Venerologická poradna: Syfilis a HIV

Photo by Eduarda Portrait from Pexels
Photo by Eduarda Portrait from Pexels

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně. 

 

Otázka:

Dobrý den,
při oznamování výsledků běžných screeningových testů mi byla k mému překvapení diagnostikována nemoc syfilis v časném stadiu (jsem bez příznaků). Je pro mě velmi složité se nechat týden a více hospitalizovat, nicméně na webu jsem četl, že existují ordinace, kde existuje „rychlejší“ varianta nebo dokonce ambulantní péče… Mohu poprosit o radu???

Odpověď:

Dobrý den vážený pane,
ono je to složitější, než si myslíte. Pozitivní výsledky Vašich testů musí řešit příslušný spádový venerolog, který rozhodne o způsobu léčby. U časné formy syfilis je základem a vlastně plně postačující týdenní léčba ProcacinGPNC.c Tato léčba je nejúčinnější a deklaruje plné vyléčení bez jakýchkoliv zdravotních následků. Pro možnost nežádoucích reakcí širokého spektra – od kožní vyrážky až po život ohrožující kolaps, je však nutné provádět tuto léčby za hospitalisace, tedy tak, aby pacient byl neustále pod dohledem ošetřujícího lékaře. Takže asi tak.
Hodně štěstí a přeji plné vyléčení.

 

Otázka:

Dobrý den pane doktore, předem vám děkuji za váš čas…Ráda bych se ale zeptala a něco si upřesnila. Mám rodinu, bohužel jsem ale jednou svému muži byla nevěrná.. Jen v podobě líbání, i tak si to ale dost vyčítám, páč jsem se dočetla, že i tak se dá chytit HIV… jestliže jsou v ústech poranění… Já mám v puse roky jen kořen od zubu a na jednom zubu odhaleny krček. Krve u partnera jsem si nevšimla, ale s jistotou to tvrdit nemohu. Máme dceru a já bych hrozně nerada někoho z nich něčím ohrožovala. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď:

Dobrý den mladá paní,
přenos RNAviru HIV je líbáním nejméně častým způsobem přenosu. I přesto, že máte odhalený krček zubu. Jedná se zejména o to, že výskyt nových případů HIV v České republice i díky zavedení preexpoziční profylaktické léčby v podstatě stagnuje či dokonce se mírně snížil (kolem 220 případů ročně) a naprosto dominující výskyt je mezi muži mající sex s muži, eventuálně mezi uživateli drog. V naší venerologické ambulanci jsme za posledních 10 let neměli nový případ HIV u nikoho jiného. Myslím, že se tedy nemusíte bát a  že nyní máme každý stresů více než dost, tak proč ještě si přidělávat další. Samozřejmě, kdybyste si přesto chtěla být jistá na 100%, tak po uklidnění situace s koronavirem si zajděte na spádovou venerologickou ambulanci a domluvte si odběr krve na detekci protilátek HIV.

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

 

 

Comments

comments

Vyhledat