plánování a rozvoje), Vyšehradská 51, Praha 2

Vstup zdarma

 

Shared Cities: The Videos

Série osmi krátkých animovaných filmů, které zachycují dobrodružství všedních dnů, skutečné problémy a jejich řešení. Představí se příběhy a situace z Bratislavy (Vivid Square & Iconic Ruins), Berlína (Hacking Urban Furniture), Budapešti (Csepel Works & Space Sensation), Prahy (Knihovna věcí), Katovic (Data for Culture) a Bělehradu (Urban Hub). Filmy nabízejí odpověď na to, jak můžeme našim městům lépe rozumět, lépe je plánovat a lépe využívat. 


Co? Osm animovaných filmů á 25 vteřin

Kdy? Filmy jsou průběžně zveřejňovány na níže uvedených stránkách

Kde? www.sharedcities.eu

 

Další informace najdete na www.sharedcities.eu 

 

Comments

comments

Vyhledat