Velký knižní čtvrtek přinese 15 novinek domácích i zahraničních autorů

Velký knižní čtvrtek
Velký knižní čtvrtek

S jarním Velkým knižním čtvrtkem 19. března rozkvete pestrá nabídka tuzemských knihkupectví patnácti novými tituly z deseti nakladatelství.  Světové bestsellery, očekávané novinky českých autorů, knížky přinášející zábavu, inspiraci, poznání či ponaučení dospělým i dětem. Tradiční součástí Velkého knižního čtvrtku bude atraktivní doprovodný program, při kterém se mohou čtenáři setkat s knižními autory.

A jaké jsou ty nejlepší knihy pro letošní jaro? Plné mystérií a napětí: Jozef Karika, držitel mnoha literárních cen včetně Ceny literární kritiky Zlaté pero, osminásobný držitel Zlaté knihy a trojnásobný Platinové knihy přináší novinku Na smrt. V unikátním žánrovém mixu historické ságy, thrilleru a hororu připomíná působivou a zároveň děsivou formou, jak málo stačí k tomu, aby z nás spadla civilizační slupka a stali jsme se krutými, bezcitnými monstry. V boj o přežití se nečekaně promění úniková hra, která do temného uzavřeného prostoru přivede Vincenta, Julese, Sylvii a Sama, ambiciózní investiční bankéře z Wall Street v thrilleru Úniková hra Meghan Goldinové. Román Melmoth Sarah Perryové, autorky bestselleru Nestvůra z Essexu, se odehrává v Praze, městě přetékajícím historií i tajemnými stíny. Anglická překladatelka Helena tu žije už léta. Když však v Klementinu objeví písemnosti odkazující k dávné legendě prostupující dějinami i konkrétními lidskými životy, její pracně vybudovaná křehká existence se začne rozpadat…

Součástí exkluzivního výběru Velkého knižního čtvrtku je nejnovější kniha polské spisovatelky a čerstvé nositelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczukové Bizarní povídky. Deset povídek, každá v úplně jiném prostoru. Volyň během vpádu švédských vojsk, současné Švýcarsko, vzdálená Asie, imaginární místa… To povídková antologie s názvem Krvavý Bronx se odehrává na jednom jediném místě – v nechvalně proslulé brněnské čtvrti zvané Bronx. Známí čeští autoři jako Kateřina Tučková, Alena Mornštajnová, Jan Němec, Petr Stančík, Petra Soukupová, Irena Dousková, Martin Reiner, Václav Kahuda, Bianca Bellová ad. se nechali inspirovat novinovými zprávami z druhé poloviny 19. století a napsali skvělé texty na „temné“ motivy: Vraždy, krádeže, otrava lékárenským jedem, bizarní záměny či sňatkové podvody, pokaždé životy žité na hraně existence.

Svěží jarní nadílka Velkého knižního čtvrtku 19. března potěší také milovníky reálných příběhů – zasvěcených nahlédnutí do životů známých osobností.  Biografie jednoho z nejvlivnějších umělců posledních padesáti let, hudebníka a zpěváka Leonarda Cohena I’m Your Man začíná v jeho rodišti Montrealu, pokračuje do Londýna a do New Yorku šedesátých let, kde započal svou kariéru. Sylvie Simmonsová sleduje jeho výstup na vrchol showbyznysu, ústup do ústraní v polovině devadesátých let i jeho celosvětové turné o patnáct let později. Strhující memoár Tary Westoverové Vzdělaná, kniha o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinné loajalitě, se záhy po svém vydání stal bestsellerem. Časopis TIME Taru Westoverovou zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností pro rok 2019. A v knize rozhovorů Růžové vrány se sešlo rovnou dvacet inspirativních žen! Na otázky Pavly Jonssonové odpovídaly Monika Načeva, Iva Bittová, Lenka Dusilová, Radůza, Dagmar Andrtová a další významné členky naší alternativní hudební scény.

Mezi velkočtvrteční autory vstupují zkušení a respektovaní novináři: Martin Řezníček pět let působil coby zahraniční zpravodaj ČT v USA. V knize Rozpojené státy přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme – prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i těch, kteří o Česku nikdy neslyšeli.  Přední český investigativní novinář Radek Kedroň se v novince Sněžím! zaměřil na rozkrytí machinací a korupce v českém zdravotnictví, kterým často bez kontroly procházejí miliardy korun z veřejných peněz. Pro změnu fiktivní novinář – komentátor Jan „Johan“ Souček – je hrdinou románu Až se ti zatočí hlava čerstvého držitele Ceny Ferdinanda Peroutky Ondřeje Štindla. Když si pod svým článkem na webu přečte výsměšný komentář, udělá jedno nesmyslné, zoufalé rozhodnutí. Začíná temně groteskní příběh, v němž o sebe křísnou dva muži z opačných táborů společenského spektra a pak se začnou dít věci.

Kniha manželů Petry a Petra Třešňákových Zvuky probouzení vypráví příběh výchovy dcery s autismem spojeným s mentální retardací a vážnými projevy chování. Rodiče dnes čtrnáctileté Dorotky čtivou formou reflektují vnitřní proměnu, kterou jim roky nepřetržité péče přinesly, zachycují kouzelné momenty života s atypickým dítětem i děsivá dramata jeho neklidu a sebepoškozování. Pozornosti čtenářů by neměl uniknout ani autobiografický román Tanec reality, v němž čtenáře jedenadevadesátiletá hvězda současného komiksu, Alejandro Jodorowsky nechává nahlédnout do své mysli a života. Mohou tak sledovat jeho lidskou, duchovní a mystickou cestu od raného dětství a dospívání, přes vývoj jeho psychomagických a metagenealogických praktik až k poznání, že všechny problémy jsou zakořeněny v našem rodokmenu.

Knihovničky zvídavých dětí jarní Velký knižní čtvrtek obohatí o knížku Ruce v hlíně plnou inspirativních nápadů, která je naučí pozorovat a prozkoumat přírodu od jara do zimy. „Zjistíš, jak pohodlně ubytovat hmyzí rodinku nebo kdy je vhodná doba na zasetí semínek. Pomocí jednoduchého návodu si vyrobíš vlastní terárko i krmítko pro ptáčky. Neboj se zašpinit si ruce od hlíny a objevuj přírodu – jak roste, kvete a chutná!“ vzkazuje autorka Kirsten Bradley. Odrostlejší děti, teenagery i mnohé dospělé jistě zaujmou Řecké mýty, v nichž Luc Ferry předkládá výklad klasických řeckých mýtů a jejich přínos moderní době. Díky tomu, že autor často využívá pro přiblížení mýtů ustálených spojení, která dodnes běžně používáme, jako např. Midasovy uši, Ariadnina nit či popadnout býka za rohy, je jeho text dobrodružnou a zároveň přístupnou výpravou do světa antiky.

Informace o Velkém knižním čtvrtku a jednotlivých titulech z exkluzivní kolekce najdete na webových stránkách www.velkyctvrtek.cz

Comments

comments

Vyhledat