Venerologická poradna: ureaplasma, mycoplasma

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobrý den, pane doktore,

za poslední půl rok jsem prodělala 4x zánět močových cest, vždy s nálezem ecoli a 1x gyn. zánět s nálezem ecoli a stopového množství ureaplasma. Po posledním přeléčení byla dělaná 2x kontrolní kultivace moči, vždy negativní.

Bohužel mám od té doby každodenní bolesti v podbřišku, pocit tlaku na močový měchýř a jakoby pálivou/štiplavou bolest v močovém měchýři a v močové trubici, při močení ale pálení žádné. V noci na záchod nemusím, potíže začnou až po 1. vymočení. Též mám od té doby hodně přecitlivělý klitoris. Popisované bolesti se zhoršují po jakékoliv větší fyzické aktivitě (delší procházka,běh) a také pokaždé po orgasmu, i bez sexuálního styku. Zesiluje pálení v podbřišku, zvyšuje se nutkání na močení, i po vyprázdnění, vydržím ale nejít třeba 3 hodiny, ne jako při klasickém zánětu močových cest. Nerozumím spojitosti mezi močovými cestami a klitorisem. Myslíte, že bude problém v močových cestách? Mohla by toto způsobovat ureaplasma? Nebo existuje i nějaké onemocnění klitorisu, napr. nějaké neurologické, které by toto způsobovalo? Na gynekologii jsem byla, doktorka nic podezřelého neshledala. Na urologii má objednaný termín bohužel až v květnu. Jsem z toho bezradná a nevím, kterého doktora bych měla navštívit. Předem moc děkuji za názor, vysvětlení i radu.

Odpověď:

Dobrý den, mladá paní,

je těžké takto poradit na „dálku“.  Z Vašeho textu nevyplývá, zda jste měla  rizikový sex, pokud ano, bylo by dobré provést vyšetření na urogenitální chlamýdie, kapavku a zejména mycoplasma genitalium. Všechny tyto bakterie můžou způsobit Vámi udávané obtíže.
Co se týká problému s klitorisem, může se jednat i o psychosomatickou záležitost, po stresu i  neuvědomělé. Je otázka, jestli by tady nepomohlo spíš nějaké cvičení na uvolnění svalů pánevního dna, jóga, myostimulace atd. Výše uvedené vyšetření provádí venerolog.
S  pozdravem a přáním všeho dobrého
MUDr. Přemysl Procházka

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat