Venerologická poradna: komplikace po operaci

Foto INC via unsplash.com
Foto INC via unsplash.com

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobrý den pane doktore,

mám podezření na pohlavní nákazu. Již delší dobu mám specifické problémy a posledních 14 dní se u mne projevovala výrazná bolest v podbřišku, špinění mimo cyklus a výtok z rodidel. 3 x jsem navštívila gynekologii. Bylo mi provedeno sono vyšetření s verdiktem, že jsem zdravá. Z důvodu neustupující bolesti jsem navštívila chirurgii, kde se zjistilo, že mám hluboký zánět pánevní a nejspíš i zánět slepého střeva, které mi bylo při laparoskopii odebráno. Pojala jsem podezření že zánět mohly způsobit chlamydie trachomatis, protože přetrvávající potíže má i přítel. Podle charakteru potíží se ale může jednat i o kapavku (Neissera gonorrhoeae), ale zároveň může jít i o streptokok či jinou bakterii. Momentálně se stále nacházím v nemocnici na lůžkovém oddělení gynekologie. Jsou mi nitrožilně podávána antibiotika Klindamicin a Gentamicin. Bohužel mě nikdo detailně není ochoten informovat jestli se bude zjišťovat o jakou konkrétní infekci se jedná. Vždy je mi řečeno něco na způsob „potom si zajdete na odběr“. Kdy potom? A kam? Proč neudělají odběr rovnou v nemocnici? Přítel byl ve venerologické poradně a po sdělení jaké obtíže má, mu bez jakéhokoliv stěru byl předepsaný Amoksiklav s tím, že za 14 dní má přijít na kontrolu a případné testy. Protože, jsem nikdy nic podobného neřešila, nevím jak přesně postupovat a na čem trvat. Tento způsob léčení se mi zdá dost zvláštní. Je mi jasné, že přeléčit se musíme oba dva. Ale na co když to nikdo není ochoten zjistit? Dotaz tedy zní jak postupovat?

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den mladá paní,

celý ten Váš případ se mi zdá docela zamotaný. Jestliže jste měla provedené odstranění zaníceného slepého střeva, ale zároveň máte gynekologické obtíže (bolesti v podbřišku, špinění mimo cyklus a gynekologický výtok) a zároveň má i urologické obtíže Váš přítel, tak by se mohlo jednat o venerologickou záležitost. Která, pokud není efektivně léčená nebo přejde do chronicity, může reaktivně navodit zánět slepého střeva. Nejlépe by bylo po dobrání antibiotik nitrožilně – gentamicinu a klindamicinu  – 14dní počkat a potom vyrazit na spádovou venerologickou ambulanci, kde si nechat provést testy na kapavku i urogenitální chlamýdie a mykoplasma genitalium. Dříve ne, protože by testy mohly být falešně negativní vlivem užívaných antibiotik. Samozřejmě zatím Vy i partner sexuálně abstinujte a partnera 14dní po dobrání pošlete také na venerologickou ambulanci.

S  pozdravem a přáním všeho dobrého

MUDr. Přemysl Procházka

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

 

Comments

comments

Vyhledat