Venerologická poradna: problémy při objednávání

Foto Reid Naaykens / unsplash.com
Foto Reid Naaykens / unsplash.com

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobrý den, pane doktore,

jdu si k Vám pro radu. Je mi 43 let a žiji ve spokojeném a  otevřeném vztahu od roku 2015.  Se stálým přítelem tedy  žijeme celkem otevřeným sexuálním životem. Já i on máme občas sex mimo náš vztah, či s více lidmi. Snažíme se dodržovat zásady bezpečného sexu. Přesto, nebo spíš právě proto, bychom se rádi nechávali pravidelně, alespoň jednou ročně, vyšetřit na pohlavní choroby. Přítel problém nemá, vyšetří ho na kterékoliv k tomu účelu sloužící klinice v ČR. Já to mám nesrovnatelně obtížnější. A právě toho se týká můj dotaz. Jak se pravidelného testování domoci a jak změnit svoji současnou situaci.

Abych celou situaci objasnila, popíšu trochu okolnosti.

V roce 2013 mi byl diagnostikován syfilis, byla jsem přeléčena na dermatovenerologické klinice jedné nejmenované nemocnice. Léčení proběhlo v pořádku, chodila jsem na kontroly, další mám naplánovanou na rok 2025. Z tohoto důvodu, kdykoliv chci podstoupit vyšetření – testy na pohlavní choroby, každé pracoviště mi sdělí, že mě testovat nemohou, že si musím zajít na testy na stejné pracoviště, kde jsem byla léčena – tedy do uvedené „jedné nejmenované nemocnice“. A to je můj svízel.

Zatím jsem zde vyšetření absolvovala pouze jednou. Když v roce 2018 v Praze, kam se chodí přítel testovat, našli příteli chlamydiovou infekci, dostal antibiotika, mně tam bylo řečeno, že mám podstoupit vyšetření na klinice, kde jsem byla léčena v roce 2013. Když jsem s touto prosbou a doporučením do „uvedené nejmenované nemocnice“ přišla, setkala jsem se s nepochopením a odpovědí „proč vám nepředepsali antibiotika tam?“ V ordinaci seděli tři zdravotničtí pracovníci a dívali se na mě jako na blázna. Na jejich otázku jsem jim nedokázala odpovědět. Já přece, proboha, nevím, co mají lékaři, kde dělat! Nakonec po dlouhém přemlouvání a po několika velmi trapných momentech mi tehdy testy udělali, aby zjistili, že já infekci nemám a ani jiné choroby. To byl asi důvod, proč v Praze rovnou antibiotika nenapsali. Bylo to celé velmi nepříjemné a já jsem se od té doby neodvážila požádat na tomto pracovišti o jakékoliv přetestování.

V tuto chvíli mám potíže (zduření uzlin, bolesti svalů, kloubů, pocení), které jsem se pokusila řešit testováním na zmíněném pracovišti – jinde, jak už vím, nemůžu.

Když jsem volala na číslo uvedené na internetu u venerologického oddělení a chtěla jsem se objednat, nešlo to. Paní u telefonu se na mě nejdříve obořila, cituji: „tak snad, proboha nějaká prevence, ne“ ;  pak následovalo vysvětlování, proč mě neobjednají a neotestují : „mají toho mnoho, na jejich pracovišti  se netestuje z nařízení, mám přijít na kontrolu v roce 2025. Na závěr se mě zeptala, kde pracuji.

Byl to hnusný a trapný zážitek. O svých potížích jsem vlastně vykládala někomu, o kom jsem vlastně ani nevěděla, kdo to je a jak se jmenuje. Prostě jsme se jen dovolala na uvedené telefonní číslo. Když jsem chtěla, aby se mi aspoň dotyčná představila, praštila mi ta osoba s telefonem. Myslím, že ode mě nebylo až tak troufalé chtít vědět jméno někoho, kdo mi řekl, že mě neobjedná, že se chovám nezodpovědně, a že toho mají moc, a že mají od vedení nařízeno, že netestují.

Testování se nelze domoci.

Jediné, čeho bych se teoreticky mohla chytit bylo, že mě dotyčná paní odkázala na  kožní lékařku, která mě v roce 2013 na kliniku poslala, a mám prý chtít žádanku na testy od ní. Tato kožní lékařka mi ovšem už před lety sdělila, že ona se mnou už nemá nic společného a že se mám vždy léčit a obracet na dermatovenerologické oddělení dané nemocnice v případě jakéhokoliv kožního problému. Jistě uznáte, že se na ní nebudu znovu obracet, když o mě jako o pacienta nemá zájem a nechce se mnou mít nic společného.

Na testy mě neobjednají. Kožní lékařku nemám. Pokud bych volala na jediné pracoviště, kde mne mohou otestovat ještě jednou, velmi pravděpodobně bych se se zlou potázala. Kromě toho, že je to dost traumatizující zážitek.

Mám na Vás, prosím,  tedy několik otázek a budu velice vděčná, když mi  poradíte, jak  postupovat.

Je přístup ze strany nemocnice v pořádku?  Jedná se o normální standardní postup, se kterým se musím smířit? Bylo by možné požadovat trochu víc diskrétnosti? Anebo čert vem diskrétnost, mám nárok na to se nechat testovat na pohlavně přenosné nemoci v případě, že se chci testovat? I kdybych měla například vyšetření platit?  Nebo vnímáte moje jednání jako plýtvání jejich časem a veřejnými prostředky, stejně jako to asi vnímají oni?

Moje další otázka zní : je možné v mojí situaci, tedy přeléčené syfilis, nechat se testovat v jiném zařízení třeba i soukromém? Převést materiály o léčbě a výsledcích, tak jak se převádí „karta pacienta“ s mým souhlasem, donést závěrečnou zprávu, atd. Zatím mi vždy bylo řečeno, že to možné není. Není mi moc jasné, proč nelze převést výsledky léčby a vyšetření na jiné pracoviště, do jiného zdravotnického zařízení.

A poslední dotaz. Jak případně nalézt kožní lékařku, která by mě vzala do evidence, bez toho aniž bych musela obcházet ambulance a všem objasňovat svoji diagnózu, a pak se dozvědět, že mě nevezmou?

Ještě pro upřesnění. Jediné testování, na které mohu docházet pravidelně a také to dělám, je anonymní  testování na HIV. Využívám služeb organizace R-R pro veřejnost. Tady se ke mně vždycky chovali naprosto vstřícně a bez předsudků. Velmi si vážím jejich přístupu a jsem vděčná, že takovéhle organizace existují. Testovat jsem se nechala v prosinci s negativním výsledkem. Jak spolehlivý je, nevím. Někde jsem četla, že moje diagnóza, případně reinfekce syfilis, může vést k falešné negativitě. Což mi opět na klidu ani moc nepřidalo.

Myslím, že prevence v oblasti sexuálního zdraví je stejně důležitá jako péče u obvodního lékaře nebo zubaře. Tam přece člověk chodí většinou beze studu.

Myslím, že postoj některých zdravotnických pracovníků dané nejmenované nemocnice založený na tom, že pohlavně přenosné nemoci jsou tabu a týkají se nezodpovědných lidí, není na místě. Ony přece i ty blbé chlamydie můžou přece způsobit řadu zdravotních komplikací a dostat je můžete, ani nevíte jak. Trochu mi jejich postoj připadá, jak cesta v čase do 50. let minulého století.

Od roku 2013 jsem naprostý abstinent, nekouřím, neberu drogy. Život si zpestřuji různými jinými způsoby, například sexem. Mám partnera, který je také příznivcem sexuálních experimentů a povyražení. Nikomu neubližujeme, nikoho neurážíme. Zásady bezpečného sexu dodržujeme. Opravdu se mě hluboce dotýká, když se mnou ve výše zmíněném zdravotnickém zařízení zacházejí jako s delikventem.

Velmi Vám děkuji za možnost obrátit se na Vás s tímto dotazem.

Do nového roku přeji hodně zdraví a štěstí a těším se na odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, vážená paní,

ten Váš případ není ojedinělý. V podstatě narážíte na problém takzvané „dispenzární péče o pacienty s prodělanou syfilis“, kterou má zabezpečovat venerologická ambulance, kde máte evidovanou zdravotnickou dokumentaci stran léčení syfilis. A v této ambulanci má lékař – venerolog povinnost Vás sledovat i na jiné pohlavní choroby než je syfilis, je to stejné, jako když máte svého zubaře. K němu také chodíte na prevenci i akutně, když se vyskytne nějaký problém.  Takže tento lékař Vás nesmí odmítnout, když máte za sebou sex s někým jiným než se svým partnerem, jak řikáte, když si zpestříte život nějakým sexuálním povyražením. V tomto případě je vyšetření na pohlavní choroby plně indikované – odůvodněné a můžete na pojišťovnu se nechat vyšetřit 1x za 6 měsíců.

Na jiném venerologickém pracovišti ale opravdu Vám nejspíše nevyhoví, neboť v případě již léčené syfilis se opravdu o Vás “ mají postarat“ na venerologické ambulanci, kde jste v té takzvané dispenzární péči. Asi nejlepší by bylo se neobjednávat přes internet nebo po telefonu, ale prostě na rovinu přijít osobně na tu venerologii a nechat se vyšetřit. Pokud nejste s péčí této ambulance spokojená, tak zkuste se domluvit na jiné venerologické ambulanci, jestli by si Vás „nevzali do stavu“ – s tím, že pokud by souhlasili, tak by jste si zajistila zdravotní dokumentaci a „přenesla“ jí do této ambulance. Bohužel venerologických specializovaných ambulancí je v celé republice nemnoho.

Mnoho zdaru a nenechte se odmítnout, držím pěsti

S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

 


MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat