V pražských Vršovicích se otevírá nové kulturní centrum Vzlet

Vzlet
Vzlet

V pražských Vršovicích se ve středu 1. září slavnostně otevře nové kulturní centrum Vzlet. Čerstvě zrekonstruovaný prostor bývalého sokolského biografu pohostí diváky nabitým kulturním programem. Od 1. do 5. září se představí všechny renomované organizace, které ve Vzletu působí – Divadlo Vosto5, barokní orchestr Collegium 1704, Kino Pilotů a Brejlando. 

 

„Letošek je pro Vzlet významným rokem. Kromě toho, že bude po mnoha letech znovu otevřen veřejnosti, tak ho čeká 12. listopadu také oslava 100. výročí od původního otevření v roce 1921,“ komentuje Petr Prokop, ředitel Vzletu.

 

Středa 1. září ve Vzletu začne ve 13.00 programem pro nejmenší návštěvníky. Umělkyně Eva Jiřička a Eva Koťátková si připravily výtvarnou dílnu s názvem Sny o škole. Děti budou tvořit originální dopisy na téma „má vysněná škola“ které poté odešlou ministrovi školství. Program představí i loutkové pohádky a hudebně-výtvarný workshop s autorkou a moderátorkou dětských koncertů Klárou Boudalovou. Od 14:00 bude v kavárně živě vysílat Český rozhlas Vltava a návštěvníci i posluchači si budou moci během tří hodin poslechnout, co pro ně Vzlet v nadcházejících sezónách chystá.

 

Večerní program zahájí v 18:00 vernisáž Galerie Vzlet na venkovní stěně Vzletu. Instalace Recept od Krištofa Kintery vystřídá novinka Evy Koťátkové, která vystavovala například v Metropolitním muzeum v New Yorku. Nové dílo zprostředkovává barevný a citlivý svět dětství, na který si v dospělosti tak složitě vzpomínáme. Program pokračuje ve velkém sále audiovizuální hříčkou, kterou si pro slavnostní otevření připravilo trio režisér Jiří Havelka, producent Petr Prokop a hudebník a zvukový designér Martin Hůla. Sál roztančí oblíbená kapela Bert & Friends a večer uzavře hudebník Ventolin svým DJ setem.

 

Čtvrtek 2. září se ve Vzletu představí projekt Brejlando kreativní skupiny Brainz Studios. Během slavnostního otevření připraví od 14:00 hodin program pro děti. Ten bude zahrnovat promítání Perníkové chaloupky ve VR od divadla Minor společně s doprovodným programem. Od 20:00 hodin je pak pro dospělé návštěvníky připravena koktejlová degustace s Pavlem Pažoutem a následně promítání cenami ověnčené inscenace Společenstvo vlastníků souboru VOSTO5, tentokrát ve formátu pro virtuální realitu. Po promítání bude následovat setkání s tvůrci.

 

Pátek 3. září se Vzlet promění v koncertní síň barokního orchestru Collegium 1704, které letos zahajovalo Pražské jaro v Rudolfinu. Na prvním koncertu Gloria diváci uslyší skladby J. S. Bacha, G. F. Händela a J. D. Zelenky pod taktovkou dirigenta Václava Lukse.

 

Sobota 4. září patří Divadlu Vosto5, které letos slaví 25 let od svého založení. Ve Vzletu uvede legendární divadelně-hudební improvizační představení s názvem Stand’artní kabaret.

 

Neděle 5. září nabídne přednášku investigativního novináře Tomáše Etzlera o Číně, kterou připravilo Kino Pilotů. Etzler pracoval jako investigativní reportér v Číně 7 let. Divákům odpoví na palčivé otázky: Jsou rostoucí obavy z Číny oprávněné? Jak to bylo s covidem? A jak se vlastně žije v zemi zahraničním novinářům, kteří zpracovávají události, o kterých komunistická vláda mlčí před světem?“

 

Vstupenky na slavnostní otevření a další kulturní akce Vzletu zakoupíte na goout.cz.

––

Vzlet – původní prvorepublikový biograf ve Vršovicích byl devět let uzavřen veřejnosti.
Nyní ke svému sto letému výročí otevírá novou životní kapitolu díky spojení čtyř kulturních organizací – Divadla Vosto5, orchestru Collegium 1704, Kina Pilotů a Brejlanda.

 

Comments

comments

Vyhledat