V lednu vyrazí ženy na válečnou stezku. Aspoň ty filmové

Od 9. do 12. ledna v kinech Edison, Lucerna, Evald a Atlas v Praze i v řadě kin v regionech proběhne další ročník fillmové přehlídky SCANDI. Tematickým zaměřením budou tentokrát „ženy na válečné stezce“.

Debatujme o tloušťce

Scandi se nebojí kontroverze. Hitem letošního ročníku, o kterém se bude ještě dlouho mluvit, by se mohl stát snímek Pěkně tučná sebeláska (Fat Front) režisérek Louise Kjeldsen a Louise Detlefsen. Obě navíc Prahu navštíví a na projekci budou nejen přítomny, ale zúčastní se také debaty k filmu, který se zabývá ženskou tloušťkou. Tento dokument “sleduje aktivistky „tlustého“ hnutí ve skandinávských zemích. Snímek o mladých ženách, které se rozhodly nestydět se za své tělo, relativizuje běžný pohled na krásu i „normalitu“. Film o ženách, které se o sobě nestydí říct, že jsou tlusté, přináší revoluci do konvenčního pohledu na krásu,” uvádějí organizátoři ve své tiskové zprávě.

Přehlídku Scandi zahájí dánský kandidát na Oscara – snímek Srdcová královna. Ten je mimochodem i motivem vizuálu. Vypráví o vztahu starší ženy a mladého chlapce a natočila ho režisérka May el-Toukhy, která s ním už stihla uchvátit diváky na festivalu v Sundance (cena diváků plus nominace na velkou cenu poroty) i v domácím Göteborgu (cena pro nejlepší film a cena diváků). Režisérka a scenáristka May el-Toukhy uspěla ostatně na festivalech už se snímkem Dlouhý příběh ve zkratce (2015).

Hlavní roli filmu Srdcová královna ztvárnila známá dánská herečka Trine Dyrholm, která v roce 2016 na MFF Berlíně cenu pro nejlepší herečku).

To zdaleka není vše. Těšit se můžeme i na islandský hit Žena na válečné stezce (2018) a nový počin norského režiséra Hanse Pettera Molanda Jít krást koně, kde v hlavní roli exceluje sám Stellan Skarsgard. 

Zajímavým snímkem je i Vidíš měsíc, Danieli. Vypráví o hrozivém únosu z roku 2013: Dánský fotoreportér Daniel Rye byl zajat teroristickou organizací Islámský stát a držen jako rukojmí 398 dnů. Film sleduje Danielův boj i hrůzu, kterou prožívala Danielova rodina v Dánsku.

Není to ale jen hvězdné obsazení a festivalové trháky, co na SCANDI láká. Odvaha mluvit o tabuizovaných tématech i nové pohledy na současný svět bývají doménou i “menších” projektů. Zahájit nový rok na některé z projekcí Scandi je proto dobrý nápad z mnoha důvodů. Pokud budete trávit leden v mezinárodní společnosti, vemte své zahraniční přátele s sebou: snad všechny projekce, které jsme zatím našli, jsou označeny “English friendly”. Naším tipem na skvělý filmový zážitek je rozhodně nové kino Edison (Jeruzalémská 1321/2, Nové Město), ale na http://scandi.filmeurope.eu/ si určitě vyberete sami.

 

3 tipy na SCANDI: 

9.1.18:30 – Slavnostní zahájení – SRDCOVÁ KRÁLOVNA, Kino Lucerna 

10.1. 20:00 – PĚKNĚ TUČNÁ SEBELÁSKA + Q&A s tvůrci filmu, Edison

12.1. 15:30 – JÍT KRÁST KONĚ, Edison

 

Comments

comments

Vyhledat