Vakcíny proti Covid 19 se na Darknetu prodávají za 250 až 1 250 dolarů

foto kaspersky
foto kaspersky

Procházíme jednou z největších a nejsložitějších očkovacích kampaní v historii, což je veliká příležitost pro podvodníky a prodejce na nelegálních virtuálních tržištích. Analytici společnosti Kaspersky prozkoumali 15 různých trhů na Darknetu a objevili reklamu propagující tři hlavní vakcíny na ochranu proti viru Covid: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Našli zde také prodejce inzerující neověřené vakcíny Covid 19.

 

Většina prodejců nabízela tyto látky ve Francii, Německu, Velké Británii a USA a ceny za dávku se pohybovaly od 250 do 1 200, průměrně kolem 500 dolarů (11 000 Kč). Komunikují prostřednictvím aplikací šifrovaného zasílání zpráv, jako jsou Wickr a Telegram, zatímco platby požadují v kryptoměnách, především bitcoinu.

 

Většina těchto nelegálních prodejců dokončila 100–500 transakcí, což ukazuje, že skutečně obchodují. Ale není známé, co přesně zákazníci na Darknetu nakonec dostanou. Odborníci společnosti Kaspersky, zatím nepotvrdili, kolik dávek vakcín inzerovaných online jsou skutečné dávky získané od zdravotnických zařízení, a jaká část z reklam je podvod.

 

Ani ti, kterým jejich dodavatelé něco doručí, si nemůžou být jistí, že obdrží účinnou vakcínu. Navíc je volný obchod s tímto druhem látek nezákonný. „Na Darknetu najdete téměř cokoli, takže není divu, že se prodejci pokusili zneužít celosvětové očkovací kampaně. Za poslední rok se stala celá řada podvodů souvisejících s Covid 19 a mnoho z nich bylo úspěšných. Momentálně se prodávají dávky vakcín, ale na trhu jsou k mání také záznamy o očkování – falešná potvrzení, která umožní svobodně cestovat. Je důležité, aby uživatelé byli opatrní při jakékoli „dohodě“ související s pandemií. A samozřejmě není dobrý nápad koupit si vakcínu na Darknetu,“ říká Dmitrij Galov, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

 

Více o operacích s vakcínami na Darknetu lez najít v článku na Kdaily.com.

 

K ochraně před podvody spojenými s pandemií Covid19 odborníci společnosti Kaspersky doporučují:

 

  • nikdy nekupujte žádné léky, ani vakcíny na Darknetu;

 

  • pokud uvidíte reklamu na něco, co souvisí s COVID, pečlivě se podívejte na adresu stránek, které navštěvujete;

 

  • phishing odhalíte také díky odlišnostem v textu, nebo díky netradiční doméně – například .com.tk místo .com. – na těchto stránkách nikdy nezadávejte své osobní údaje;

 

  • věnujte pozornost gramatice a rozložení textu na webech, které navštívíte, a v e-mailech, které dostáváte – pokud tam něco nesedí, pravděpodobně to opravdu není v pořádku.

 

 

Comments

comments

Vyhledat