V Livignu zahajují zimní sezónu

Livigno
Livigno

Italské vysokohorské středisko Livigno je rájem zimních sportů. To potvrzují i ocenění v podobě titulu Evropské město sportu pro rok 2019, které Livigno získalo od organizace ACES, a stříbrné medaile v soutěži o Nejlepší evropské lyžařské středisko pro rok 2019. Skipass zdarma na začátku a na konci sezóny, bezkonkurenční bezcelní zóna, skvělá gastronomie, aktivity pro rodiny s dětmi, každodenní profesionální servis pro freeriding i freeskiing, nejvýše položené relaxační centrum v Evropě a nadšení pro biatlon. Livigno musíte zažít.

Nekonečné možnosti lyžařské zábavy

Oficiální zahájení zimní sezóny proběhne 1. prosince. Bohaté sněžení v minulých týdnech ale rozhodlo, že v Livignu spustily první vleky o dva týdny dříve. Na milovníky sjezdového lyžování zde čeká 115 kilometrů sjezdovek, které začínají ve výšce 1816 m. n. m. a končí až ve 2900 m. n. m. Resorty Carosello 3000 a Mottolino dohromady nabízí 12 černých, 37 červených a 27 modrých sjezdovek, které obsluhuje 6 kabinkových lanovek (Carosello 3000 I a II, Mottolino, Livigno Centre Tagliede I a II, Cassana), 14 sedačkových lanovek a 11 lyžařských vleků.

Na obou stranách údolí se nachází snowparky – Mottolino Fun Mountain a The Beach na Carosello 3000, které i v letošním roce obdržely několik ocenění jak v Itálii, tak v zahraničí, a to zejména za nejmodernější konstrukce překážek, vybavenost a eventy. Pro ještě lepší a rychlejší dostupnost bude od začátku sezóny posílena kyvadlová doprava, díky níž bude přejezd mezi oběma areály otázka pouze několika minut.

Skipass zdarma a Family Week

Stejně jako každý rok Livigno přichází s tradiční akcí Skipass zdarma. Ten můžete získat při rezervaci 4 nocí ve vybraném hotelu či 7 nocí v apartmánu v období před Vánoci od 1.–21. 12. 2018 a dále od 6. 4. 2019 až do konce sezóny. Rodiny s dětmi by si neměly nechat ujít akci Family Week, která je skvělou příležitostí, jak si užít vysokohorský vzduch a přitom nezruinovat peněženku. Při rezervaci pobytu v době od 26. 1. do 2. 2. a od 23. do 30. 3. 2019 získáte výrazné slevy na ubytování, půjčení lyží, lyžařskou školu i vstup do relaxačního komplexu Aquagranda. Navíc pro dvě děti je připraven Skipass zcela zdarma.

Ráj pro freeridery a milovníky heliskiingu

Na své si přijdou i nadšenci do freeridu, na které čeká 100 km² neupravených svahů s čerstvým prašanem. O bezpečnost freeride zóny se stará Eliski a také Freeride Projekt, díky němuž je zpřístupněno čím dál více míst, která by jinak byla nedostupná a nebezpečná. Zážitek z freeridu  se dá okořenit heliskiingem či heliboardingem a dostat se tak vrtulníkem za pár minut na panenské svahy. Livigno je totiž jedním z mála míst v Evropě, kde je povoleno a provozováno převážení lyžařů a snowboardistů na kopec vrtulníkem. Jedno svezení i s průvodcem vyjde na 190 EUR.

Běžkařská sezóna od října

Livigno již v polovině října splnilo sen všem běžkařům, když pro ně přichystalo 3,5kilometrový okruh z přírodního sněhu, který se pomocí unikátní techniky „snowfarm“ podařilo uchovat z předchozí zimy. Na začátku listopadu se okruh zvětšil na 22 km a od prosince se rozroste na 30 km. Běžecké tratě začínají v centru města a vedou do oblastí oblastí Forcola a Alpe Vago. Vedle podmínek pro klasické lyžování se Livigno pyšní i biatlonovou střelnicí se 12 terči.

Další aktivity naplněné zážitky

Vedle lyžování je v Livignu pro jeho návštěvníky připraveno mnoho dalších nevšedních aktivit. Za krásami přírody a křupajícím sněhem je možné se vydat v koňském sedle, na fat bikách – speciálních kolech uzpůsobených pro jízdu na sněhu, na skútru, sněžnicích či skialpových lyžích. Milovníci adrenalinu neodolají paraglidingu a ti, co rádi stojí nohama na zemi, využijí možnosti si zabruslit na zamrzlém jezeře.

Svět her pro děti

V Livignu dobře vědí, že děti se musí při sportovních výkonech hlavně bavit. Proto je pro ně připravena mimo klasické lyžařské školy (s více než 150 zkušenými profesionálními lyžařskými instruktory) i speciální 100 metrů dlouhá sáňkařská dráha, Tubing slope – speciálně upravená sjezdovka, která se sjíždí na nafukovacích kruzích, Border Zoo – dětská sjezdovka s širokými zatáčkami lemovaná pozoruhodnými siluety zvířat, která v Livignu žijí. V dětském klubu Lupigno čeká na děti do tří let stejnojmenný maskot, který je rád doprovodí na sjezdovky s dobrodružnými prolézačkami a závodními dráhami.

Nákupy v bezcelní zóně a relax v Aquagranda Active You

Livigno díky své poloze na hranici se Švýcarskem je poslední bezcelní zónou v rámci EU, která zaručuje bezkonkurenční ceny značkového oblečení, parfémů, pohonných hmot či lihovin. Výsada byla udělena horskému městečku císařem Napoleonem, a to z důvodu pro svou ztíženou dostupnost (až do 50. let 20. století sem nevedla žádná silnice). A až budete mít nakupování či lyžování dost, dopřejte si odpočinek ve wellness komplexu Aquagranda Active You, z něhož odejdete znovuzrození a plní sil, nebo si dopřejte některou z místních pochoutek.

Livigno plné chutí a vůní

Ač je Livigno italské městečko, jeho kuchyně je ovlivněná Švýcarskem. V restauracích a krámcích to voní po bylinkách, sušeném masu a sýru. Ze všech delikates vyčnívá bresaola, která zdejším pochutinám vévodí již několik let. Jedná se o temně červené tenké plátky sušeného nasoleného hovězího masa, které pochází z býků z Lombardie, pokapané olivovým olejem a doplněné o plátky parmazánu. Z nápojů si nesmíte nechat ujít legendární Bombardino, které vzniklo spojením nápoje Advoocat či podobného vaječného likéru a brandy a sevíruje se se šlehačkovou špičkou, nebo pivo La Birra di Livigno. To se zde vaří od roku 1816 v nejvýše položeném pivovaru v Evropě a jeho chuti můžete podlehnout v místní v pivovarské restauraci.

Comments

comments

Vyhledat