V soutěži Jiné vize CZ 2021 zvítězila díla Jozefa Mrvy, Radka Brousila a Kryštofa Hlůže

PAF
PAF

Výhercem Hlavní ceny patnáctého ročníku soutěže pohyblivého obrazu Jiné vize CZ se stal Jozef Mrva se svým videem Zalando War Machine. Diváckou cenu získalo video Can You Still Feel The Butterflies?, za kterým stojí Radek Brousil a Kryštof Hlůže.

 

Role kurátorky letošního výběru se zhostila japonská teoretička médií Keiko Sei, která se dlouhodobě věnovala médiím a umění v postkomunistických zemích. Koncem druhého tisíciletí působila mimo jiné na FaVU v Brně jakožto vedoucí Ateliéru videa. O výherci Hlavní ceny rozhodla tříčlenná mezinárodní porota ve složení Gabriella Davies (Babeworld), Anna Lena Seiser (Neue Berliner Kunstverein) a Klaas Kuitenbrouwer (Het Nieuwe Instituut).

 

Video Jozefa Mrvy bravurně zachycuje fenomén ‚hyperkapitalistického viru,‘ jehož šíření bylo uspíšeno souběžně se šířením pandemie COVID-19. Skvělé zpracování zvukové složky, společně s vrstevnatým humorem, diváky naprosto polapí. Při sledování se nejdříve chcete hlasitě smát, ale postupem času vám úsměv zamrzne. Stejně jako události posledních let vám i tento počin zanechá na jazyku hořkosladkou pachuť, kterou si ale z neznámého důvodu oblíbíte a chcete jí víc. Skvělé skloubení zvukové, vizuální i dramaturgické stránky, nutkání si Zalando Warmachine opětovně pustit a naprosto přesná metráž – během které autor dokáže zprostředkovat úplné sdělení – činí z Jozefa Mrvy právoplatného vítěze letošního ročníku Jiných vizí.

 

Jozef Mrva: Zalando War Machine
2021, 4:02 min

Heavymetalová píseň o ironii logistického průmyslu, v němž se vzrůstající snahou o dokonalé a přesné doručování vystupuje stále zřetelněji na povrch jeho odlidštěná stránka. Design klipu, simulující strukturu bílkovin, nám připomíná, jak jsme my lidé byli od sebe izolováni – jediné, co nás mohlo spojit, byla nelidská umělá inteligence a robotika. Je možné, že na nich budeme trvale záviset, jako tomu bylo během lockdownu v době pandemie. V této krizové době se v závislosti na politické a společenské situaci hlasitě ozývaly různé hudební žánry, ať už to byl metal, punk, hiphop, rap, reggae, či morlum. Můžeme v dohledné době očekávat vznik žánru nového?

 

Radek Brousil, Kryštof Hlůže: Can You Still Feel The Butterflies?

2021, 13:17 min

Video zobrazuje pohádkovou bytost (podobající se rybě), jak jezdí různými krajinami na skateboardu (včetně panelového města téměř bez života) a patrně hledá smysl své existence.

 

Comments

comments

Vyhledat