V srpnu budou další Ostravské dny

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Nové kompozice psané pro festival, účast mladé generace i světoznámých skladatelů dneška, návraty k začátkům avantgardy a mimořádným skladbám posledních let, elektronická hudba i zvukové happeningy v nastudování špičkových sólistů a dirigentů, komorního orchestru Ostravská banda, symfonického orchestru ONO / Ostrava New Orchestra, smíšeného sboru Canticum Ostrava a zahraničních ansámblů z Kanady a Rakouska. Od 22. do 31. srpna v Trojhalí Karolina, Dolní oblasti Vítkovice, Divadle Jiřího Myrona, ostravské katedrále i Dole Michal.

Jubilejní 10. bienále Ostravských dnů má na programu 12 koncertů a jeden 18hodinový maraton. Součástí festivalu je také vzdělávací Institut, který je mezinárodním pracovním prostředím pro skladatele a interprety pod vedením skladatelů z celého světa (12. – 31. 8. 2019).

Za téměř 20 let intenzivní práce se nám podařilo zanést Ostravu na mapu významných metropolí soudobé hudby. Dochází zde k unikátním setkáním napříč generacemi hudebníků, skladatelů i publika.“   – Petr Kotík, umělecký ředitel Ostravských dnů

Odtajnění programu č. 1
Dlouhý večer, náročnou noc a kus dalšího dne budou mít před sebou na čtyřech scénách nově opraveného Divadla Jiřího Myrona z pátku 23. na sobotu 24. srpna fanoušci díla Mortona Feldmana (pětihodinový kus For Philip Guston v podání S.E.M. Ensemble), Alvina Currana (Inner Cities , čtyřhodinový úryvek hraje klavírista Daan Vandewalle), Julia Eastmana (Evil Nigger pro čtyři koncertní křídla, nastudování vede Joseph Kubera), Terry Rileyho (slavnou skladbu In C provede Canticum Ostrava s Ostravskou bandou), Petra Kotíka (The Plains of Gordium pro šest perkusionistů), Klaase de Vriese (Stringed v podání cimbalisty Jana Rokyty a Doelen Kwartet) nebo La Monte Younga (zazní legendární Composition 1960 #7). Opening Performance Orchestra vzdá hold Phillu Niblockovi. Program bude doplněn sóly hráčů Ostravské bandy s kompozicemi známých i začínajících skladatelů. Maraton zahájí na parkovišti před divadlem a katedrálou Koncert pro 9 Harley Davidsons, trubku a syntezátor Dietera Schnebela v koncepci skladatelky a experimentální performerky Steffi Weismann. Zveřejňujeme časový itinerář maratonu, který nedá posluchačům spát – prostory budou vybaveny ale i pro případ odpočinku, včetně lehátek a non-stop občerstvovacích zařízení.

23. – 24. srpen, Divadlo Jiřího Myrona
(ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským)
1080 minut

Pátek 23. srpna

17:00 Dieter Schnebel / Steffi Weismann: Harley Davidson, pro 9 motorkářů, trubku a syntezátor

17:30 Julius Eastman: Evil Nigger, pro čtyři koncertní křídla

19:00 Students / OB Solos +

19:30 Petr Kotík: The Plains of Gordium, pro šest hráčů na bicí nástroje

20:30 Klaas de Vries: Stringed, pro cimbál a smyčcové kvarteto

21:30 Terry Riley: In C

22:40 La Monte Young: Composition 1960 #7

Sobota 24. srpna

0:00 Alvin Curran: Inner Cities (excerpt)

4:00 Students / OB Solos +

4:40 Opening Performance Orchestra: „Homage” – Phill Niblock Four Walls of Sound

6:30 Morton Feldman: For Philip Guston

11:00 Brunch: Q&A

Festival Ostravské dny 2019 začne ve čtvrtek 22. srpna komorním koncertem a multimediálními příspěvky mladých skladatelů. Po Maratonu v Divadle Jiřího Myrona (23. – 24. 8.) následuje v sobotu ještě Minimaraton elektronické hudby v dramaturgii Petra Vrby a Martina Klimeše. Neděle 25. srpna bude ve znamení hudebního kolokvia (moderuje Boris Klepal) a prvního orchestrálního koncertu (světová premiéra Petra Cíglera a velkých orchestrálních skladeb Chayi Czernowin, Isabel Mundry, Petra Kotíka a dalších). V pondělí 26. 8. vystoupí Ostravská banda a zazní světové premiéry hudby Richarda Ayrese a Christiana Wolffa, včetně děl Salvatora Sciarrina a  Frederica Rzewskeho i mladých skladatelů Institutu Ostravských dní. Úterní koncerty (27. 8.) se budou odehrávat v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě a ve finále nabídnou účast na skladbě Symphonie – “Monotone-Silence”, jejímž autorem je Yves Klein. Ve středu (28. 8.) poprvé vystoupí v ČR klasicko-jazzová formace Studio Dan z Vídně, pozdní večer bude věnován orchestrálnímu programu Slyšet mikrotonálně, v české premiéře zazní dílo Marca Sabata nebo světová premiéra pro tárogató Rafaela Nassifa i legendární Diamanty Alvina Luciera pro tři orchestry. Čtvrtek 29. 8. přinese hostování slavného Quatuor Bozzini z Kanady, noční program se pak skrývá pod názvem Piano Piano Kudu. Jedním z očekávaných vrcholů Ostravský dnů bude opera Neither amerického skladatele Mortona Feldmana za hostování Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který ve světové premiéře nastuduje také nové dílo Petra Bakly (pátek 30. 8.). Na závěr festivalu (31. 8.) jsou v plánu dva koncerty, své nové dílo představí např. Michal Rataj, zazní v Čechách nikdy neuvedená skladba Miroslava Srnky i posluchačským úspěchem na evropských pódiích ověnčená skladba Bernharda Langa DW28 „Loops for Davies” pro virtuózního basklarinetistu Garetha L. Daviese.

Permanentky a vstupenky na festival budou v prodeji od 1. dubna 2019. /WEB/

Comments

comments

Vyhledat