Úžasné muzeum v Uherském Hradišti ukazuje tradice Slovácka

foto archiv Slováckého muzea
foto archiv Slováckého muzea

V Uherském Hradišti je toho k vidění hodně. Starobylé domy, působivý jezuitský kostel… A samozřejmě se v něm koná Letní filmová škola. A pak tam mají úžasné muzeum.

budova muzea, foto archiv SM

Slovácké muzeum je instituce, od které bych očekávala standardní národopisnou expozici. Mám muzea ráda a neočekácám od nich zázraky, spíš si tak skládám mozaiku dojmů. V málokterém muzeu zažívám nějaké emocionální pohnutí. Expozice v Uherském Hradišti je ale zpracována tak, že jednoho až dojme.

Muzeum není nijak obrovské. Začíná tmavou místností, kde si na dotykovém panelu navolíte konkrétní slováckou oblast (kraj je to velmi rozmanitý a živobytí i třeba kroje se i na geograficky nevelké ploše liší) a uvidíte krátký film – jaké jsou v dané oblasti typické tradice, jaké se nosí šátky nebo jak vypadají typické stavby. Každé video je krátké a podněcuje pocit „hmm, chci se dozvědět víc.“

 

Dál už pokračujeme do prostoru, kde jsou nainstalovány věci denní potřeby doplněné vysvětlivkami o tom, jak se co používalo. Zachyceny jsou i sváteční aktivity (některé působí až dojemně) a slavnosti – vše má kontext a podněcuje k přemýšlení a porovnávání.

Je zřejmě i otázkou talentu, nejen erudice, aby expozice fungovala tak  dobře. Muzeum je úžasně působivé a nejen poučí, jak vypadaly kroje nebo jak se podomácku tkaly látky, ale přinese vám i silný zážitek (ostatně získalo i řadu ocenění). Vřele doporučuju jako cíl výletu, otevřeno je denně, pod muzeum spadají i další instituce jako například Galerie Slováckého muzea s místním uměním, kde vřele doporučuji skromný a dojemný akvarel Staroměstský kostelík od Jaroslava Panušky. Muzeum spravuje i další objekty – Památník Velké Moravy, galerii, Muzeum v přírodě Topolná a zajímavý objekt lidových (zabavených) pálenic ve Vlčnově, o nich někdy příště.

 

Slovácké muzeum

Smetanovy sady 179
686 01 Uherské Hradiště

Otevřeno denně 9-12 a 12.30-17

www.slovackemuzeum.cz

www.facebook.com/slovackemuzeum/

Comments

comments

Vyhledat