Už Jsme Doma nahráli desku se zpěvákem The Residents

foto Indies MG
foto Indies MG

Už někdy v roce 1992 došlo k setkání mezi slavnou alternativní kapelou The Residents a Už jsme doma a vzniklo přátelství a vzájemný respekt. A dokonce to vyústilo v blízkou spolupráci, což je ovšem u této anonymní skupiny velikou výjimkou a podařilo se to v celé historii pouze několika málo světovým hudebníkům.

 V roce 1995 byli Už jsme doma přizváni coby kolektrivní herec do představení Freak Show Live a Miroslav Wanek byl jmenován hudebním režisérem a dirigerntem. Měl na starosti i přearanžování všech skladeb, více než 600 starn notového materiálu. Spolu s Karlem Císařem pak ve stejném roce napsali knihu Mezi čtyřma očima. Díky blízkému přátelství se skupinou The Residents se dostali v San Francisku do tajných archivů a kniha Mezi čtyřma očima je proto dodnes nejúplnější kolekcí všech textů The Residents a je v ní publikováno množství fotografií, do té doby naprosto utajených. 

 V roce 2010 olomoucká galerie Caesar pořádala retrospektivní výstavu nazvanou „Residents in Residence – Art Retrospective“ (kurátor Mirek Schubert), která obsahovala kresby, kostýmy, masky a další artefakty spojené se skupinou The Residents, a jelikož byl zájem výstavu podpořit koncertem, byla požádána skupina Už jsme doma, jestli by mohla připravit vlastní verze písní The Residents a v době výstavy je zahrát. Protože na vernisáž byl pozván (kromě výtvarnice Leigh Barbier) také zpěvák The Residents Randy Rose, naskytla se tím vzácná příležitost mít ho na pódiu společně s Už jsme doma.

 Miroslav Wanek a Randy Rose vybrali 13 písní, částečně dle svého vkusu a částečně s ohledem na repertoár The Residents, se kterým v té době cestovali. Dostalo se tak třeba i na píseň Never Known Questions (Netušené otázky), která do té doby nikdy nezazněla naživo.  Wanek uchopil písně se snahou přetavit původní syntezátorový zvuk do syrovosti a punkové energie současné sestavy Už jsme doma, ovšem při zachování veškerého respektu k duchu The Residents a jejich hudební estetice. Výsledek se jeví jako kombinace toho nejlepšího z obou kapel. Ukazuje se zřetelně, co obě skupiny i přes zdánlivou žánrovou odlišnost tolik spojuje a proč mají k sobě tak blízko. A proč si The Residents ze všech světových kapel vybrali ke spolupráci právě Už jsme doma. 

Už Jsme Doma & Randy  –  Moravské setkání

Indies MG,  CD: kat.č.: MAM868-2

Vychází 13.11.2020

 

  www.indiesmg.cz 

 

Comments

comments

Vyhledat