Věra Běhalová – výstava o ženě, která zachránila kus světového dědictví

Věra Běhalová
Věra Běhalová

Výstava „Věra Běhalová 100“ mapuje osudy historičky architektury 19. a 20. století, která se zasloužila o záchranu Loosových interiérů. Jedná se o reprízu autorské výstavy spisovatele Davida Růžičky, kterou připravil v roce 2022 společně s Plzeňským literárním festivalem u příležitosti 100 let od narození této významné badatelky dějin moderní architektury. Výstava ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov potrvá od 12. 10. 2023 do 28. 1. 2024 a představí nejen samotnou Věru Běhalovou, ale i plzeňskou tvorbu světoznámého architekta Adolfa Loose.

Věra Běhalová se narodila 31. července 1922 v Prostějově. Ve 40. a 50. letech 20. století čelila kvůli své činnosti perzekucím ze strany totalitních režimů. V druhé polovině 60. let se ocitla v Plzni, kde se začala intenzivně věnovat odkazu Adolfa Loose.  Zaznamenávala vzpomínky pamětníků, a navázala také korespondenci s Loosovými bývalými spolupracovníky, klienty a přáteli. S mravenčí pečlivostí a oddaností se pustila do pátrání po všech stopách, které po Loosovi v Plzni zůstaly.

Po emigraci do Vídně v roce 1968 svého bádání nezanechala. Stále se věnovala Loosovu dílu a pokračovala v jeho studiu. V lednu 2010 Věra Běhalová odešla z tohoto světa, ale její dědictví a vášeň pro architekturu zůstaly živé. „Věru Běhalovou jsem měla tu čest poznat osobně po dokončení obnovy a restaurování Müllerovy vily,“ říká vedoucí Centra památek moderní architektury MMP Maria Szadkowská. Během nového průzkumu Loosova díla, který jsem prováděla společně s architektkou a teoretičkou architektury Leslie Van Duzer v letech 2003–2008, nám poskytovala cenné rady a informace, které se staly základními kameny nové výstavy a knihy Adolf Loos – dílo v českých zemích,“ dodává kurátorka výstavy věnované osobnosti, která se navržením řady Loosových interiérů v Plzni za kulturní památky zasloužila o jejich záchranu před zničením.

 

 

Comments

comments

Vyhledat