#Vanlife – neustále v pohybu

ilustrace Pettycon via pixabay
ilustrace Pettycon via pixabay

 

Jaké to je naložit celý svůj život do jedné dodávky a vydat se na nekonečnou jízdu? Podle fotek na Instagramu pod hashtagem #vanlife velmi dobrodružné, osvobozující, zábavné a hlavně hodně populární. Však se těch snímků do dnešní doby podařilo nashromáždit úctyhodných 4,8 milionů. Vanlife není jen trendem posledních let, jeho kořeny sahají hluboko do historie. Dnes se každopádně můžete inspirovat spoustou cestovatelů, kteří kočovný styl života vzali za svůj. I v Čechách.

Mnoho lidí sní o tom, že opustí konvenční způsob života a začne žít tak trochu jinak. Prodají byt a auto, opustí dobře placenou práci, sbalí si pár kufrů a odletí tisíce kilometrů daleko s cílem zkusit to znovu a líp. Bez stresu, svázanosti a tlaku moderní doby. Nebo koupí dodávku a rozhodnou se žít tam, kde zrovna zaparkují. Proč? Protože svoboda! Spousta snílků zůstane pouze u představ, najdou se však i takoví jedinci, kteří do toho prostě skočí… a odstartují nové hnutí?

Domov je tam, kde zaparkuješ

Psal se rok 2011. Američan Foster Huntington, do té doby úspěšný designer u Ralpha Laurena žijící v New Yorku, se jednoho dne nastěhoval do dodávky a začal žít podle vlastního jízdního řádu. Nebyl rozhodně první, nicméně odstartoval nový virtuální boom. V té době stál na startu i Instagram, takže netrvalo dlouho a Huntingtonovy „free life“ fotky s hashtagy #homeiswhereyouparkit, #livesimply a především #vanlife nabíraly na velké popularitě. Dneska se označení „vanlife“ těší více než 4,8 milionů snímků. Všechny asi nezapadají do konceptu, ale je vidět, že tohle slovo zkrátka funguje.

Zpátky do minulosti

Podíváme-li se blíže na jednotlivé příběhy „vanliferů“, často se setkáte s touhou po svobodě, jednodušším životě, zážitcích, cestování, poznáváním světa i sama sebe. Není to ovšem nic nového, nomádský život není výdobytkem moderní doby. Podobná tradice se datuje do viktoriánské doby. Už v roce 1880 si nechal Angličan William Gordon Stables vybudovat vozidlo, které následně využíval na rekreační cestování. Už tehdy se u něj často opakovaly výrazy jako „van“ a „vandweller“. Zmínit můžeme také auto-kempingové prázdniny iniciované Henrym Fordem, Thomasem Edisonem, Harveym Firestonem a Johnem Burroughsem. Kvarteto přezdívané jako „Čtyři tuláci“ se dávno před vznikem Instagramu v letech 1915 až 1924 každoročně vydávalo za společným odpočinkem a dobrodružstvím. Milníků v rozvoji vanlife komunity, výroby dodávek, vybavení a jiných vychytávek je samozřejmě daleko víc. Bez nich bychom se možná dnes ani nekochali tisíci inspirujících míst z nejrůznějších koutů světa.

Česká stopa ve vanlife hnutí

V Česku cestování v dodávce zatím nenabralo takové tempo jako v zahraničí, ale i u nás se dá najít určitá dávka inspirace. Například cestovatelské duo Veru a Lukáš Share Happiness (http://sharehappiness.cz/), které je jedinečné v tom, že svou vytuněnou dodávku nabízí ostatním k vypůjčení. Ideální příležitost si vanlife vyzkoušet „nanečisto“. Dalšími zkušenými matadory jsou například Markéta a Michal alias Eagles na cestách (http://eaglesnacestach.cz/), dvojice Barbora a Forest zaznamenající svůj Život v dodávce (http://zivotvdodavce.cz/), cestovatelka Klára známá jako The Only Van (https://www.theonlyvan.cz/) nebo Guru Camper (https://gurucamper.com/) aka Víťa Válka cestující s celou rodinou. Na těchto případech jde vidět, že člověk může žít svůj sen, ale zároveň je potřeba si uvědomit, že v život dodávce není vždycky ta instagramová pohoda, jak se někomu může z fotek zdát.

Nejde o to, co ztrácíš, ale co získáš

Jste neustále na cestách, převážnou většinu dne trávíte venku. Žijete na několika metrech čtverečních, což znamená dost minimalistický styl života. Často do poslední chvíle nevíte, kde přespíte, plány se mohou měnit v závislosti na situaci, počasí a dalších faktorech. Láká vás to nebo odrazuje? Protože to jsou všechno aspekty, které dobrodružnou duši každého vanlifera motivují zdolávat další kilometry. Velkým lákadlem bezesporu je, že žijete vlastním tempem a pravidly, poznáváte nové lidi, užíváte přítomnosti. Neřešíte, že jste ztratili určitý komfort, ale naopak si vážíte toho, co jste získali – svobodu. Život v dodávce je fascinující, ale rozhodně ne pro každého. Má i své nevýhody. Zmíněný malý prostor rovná se zbavení se všech zbytečností. Investice do pořízení dodávky a její vybavení nebývají malé. Vanlife prověří vaše vlastnosti typu pokora, skromnost či trpělivost. Ani na cestách se nezbavíte oblíbených činností, jako je úklid, praní či vaření. Naopak se ještě více zintenzivní jejich plánování. Nebudete pravidelně vídat svou rodinu a přátele. A pokud cestujete ve dvou, pořádnou zkouškou si projde i váš vztah. Tak převažují u vás plusy nebo mínusy?

Natankuj a prostě vyraz

Spoustu rad a informací hledejte třeba u výše zmíněných cestovatelů, kteří mají s podobným životem bohaté zkušenosti. V prvé řadě budete řešit samotné auto. Koupit, přestavět, pronajmout? Ze začátku se vám možná bude hodit půjčovna obytných vozidel (https://campervan.cz/). Vychytávky pro pohodlné bydlení pak čerpejte ve speciálních obchodech (https://www.nomadshop.cz/). Hlavní dotazy v souvislosti se samotným cestováním pak budou padat ohledně míst na přespání. Výbornými pomocníky jsou v tomto případě aplikace jako Park4night (https://park4night.com/), Campercontact (https://www.campercontact.com/en) nebo StayFree (https://www.stayfreeapp.com/).  V Česku pak můžete zabloudit na FB skupinu nazvanou Miluju free camping, poznáte tam blíže českou komunitu a najdete potřebnou inspiraci a odvahu.

 

Comments

comments

Vyhledat