V létě uvidíte v MeetFactory dvě nové výstavy

Ve čtvrtek 8. 6. v 19:00 otevře MeetFactory  dvě nové výstavy: skupinovou výstavu Only Transitions and Translations v Galerii MeetFactory a sólovou výstavu Anny Ročňové Tůně v Galerii Kostka. V rezidenčním patře bude možné po celý večer navštívit otevřené ateliéry našich rezidentů*tek. Hudební doprovod zajistí Ursula Sereghy (live) a 1Konda(djset).  Vstup na celou akci je zdarma. 

Výstavní koncepce vychází z principu „neredukcí“, který pojímá zkoumání reality jako sítě autonomních aktérů. Přední proponent tohoto přístupu Bruno Latour konstatuje, že „nic není samo sebou ani redukovatelné, ani neredukovatelné na cokoliv jiného, proto vše, co pokládáme za realitu, je reálné pouze tehdy, obstálo-li ve zkoušce síly s něčím jiným; neexistují ekvivalence, pouze přechody a překlady.“

Výstava Only Transitions and Translations se tímto pojetím inspiruje a vnímá jej jako příležitost k otočení pozornosti od „umění“ coby produktu vzniklého na základě precizní autonomní koncepce, a to směrem k uměleckému vyjádření coby síti nejrůznějších aktérů a vztahů mezi nimi.

Náš svět je utkán ze sítí: výstava si půjčuje toto tvrzení a chápe jej jako vstupní – propojující téma, a na několika příkladech odlišných přístupů ukazuje, jak lze sítě coby aktivní činitele ohledat v kontextu různých konstrukcí realit jako například (osobní) mytologie; soužití živých a neživých entit; hierarchie nízkého a vysokého, menšího a většího, dobrého a špatného; sebeinscenace osobní či společenské role; normálních pořádkům a domnělých pravd či potenciálně aktivistických „uzlů”.

Only Transitions and Translations
9. 6.–20. 8. 2023
vernisáž / opening: 8. 6. 2023

Vystavující autoři*ky / Artists:  Anežka Abrtová, BCAA system, d’epog, Sarah Dubná, Denisa Langrová, Bronislava Orlická, Ruta Putramentaite, Dominik Styk, Alex Sihelsk* & an_tonie

Kurátoři/ Curators: Amálie Bulandrová, Ján Gajdušek
Architektura/ Architecture: Adéla Vavříková, Magdalena Uhlířová
Projektant/Project: Marko Čambor
Produkce/Production: Petra Widžová
Grafika/Graphic: Matúš Buranovský, Jiří Macků

Anna Ročňová: Tůně 
9. 6.–20. 8. 2023
vernisáž / opening: 8. 6. 2023

Kurátor/ Curator: Ján Gajdušek
Produkce / Production: Petra Widžová
Grafika / Graphic: Jan Arndt

Anna Ročňová svá díla pojímá jako křehké součásti vnějších, zejména přírodních struktur. Její objekty jemně vyrůstají z okolního prostředí a vytváří tak v galerii určitou transformaci či nenápadnou invazi přírodně industriálního prostředí do výstavního prostoru. Tento způsob uvažování Ročňová uplatňuje i opačně, kdy své objekty nechává působit ve volné přírodě, která se tak stává otevřeným výstavním polem. Právě důraz na přírodní proces, díky němuž díla postupně splývají s krajinou a stávají se součástí prostředí, ve kterém byly vystaveny/umístěny, je zásadní součástí uměleckého projevu Ročňové – mohli bychom jej nazvat pomalým prorůstáním či zarůstáním.

 

Comments

comments

Vyhledat