V kině Atlas startuje Týden ukrajinského filmu
Na nejaktuálnější snímky z Ukrajiny láká od 18. do 22. listopadu do kina Atlas festival Týden ukrajinského filmu. Přehlídka opět nabízí výběr filmů, které zaujaly odborníky i diváky na mezinárodních festivalech a sesbíraly různá filmová ocenění na Ukrajině i v zahraničí. Snímky mají v hledáčku například témata, která se dotýkají nejen Ukrajiny, ale zasahují i do světové politiky. Ve filmu Vítězná skvadra se tak diváci vydají na Donbas nebo ve snímku Čerkasy na anektovaný Krym. S autory snímku Bajkonur. Vniknutí pak proniknou do ostře střežených hangárů Kosmodromu Bajkonur. Ve vleku dějin ale filmaři neopomíjejí ani důležitá společenská témata. Na festivalu bude uveden oceňovaný film Zem je láva, který přináší citlivou sondu do dospívaní současných mladých lidí na Ukrajině. S blížícím se adventním časem nabídne festival i vánoční pohádku Pekelný prapor aneb Kozácké Vánoce.
Na festival zamíří i celá řada hostů. Zahajovací snímek Vítězná skvadra osobně uvede režisér a scenárista Volodymyr Tychyj a producent filmu Marko Suprun. Delegace k úvodnímu snímku se zúčastní i Uljana Suprun, ministryně zdravotnictví Ukrajiny v letech 2016-2019 a zakladatelka a předsedkyně sdružení ArcUA. Film Čerkasy pak představí jeho producentka Marta Lotyš.
Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky. Více informací na www.ukrajinafilmfest.cz. Vstupenky je možné zakoupit v online na http://www.kinoatlas.cz/klient-181/kino-52/stranka-13495 nebo na pokladně kina Atlas.
Festival Týden ukrajinského filmu zahájí 18. listopadu film Volodymyra Tychého Vítězná skvadra, který diváky vrátí do roku 2014, kdy začala rusko-ukrajinská válka na Donbasu. Tři dobrovolníci, kteří jsou odhodlaní bojovat za svou zemi se ocitají na jedné z nejzapadlejších pozic frontové linie. Nikdo z nich nemá válečné zkušenosti, žádný se neorientuje v místních podmínkách a jejich situaci ještě komplikuje ambiciózní novinářka z Kyjeva, která sem přijede plnit tajnou misi. Přesto se právě oni stanou těmi, kdo překazí grandiózní plány nepřítele. Režisér a scenárista filmu Volodymyr Tychyj je členem kolektivu dokumentárních tvůrců Babylon’13, který vznikl v roce 2013 ve snaze upozornit na boj za demokracii a lidská práva na Ukrajině během protestů na Majdanu a postavil se proti ruské propagandě během anexe Krymu a války v oblasti Donbasu. Babylon’13 sjednotil mnoho ukrajinských dokumentaristů a vyrobil více než 100 krátkých webových dokumentů, 7 celovečerních dokumentárních filmů, které byly promítány po celém světě, a dokumentární seriál pro ukrajinskou televizi. Na slavnostní zahájení do Prahy zamíří i představitelka Babylon’13, scenáristka a režisérka Julia Šaškova.
- listopadu bude následovat úspěšný film režisérky a scenáristky Kateryny Hornostaj Zem je láva, který znají diváci MF Karlovy Vary a byl mimo jiné oceněn na letošním Berlinale cenou za Nejlepší celovečerní film v kategorii Generation. Lyricky křehký snímek přibližuje jedno z emocionálně nejintenzivnějších období v životě – období spojené s hledáním sebe sama, nejednou provázeným bolestnými pochybami, i s postupným uvědomováním si vlastní identity. Režisérka Kateryna Hornostaj s nesmírnou silou vtahuje diváka do mikrosvěta středoškolského maturitního ročníku a seznamuje ho se sny i obavami mladých studentů.
Letos festival láká mimořádně i na pohádkový příběh, který nabídne v sobotu 20. listopadu odpoledne. Pekelný prapor aneb Kozácké Vánoce režiséra Mychajla Kostrova potvrzuje, že s peklem a čerty si není radno zahrávat.
Dokumentární žánr letos na Týdnu ukrajinského filmu zastoupí snímek Bajkonur. Vniknutí režiséra Anhela Anhelova. Dmitrij Hromov a jeho přítel kameramana Anhel Anhelov se rozhodli vniknout do střeženého objektu, zakonzervovaných hangárů Kosmodromu Bajkonur, v nichž se dodnes nachází raketoplán Buran. Museli pěšky zdolat 50 kilometrů nehostinné kazašské pouště a vyhnout se ruské armádě, která objekt střeží. Kosmodrom Bajkonur je první a největší kosmodrom světa, který se stal jedním ze symbolů soupeření mezi SSSR a USA za studené války. Nesmírné náklady na vesmírný program jsou někdy zmiňovány jako jedna z mnoha příčin ekonomického kolapsu Sovětského svazu.
Festival pak 22. listopadu uzavře válečné drama Čerkasy režiséra Tymura Jaščenka, který je inspirován skutečnými událostmi z jara roku 2014. Dva kamarádi Myško a Lev slouží na minolovce Čerkasy v době, kdy ze země po protestech v Kyjevě utíká bývalý prezident Viktor Janukovyč a na území ukrajinského poloostrova Krym se začnou objevovat tzv. zelení mužíčci. Ruské jednotky zablokují záliv jezera Donuzlav a znemožní tak sedmi lodím ukrajinských námořních sil vplout do Černého moře. Jedna válečná loď za druhou se vzdává, ale minolovka U311 Čerkasy se rozhodne i v tak beznadějné situaci postavit na odpor.
Festival se koná za podpory Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny a Velvyslanectví Ukrajiny v České republice.