Venerologická poradna: záhada se syfilidou

Frederick Dorr Steele (1873-1944): The Empty House The Return Of Sherlock Holmes
Frederick Dorr Steele (1873-1944): The Empty House The Return Of Sherlock Holmes

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobrý den.
Našla jsem tuto poradnu a mám několik dotazů.
Před operací jsem si dávala krev na autotransfuzi, tam byly prý nalezeny protilátky na syfilis. Prý jsem tuto nemoc musela prodělat.  Nikdy jsem tuto nemoc neměla, nikdy jsem si ji neléčila a neměla jsem se ani jak ní nakazit. Říkali mi tenkrát, že je to syfilis starého data /nikdo neřekl jak starého/ a že nejsem infekční. Ale musela jsem po operaci absolvovat 21 dní každý den 4x kapačku penicilínu, myslím 8 mil. jednotek. Od té doby docházím jednou ročně na odběr krve s negativním výsledkem. Asi 15 roků před operací jsem byla ještě dárce krve s negativními výsledky /AIDS, syfilis, žloutenka a ještě něco/.

1 Je možné získat protilátky proti nemoci, kterou jsem netrpěla a neléčila si ji?
2. Jak dlouho bude nutné docházet na roční odběry krve?

Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den  mladá paní,

celé, jak mi to popisujete, je trochu taková detektivka. Syfilis je infekční choroba, která se přenáši sexuálním kontaktem, včetně orálního sexu. Anebo krevní cestou, ale aby se tak nestalo, tak se každý dárce krve před dárcovstvím testuje i na syfilis. Takže z toho vyplývá, že pokud nejste uživatelka drog injekční formou, a to zcela jistě nejste, tak jste se musela nakazit jedně pohlavním stykem někdy po posledním dárcovství. A nejspíše je to již delší dobu, protože díky tomu nemáte již v krvi „akutní – infekční“ protilátky. Bylo by tedy vhodné vyšetřit i Vaše sexuální partnery třeba za posledních deset let. Intervaly odběrů krve se postupně prodlužují, v podstatě 2 roky po léčbě se již dochází v pětiletých intervalech do 70 let života.

S pozdravem a přáním hodně štěstí

MUDr. Přemysl Procházka

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

 

Comments

comments

Vyhledat