Už jsme doma křtí vinyl a vyráží na turné

foto UJD
foto UJD

Kry se dočkaly i videoklipu

 

Osm let uplynulo od vydání posledního řadového alba Už jsme doma. Mezitím Už jsme doma stihli odehrát stovky koncertů v Česku i na Slovensku, ale také v celé Evropě, v Číně, v Japonsku. Nové album právě přichází. „Kry jsou zatím nejkoncepčnějším albem, které skupina kdy vydala. Kra se na albu stává symbolem pomíjivosti a lidského osudu, která roztává v moři, stejně jako lidský život, a je jen na nás, jak daný čas využijeme,“ uvádí kapela.

Autor hudby a textů Miroslav Wanek říká k albu: „Kry jsou pro Už jsme doma symbolem pomíjivosti, ale také zápasu s ní. Jsou i symbolem cyklu a návaznosti, vědomí sounáležitosti s tím co bylo, a s tím co bude, vědomí odpovědnosti při převzetí štafety, jejího poponesení a nakonec jejího předání. Album je také věnováno lidským krám, těm, které se bezmocně pohupují na vlnách Středozemního moře a tají tak rychle, že si toho ani nikdo nevšimne. 

Nikdo z nás nemá na světě neomezený čas, je tedy dobré tu cestu od odlomení ledovce, přes jeho pomalé odtávání až po poslední krystalek ledu, kterým se voda stane téměř neznatelně o trochu vlhčí, naplnit něčím užitečným. Album Kry není návodem, jak toho dosáhnout, je jen připomenutím, maličkým budíkem, který si můžete (ale nemusíte) dát večer pod polštář, abyste se nezapomněli probudit.“

 

V září 2018 skupina vydala album na CD. To bylo pokřtěno v Longyearbyenu na souostroví Špicberky. V místě plném ledovců a roztávajích ker Severního ledového oceánu. Místo nebylo vybráno náhodně. Potkal se zde Wanekův celoživotní zájem o severské oblasti s celkovou koncepcí alba. Na Špicberky dorazila i řada fanoušků skupiny. Už jsme doma odehráli krátký koncert dokonce na nejsevernějším bodě planety, který si lze pro koncert představit, a to v bývalém městě Pyramiden, na 79. rovnoběžce s.š.  Po koncertě na ostrově Tasmánie v roce 2009, kde odehráli nejjižnější koncert v historii českého rocku, Už jsme doma bez nadsázky svou hudbou pokryli planetu od pólu k pólu.

Čeští příznivci se křtu dočkají také. Už jsme doma pokřtí 28.11.2018 v Brně v Kabinetu múz a 3.12.2018 v pražském Divadle Archa vinylové LP Kry.

Podrobnosti křtu skupina zatím drží v tajnosti, ale kdo pamatuje velké koncerty k výročí a křty, tuší, že se má na co těšit.

 

Jakub Čermák natočil na Špicberkách s Už jsme doma videoklip k písni Cesta


Natočen Jakubem Čermákem na Špicberkách v září 2018

 

 

www.uzjsmedoma.cz

 

Křest LP Kry

28.11.2018 Brno, Kabinet múz

3.12.2018 Praha, Divadlo Archa, zde jako host vystoupí Zuby nehty

 

Comments

comments

Vyhledat