Venerologická poradna: dvakrát syfilis

Fellnagel: Osvětový plakát, USA, cca. 1940 /  Foto CC BY 4.0 via Wikimedia Commons
Fellnagel: Osvětový plakát, USA, cca. 1940 / Foto CC BY 4.0 via Wikimedia Commons

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobrý den, jsem těhotná a byl mi zjištěn syfilis, se stávajím partnerem jsem již rok a půl, na internetu jsem přečetla, že doktor bude chtít všechny partnery půl roku před nákazou, jenže já nevím kdy jsem se nakazila, doktorka mi řekla jen že nemocí jsem nakažená už dlouho protože není v aktivní formě, před tím jsem měla více partnerů, asi tři, s tím prvním jsem měla vztah už 7 let zpět…bude chtít i jeho ?

Odpověď:

Milá mladá paní,
na to je  jednoduchá odpověd, latentní (neaktivní) forma syfilis může být opravdu starší zálěžitostí. V tomto případě byste měla uvést všechny partnery v horizontu posledních přibližně 5 let. Sedm let si myslím, že je už dlouhá doba a navíc by partner měl nejspíše nejaké obtíže,. Záleží, jestli jste měla někdy v minulosti proveden test na detekci antisyfilitických protilátek, pokud ano a byl tehdy negativní, tak je nutné vyšetřovat partnery, které jste měla až po tomto vyšetření.

S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

Otázka:

Dobrý den pane doktore. Už asi půl roku mám problémy s pískáním v uchu a tlakem v hlavě. Ted po nemoci mi zalehlo i druhé ucho a ztratil jsem čich. Bojím se aby nešlo o příznaky terciárního stadia syfilis. V mladém věku jsem žil promiskuitním životem. Měl jsem i nějaké kožní projevy ale lékař vždy vyloučil závažnou pohlavní chorobu.Před třemi lety jsem byl hospitalizován na dermatovenerologické klinice. Byla mi diagnostikována kopřivka a prošel jsem všemi testy včetně na syfilis. Vše bylo negativní.Prošel jsem i neurolog.,oční ,orl a psychologické vyšetření.Asi měsíc po propuštění jsem se ještě nechal testovat na syfilis a HIV na Krajské hygienické stanici. Opět negativně. yslíte že i tak nemusel být syfilis odhalen? Jsem v docela  špatném psychickém stavu a budu Vám vděčný za Vaší odpověd.

Odpověď:

Vážený pane,
nevím, kolik Vám je let, takže nemůžu soudit, jestli problémy v ORL oblasti jsou dány věkem. Ale přesto Vás uklidním, testy na syfilis, provedené více jak tři měsíce od posledního rizikového styku, jsou naprosto směrodatně a objektivní. Navíc jste si je provedl opakovaně a bylo Vám provedeno  i celkové klinické vyšetření, které také neodhalilo postižení systémovým onemocněním syfilis. Takže se opravdu nenervujte, o pohlavní chorobu se v tomto případě nejedná.

S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka


 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

 

Comments

comments

Vyhledat