Tip na výlet za uměním – výstava Fragmenty paměti v drážďanské Kunsthalle

V drážďanské Kunsthalle, prostorách bývalé Akademie výtvarných umění, kterou navštěvoval i Gerhard Richter, je nyní k vidění svatovítský poklad, jedna z největších chrámových sbírek v Evropě. Různé typy relikviářů, významná díla zlatnického umění či historické obrazy a sochy jsou představeny v dialogu se třemi současnými umělci. „Výstava spojuje výrazné paměťové skoky naší civilizace,“ vysvětluje kurátor a bývalý ředitel pražské Národní galerie Jiří Fajt. V kontextu současných událostí k divákům promlouvá velmi intenzivně.

Vystavené velkoformátové fotografie českého umělce Josefa Koudelky (*1938) dokumentují zeď mezi Izraelem a Palestinou vztyčenou na místě vzniku tři největších monoteistických náboženství. Film Němce Juliana Rosefelda (*1964) evokuje vzpomínky na pradávnou lidskou civilizaci a rozvoj humanity v oblasti Blízkého východu a severní Afriky. Vyvolává otázky nad kulturní destrukcí a změnami klimatu. Světová hvězda keramiky Brit Edmund de Waal (*1964) vytváří ve své instalaci prostor pro meditaci a rozjímání. Odkazuje se na myslitele Waltera Benjamina a jeho nespočet malých věcí, které utvářejí náš svět. Více informací o jednotlivých umělcích naleznete zde.

 Pro české návštěvníky jsou připraveny také dvě speciální komentované prohlídky, a to v sobotu 3.8. a pátek 16.8. vždy od 14:00.

Comments

comments

Vyhledat