Venerologická poradna: Co znamená LSIL?

Foto Diana Polekhina / unsplash.comc
Foto Diana Polekhina / unsplash.comc

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobrý den, pane doktore,

cytologie mi ukázala změny typ LSIL. Je možná jiná příčina než infekce HPV způsobená sexuálním kontaktem, protože to je u mě vyloučené?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, mladá paní,

k Vaší otázce, tak nejdříve co je vlastně zkratka LSIL? Je to vlastně  kritérium postižení děložní sliznice při cytologickém vyšetření. Zkratka pochází z anglického názvu low-grade squamous intraepithelial lesion,  jedná se o prekancerózní léze děložního hrdla, které jsou nalezeny ve vzorcích tkáně odebraných z děložního čípku. Za příčinu  se dává souvislost  s HPV  infekcí, která však může být velmi starého data, vůbec s nemusí jednat o sexuální přenos v posledních letech!  Hlavně se prosím ničeho neobávejte, jistě Vám nález vysvětlil i Váš gynekolog, že riziko přednádorových změn je velmi malé a pouze se tento nález musí pravidelně kontrolovat. aniž by se musel nyní nějak řešit. Spíše se snažte zvyšovat imunitu užíváním většího množství vitamínových preparátů řady B a C, kolostra, stopových prvků atd.

S pozdravem

MUDr. Přemysl Procházka


MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat