V Praze se chystají velkolepé oslavy Mezinárodního dne flamenka

Karime Amaya ©LuisCastillaFotografía.mala
Karime Amaya ©LuisCastillaFotografía.mala

Pestrobarevné šaty tanečnic, klapot podpatků, zvuk flamenkové kytary nebo vůně pravého tapas – festival Den flamenka přinese na pár dní do podzimní Prahy atmosféru španělské fiesty. Čtyřdenní pestrý program je oslavou Mezinárodního dne flamenka, na kterou jsou každým rokem zvané flamenkové hvězdy. Od 22. do 25. listopadu se tak mohou návštěvníci těšit na světovou premiéru představení v podání španělské krásky Karime Amayi, syntézu rytmu flamenkového zpěvu Carmen Fernandez a kytary Morenita de Triana ze Slovenska, taneční soubor Compaňía Danza Flamenca Virginia Delgado z Prahy či tvorbu umělkyň Irene Álvarez a Maríe Marín. Den flamenka je tu pro všechny flamenkové nadšence a zájemce, kteří chtějí proniknout do tajemného světa vášně a životního stylu, kterým flamenko bezesporu je. 

 

Festival opět nabízí pestrý doprovodný program zahrnující dílny se španělskými lektory, filmové projekce, besedy pro školy i širokou veřejnost, flamenkový bazar, španělskou gastronomii či den otevřených dveří flamenkových akademií. V Malostranské besedě bude již od 25. října až do 25. listopadu ke zhlédnutí výstava Carmen Amaya ve fotografiích.

 

Mezinárodní Den flamenka byl ustanoven na 16. listopadu, kdy bylo flamenko v roce 2010 zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Praha se festivalem Den flamenka připojuje k oslavám již počtvrté. Předprodej vstupenek a podrobné informace o festivalu na www.denflamenka.cz.

 

Festival otevře ve čtvrtek 22. listopadu v Divadle U Hasičů světová premiéra představení “La Fuente / Pramen”, ve kterém zazáří špičková španělská tanečnice Karime Amaya. Představení je strhující podívaná o nutkavé potřebě svobody, rozvíjení se a objevování. Pramen energie se dere z podzemí na povrch a země sama pozoruje jeho zrod. Nachází si svoji cestu – cestu flamenka. Karime, se tímto svým prvním autorským představením obrací ke svým rodinným flamenkovým kořenum, k legendární Carmen a příjmení Amaya. Brilantní umění tanečnice ocenily ve společných projektech i takové špičky současné flamencové scény jako Pastora Galván, Gerardo Núñez, Antonio Canales či Juan de Juan.

 

V pátek 23. listopadu je na programu v Českém muzeu hudby večer plný nejčistších emocí, které flamenkový zpěv přináší přímo z hloubky celého srdce španělské zpěvačky Carmen Fernandez. V písních se podělí o nezměrné radosti, největší lásky, starosti i nejhlubší životní tragedie. Carmen, která pochází ze slavné flamenkové rodiny, se pro vás bude smát i plakat. Jedním z jejich předků byl i legendární zpěvák Juan Talega. Na kytaru jí doprovodí jeden z nejvyhledávanějších kytaristů na Slovensku, v České republice a dalších sousedních zemích – Morenito De Triana (Stanislav Kohútek) ze Slovenska, který se „vyučil“ u španělských kytarových mistrů Gerarda Nuňeze, Nino de Pury a Joseho Manuela Tudely.

Muza, foto pořadatel akce

Sobota 24.listopadu nabídne ve velkém sále Městské knihovny nejprve flamenkovou fiestu, kde budou k vidění exhibiční choreografie tanečních akademií z celé České republiky i Slovenska. Následovat bude premiéra tanečního představení “AIRE / VÁNEK”, ve kterém se představí pražský taneční soubor Compaňía Danza Flamenca Virginia Delgado. Představení Aire je pohledem do emočního nitra ženy. Spolu s ní putujeme od známého k neznámému, jedním dechem hledáme.

 

V neděli 25. listopadu festival uzavře v Malostranské besedě představení “Múza”, které se soustředí na ženský pohled na umění. Zpěvačka María Marín a tanečnice Irene Álvarez nabídnou svůj intimní pohled na tvorbu, kterou ztvárňují a zhmotňují pomocí kytary, co by hlavního hudebního nástroje a tance, co by obrazového jazyka. Nabízejí cestu skladbami napříč časem (Scarlatti, Albéniz, Feliu…), které ukazují přirozenou fúzi mezi flamenkem, klasickými skladbami a andaluským folklórem. Na jejich vystoupení v Malostranské besedě naváže takzvané flamenkové tabláos.

 

 

Záštita:

– španělský velvyslanec Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín

 

 

Comments

comments

Vyhledat