Venerologická poradna: syfilis, mycoplasma hominis a ureplasma sp.

Photo by Nick Wright on Unsplash
Photo by Nick Wright on Unsplash

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

 

Otázka:

Dobrý den, pri testovani před IVF cyklem my vyšla pozitivní reakce na syfilis, manžel je negativní, nyní čekám na potvrzení výsledků NRL. Jsem z toho v šoku protože jsem s manželem 11 let a nikdy jsem nikoho jiného neměla. Je možné že bych byla nemocná a manžel neonemocněl? Dá se nakazit i jinak než pohlavním stykem? Moc vám děkuji za odpověď jsem z toho naprosto zoufalá.

 

Odpověď:

Dobrý den mladá paní,
zkusím Vás pro začátek uklidnit. Pozitivní výsledek ve screeningových testech ještě automaticky neznamená pozitivitu v konfirmačních testech Z NRL. Tato falešná pozitivita může být i vyvolána hormonální terapií, kterou můžete mít nasazenou před IVF. Pokud by jste byla opravdu pozitivním, tak se musíte léčit, už kvůli tomu ,aby jste mohla potom absolvovat IVF. Nakazit se můžete zejména sexuální cestou, v raritním případě krevní cestou – z infikované injekční jehly nebo krevním převodem, což je v současné době v České republice spíše nemožné. Je jistě nutné vyšetřit i Vašeho manžela, pokud to nebylo provedeno.

 

 

Otázka:

Dobrý den,

bývalá přítelkyně mi oznámila, že byla na vyšetření na gynekologii a z výtěrů ji pozitivně vyšel test na mycoplasmu hominis a ureoplasmu spp.
Já žádné příznaky nemám ani necítím žádnou změnu, chci se tedy zeptat, jestli mám tomu věnovat pozornost a nějak to řešit, popřípadě jak?

Bylo jí řečeno, že já mohu být přenašeč, ovšem jsem tento problém ještě nikdy neřešil.

 

Odpověď:

Dobrý den mladý pane,
nález mycoplasma hominis a ureplasma sp. u ženy neznamená vždy, že je pacientka infekční a musí se léčit. Tento nález se pozoruje až u 80% ženské populace. A záleží na gynekologovi, který nález zjistil, zda hodnotí stav jako patologický a teprve v tom případě je vhodné vyšetření i partnera. Muž má ale většinou při nálezu těchto bakterií potíe (pálení při močení či slabý výtok). Tak si to ještě promyslete a eventuálně se dostavte nevymočen na spádovou venerologickou ambvulanci na vyšetření.

 

Otázka:

Dobrý den pane doktore,
má přítelkyně byla v půlce listopadu znásilněna. A nyní se u ní projevila dá se říct lehká forma syfilidu. Říká, že v inkubační době syfilidy není infekční, ale nenašel jsem nic čím bych tuto informaci mohl potvrdit, a nebo naopak vyvrátit. Pravdou je, že se mi na jazyku objevil flek (viz foto). Proto prosím o radu… Jít na testy, nebo opravdu mohu být v klidu.

 

Odpověď:

Dobrý den mladý pane,
nezlobte se, ale Vaše informace jsou poněkud pro mě zmatené. Za prvé, pokud byla Vaše partenrka znásilněna, tak by tuto skutečnost měla hlásit na policii ČR. Dále by se měla nechat vyšetřit na venerologické ambulanci a sice nechat si provést kompletní venerologické vyšetření (chlamýdie, kapavka,.syfilis, HIV, hepatitis B a C). No a jestliže má prokázaný nález syfilis, tak se nejen musí léčit antuibiotiky nejlépe v nemocnci, ale Vy se musíte nechat vyšetřit. To je i v kompetenci venerologa, který se nyní stará o Vaší partnerku.

 

 

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat