Věc dne: univerzální židle Aslak Ilmari Tapiovaary

 Aslak Chair Table 90B Photo Mikko Ryhanen
Aslak Chair Table 90B Photo Mikko Ryhanen

Finský designér Ilmari Tapiovaara celou svou kariéru experimentoval s materiály, tvary a výrobními postupy ve snaze vytvořit dokonalou univerzální židli. Mezi desítkami ikonických výrobků Tapiovaary si židle Aslak vydobyla velkou oblibu. Nyní se po odmlce vrací zpět do kolekce Artek.

Praktická, bytelná a krásná židle Aslak pro každodenní používání je jednou z univerzálních dřevěných židlí firmy Artek. Ilmari Tapiovaara ji navrhl již v roce 1946, ale až v roce 1958 technologický pokrok umožnil její masovou výrobu. Aslak je vyráběna v Itálii z lokálního březového dřeva a je dostupná v pěti standardních barvách, při odběru 20 a více kusů lze vyrobit i barvu na přání.

Aslak je článkem dlouhého řetězce Tapiovaarovy snahy navrhnout univerzální, mnohoúčelovou židli. Celodřevěná židle Aslak je elegantn a všestranná. Je stohovatelná, lehká a velmi pohodlná, takže si najde místo v restauraci, zasedačce i domácnosti. Díky krátkým područkám si lze židli přisunout k pracovnímu i jídelnímu stolu, zakřivené sedátko a opěrka zad zase zajišťují pohodlí po delší sezení. Dynamicky tvarované zadní nohy a područky jsou ze tří kusů masivního březového dřeva, které jsou spojeny neviditelnými spoji, a tak naplňují Tapiovaarovu touhu po plasticitě a současně ekonomickém využití materiálů.

 

Ilmari Tapiovaara

Ilmari Tapiovaara (1914-1999) byl jedním z nevýznamnějších interiérových architektů a designérů své doby. Dobrodruh myslí a řemeslník duší, Tapiovaara neustále hledal nová řešení, která by vylepšila předměty pro každodenní použití. Během své dlouhé kariéry Tapiovaara vytvořil desítky ikonických předmětů, které zákazníci milovali: často se říká, že se mu podařilo zachytit podstatu finské identity.

Po dokončení studia designu nábytku na Central School of Applied Arts v Helsinkách v roce 1937 pracoval jako asistent ve studiu Le Corbusiera v Paříži, později se stal uměleckým ředitelem a designérem u Asko Oy, tehdy jedním z největších finských výrobců nábytku. Po 2. světové válce Tapiovaara přispěl k proměně finské společnosti a posunu směrem k severskému modelu sociálního státu. Ilmari Tapiovaara vnímal modernitu jako přístup k designu i jako boj za rovnoprávnost.

V roce 1958 se Tapiovaara stal ambasadorem pro design v Mezinárodní organizaci práce při Organizaci pojených národů v Paraguayi. Následující dvě desetiletí pracoval pro OSN na Mauriciu a v bývalé Jugoslávii, kde se věnoval rozvojovým projektům týkajícím se především lokálních materiálů a výrobních postupů. Tapiovaara se vždy zajímal o širší problematiku role designu ve společnosti a jako takový byl po celou svou kariéru vlivnou veřejnou postavou a mluvčím svého oboru.

O značce Artek: Společnost Artek založili v roce 1935 v Helsinkách čtyři mladí idealisti: Alvar a Aino Aalto, Maire Gullichsen a Nils-Gustav Hahl. Jejich cílem bylo „prodávat nábytek a propagovat moderní kulturu bydlení pomocí výstav a dalších vzdělávacích prostředků.“ Artek zůstává věrný radikálnímu duchu svých zakladatelů, a i dnes je inovativním hráčem ve světě moderního designu a vyvíjí nové výrobky na pomezí designu, architektury a umění. Kolekce Artek nabízí nábytek, osvětlení a doplňky navržené finskými mistry i slavnými mezinárodními designéry a je synonymem pro jasnost, funkčnost a poetickou jednoduchost.

Comments

comments

Vyhledat