V září v Bílovicích proběhne výstava Žně designu 2021

Žně designu_Egoé s.r.o.
Žně designu_Egoé s.r.o.

Začátkem září proběhnou žně. To asi nikoho nepřekvapí. Ty bílovické ale budou jiné, půjde o žně designu. Neuvidíte tu však autorské šperky, vázy ani jiné malosériové, exkluzivní předměty. Naopak, představí se design, který je pevně spjatý s běžným životem nás všech.

Od 3. do 7. září 2021 se ve výrobním areálu Egoé v Bílovicích u Uherského Hradiště představí výběr toho, co na poli funkčního, zodpovědného designu v Česku vzniká. K vidění budou výrobky firem jako Tatra, Tilak, Azub či Škoda.

 Vernisáž v podobě komentované prohlídky proběhne 2. září.

Loňský premiérový ročník představil produkty více než čtyřiceti českých společností. Mezi exponáty byl například inkubátor nebo polohovací transportní lůžko navržené Ivanem Dlabačem pro Linet, zubní kartáčky Spokar X od Petra Novagua nebo inteligentní hasičské rukavice od Ivo Holíka.

„Chceme ukazovat předměty, kde design není cílem, ale cestou. Věci, které musejí být hlavně funkční a design jim v tom pomáhá. Vlastně funguje jako taková porodní bába dobrých nápadů,“ říká jeden z organizátorů výstavy Richard Vodička.

Žně si daly za úkol zjišťovat, co vlastně průmyslový design je, mapovat aktuální situaci v České republice a rozšiřovat povědomí o kvalitě českých designérů a výrobců. Nastiňují, že design je výsledkem týmové spolupráce nejen návrhářů, ale i technologů, konstruktérů a taky marketérů a obchodníků. Výstava dokládá, že design je nepochybným přínosem pro všechny fáze vzniku a života produktu. Už vloni se ukázalo, že se také daří iniciovat vzájemnou komunikaci mezi vystavovateli a přispět ke společenské debatě.

Design-based industries jsou budoucností ekonomiky, která nechce ustrnout na úrovni zdroje surovin či montovny. Tady navíc už dnes probíhá výrazná robotizace, a proto do budoucna nebudou tyto sektory zaručovat zaměstnanost. Kreativní průmysl je atraktivní pro mladé vzdělané lidi a pomáhá rozvíjet tradici českých řemesel a českého designu.

Takovým firmám se sice v současnosti nedostává systematické podpory od státu a často jsou velmi nenápadné, přesto ve svém celku jednou rozhodnou o tom, jestli naše země bude továrnou či rozvinutou znalostní ekonomikou.

https://www.wificven.cz/zne-designu/

Datum: 2. – 7. 9. 2021
Cena: zdarma
Pořadatel: Egoé, Bílovice  519, Bílovice

Comments

comments

Vyhledat